Dzisiaj jest wtorek 23 stycznia 2018, imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24551) SPORT FORUM FIRMY (5129) PRACA (65) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-5 / -4oC
Jutropogoda
2 / 3oC
Pojutrzepogoda
3 / 2oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Nowy zawodnik w Górniku Konin. Grał w ukraińskiej ... (1)Rusza inwestycja. Umowa z wykonawcą Warszawskiej i ... (7)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościNowy Konin zaczął się w Czarkowie

Nowy Konin zaczął się w Czarkowie

Dodano: 24.09.2011 21:35
Źródło: LM.pl

Wracamy do wspomnień o dawnym Koninie, które tak żywo zainteresowały naszych Czytelników. Tym razem zapraszamy do podróży po Czarkowie, gdzie zbudowano pierwsze bloki nowego Konina.

Choć Czarków, a więc wieś, na miejscu której powstały pierwsze osiedla nowego Konina, została włączona do miasta dopiero w latach czterdziestych ubiegłego wieku, Konin pojawił się tam już dwadzieścia lat wcześniej. W 1922 roku w leżącym w gminie Gosławice Czarkowie zbudowano dworzec przy linii kolejowej łączącej Kutno i Strzałkowo. Na budynku zawieszono tablicę „Konin”.

Dworcową na dworzec

Uchwałę w sprawie budowy drogi z Konina do dworca ówcześni rajcy podjęli 28 września 1921 roku, a więc 88 lat temu. Wtedy też powstała wybrukowana kamieniami ulica Dworcowa, a przy niej legendarna Czarna Mańka, knajpa, która przetrwała do połowy lat sześćdziesiątych, i strażacka remiza, a między ulicą Polną (dzisiaj Aleje 1 Maja), a Kolejową - tartak. Bliżej Polnej magazynowane były bele drewna, dalej znajdowały się traki, a najbliżej dworca składowano tarcicę.

Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych wybudowano też w Czarkowie kilka willi, w jednej z nich, przy Alejach 1 Maja, przez lata mieścił się później urząd stanu cywilnego a obecnie znajduje się restauracja Pałacyk. Do dzisiaj stoi też druga willa, schowana za gmachem Sądu Okręgowego.

Po Bydgoskiej zostały drzewa

Po prawej stronie ulicy Dworcowej, w miejscu, gdzie dzisiaj stoi Miejski Dom Kultury, znajdował się, położony na skarpie, cmentarz żydowski. W 1928 roku szczątki zmarłych zostały ekshumowane i przeniesione w nowe miejsce przy ulicy Nadrzecznej. Przez długi czas eksploatowano tam piasek, a dalej na północ, aż do skrzyżowania z ulicą Polną rozciągały się pola, jak to na wsi. Po drugiej stronie ulicy Polnej (gdzie teraz znajduje się sklep jubilerski Bajerskiego, a przez długie lata miała główną siedzibę poczta w nowym Koninie) rosły drzewa owocowe, a w połowie drogi między skrzyżowaniem, a dworcem kolejowym znajdowała się posesja. Na narożniku z ulicą Kolejową stał sklep, którego ściana frontowa była ustawiona ukośnie, pod kątem 45 stopni w stosunku do obu ulic.

strona 1 z 6
1 2 3 4 5 6
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie
  • Nowy Konin zaczął się w Czarkowie

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Konin,   konińskie wspomnienia

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

Jestem Koniniakiem od czasu jak tylko pamiętam . Bardo mnie interesuje historia tego wprawdzie niedużego miasta . Ale "mojego" . Mieszkałem niedaleko tzw czarnej mańki ( patrz foto)którą znam tylko z opowieści starszych . Aby sobie bardziej uzmysłowić zmiany w przebudowie tej części Czarkowa interesuje mnie kierunek w jakim zmierza korowód. Czyżby aż tak się zmieniło.LM brawo .
Dodano: 24.06.2011 21:02    Przez: ~xy
Dzisiaj jest to skrzyżowanie ulic Poznańskiej, Dworcowej i Warszawskiej. Na zdjęciu widać pochód 1-majowy w 1963 roku. Pochód idzie w kierunku Starego Konina na manifestację majową. Jest to ostatni pochód i manifestacja majowa w starej części Konina. Następne były już w Nowym Koninie.
Dodano: 24.06.2011 21:50    Przez: ~stary koniniak
Potwierdza się to, co napisałem wcześnij, że być może Konin otrzymał prawa miejskie przed 1293r. O roku 1284 wyszytałem na stronie WWW. Starówka- Konin właśnie przed chwilą. Chyba wcześniej uczynił to gg, a przed tym znał te same ,, pierdoły" co my.
Dodano: 24.06.2011 17:27    Przez: ~P3.
no ale stary dworzec by było warto odbudować... ot tak nawet jako atrakcje
Dodano: 24.06.2011 23:36    Przez: ~:-)
oczekujemy na więcej zdjęć .Pozdrawiam
Dodano: 24.06.2011 12:06    Przez: ~marusia
Piękne zdjęcia tylko jest ich troche za mało ,ale i nad tymi się rozczuliłam jak możliwe jest to proszę o zdjęcia z ul.Poznańskiej dawny WZGS i wogóle cala poznańska ,az do Chorznia bo pozostaly mi tylko wspomnienia i często odwiedzam stronę KONIN moje miasto z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam ..
Dodano: 24.06.2011 22:08    Przez: ~moje miasto
Podobnie drzewa pozostały na dworcowej to te od strony bloków .Idąc dalej dochodzimy do dworca gdzie wchodziło sie po schodach z ozdobionymi betonowymi kulami .Dalej był przedsionek z którego wychodziło się na hol na prawo kasy biletowe i przechowalnia bagażu na wprost bufet ( oj bywało sie ) . Na lewo świetlica te małe okrągłe okienka to ubikacje po prawo męska po lewo żeńska .Na przeciwko wejścia była na przelot wyjście na perony .Ot i cały stary dworzec .
Dodano: 20.07.2014 00:22    Przez: ~stary
Na skarpie w jednym z baraków była szkoła podst.nr 4, przeniesiona do nowego budynku z tym samym numerem
Dodano: 01.02.2015 13:10    Przez: ~rocznik 1946
5 z 5
<<12345

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.