Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWsparcie współpracy sfery nauki i bizesu

Wsparcie współpracy sfery nauki i bizesu

Materiał promocyjny

Dodano:
Wymiana doświadczeń, praktyczna pomoc studentom, a w zamian popularyzacja marki. Coraz częściej szkoły wyższe korzystają z wiedzy praktycznej branżowych przedsiębiorstw.
Wymiana doświadczeń, praktyczna pomoc studentom, a w zamian popularyzacja marki. Coraz częściej szkoły wyższe korzystają z wiedzy praktycznej branżowych przedsiębiorstw. Te natomiast chętnie się nią dzielą, zdając sobie sprawę, że to w nauce jest przyszłość biznesu.

Owocna współpraca biznesu i nauki prowadzi do wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwach zainteresowanych współpracą ze sferą nauk, te z kolei przekształcają się nie tylko wizerunkowe ale i finansowe korzyści dla samych firm.
W prowadzeniu badań i wymianie doświadczeń niezwykłą wagę odgrywa również pomoc samorządu nie tylko na szczeblu powiatowym ale i wojewódzkim. Urząd Marszałkowski w Poznaniu od dawna wspiera zarówno naukę jak i biznes, nie tylko w zakresie doradztwa ale i wdrażania projektów innowacyjnych .
 
Nuvarro to firma i jednocześnie instytucja otoczenia biznesu, która powstała w listopadzie 2009 roku. Zajmuje się wdrażaniem innowacji i nowych technologii w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw, samorządów, instytucji ze szczególnym naciskiem na odnawialne źródła energii.
 
- Współpraca przedsiębiorstw z nauką jest wpisana w nasze przedsięwzięcie, które nazwaliśmy Centrum Transferu Technologii – mówi Dariusz Kałużny, prezes Nuvarro.  Firma ma ofertę dla nauki: prowadzenie wspólnych badań dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii, współpracę w zakresie promowania przedsiębiorczości akademickiej, wspólne inkubatory przedsiębiorczości, mieści się w tym także ochrona własności intelektualnej i komercjalizacja technologii.
 
- Jesteśmy na etapie uzgodnień i podpisywania porozumień z podmiotami naukowymi – mówi Dariusz Kałużny, prezes Nuvarro. - Mamy umowy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+,  ośrodkiem badawczym, w którym prowadzone są te typy badań, które nas interesują. Szczególnie obszar związany ze sprawami energetycznymi i klimatem. To jest związane z kolei z naszymi zainteresowaniami, jakimi są odnawialne źródła energii. Razem przygotowujemy się do potencjalnych projektów w 2013 roku, które będziemy chcieli złożyć w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które ogłasza konkursy na prace badawcze. Tam są laboratoria i zaplecze badawcze, po naszej stronie będzie praca z przedsiębiorcami – tłumaczy prezes.
 
Podobnie jest z Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz Wielkopolskim Instytutem Jakości, z którymi współpracuje Nuvarro. - To są bardziej ubranżowione przedsięwzięcia – mówi Dariusz Kałużny. - Instytut Logistyki oznacza współpracę nad nowymi rozwiązani w zakresie magazynowania i logistyki, natomiast Wielkopolski Instytut Jakości to poszukiwanie obszarów do współpracy między firmami a naukowcami w zakresie systemów zarządzania jakością w firmach. My jesteśmy pośrodku. Musimy znać te instytuty i wiedzieć czym się zajmują, a z drugiej strony jakie potrzeby mają przedsiębiorcy.
 
Druga grupa współpracy to państwowe uczelnie ze swoimi instytutami. - Współpracujemy z  powoływanymi przy uczelniach centrami transferu technologii bądź innymi instytucjami, które zajmują  się wychodzeniem na zewnątrz – charakteryzuje Dariusz Kałużny. - Czasami jest to pełnomocnik, czasami grupa w postaci centrum. Na tej zasadzie współpracujemy z Politechniką Poznańską i Politechniką Koszalińską. Podpisujemy porozumienia i na tej bazie układamy współpracę. Przy okazji jednego projektu unijnego potrzebowaliśmy ekspertyzy dotyczącej logistyki i współpracowaliśmy z Politechniką Poznańską. W ramach naszej współpracy powstawały ekspertyzy, były wykonywane badania na potrzeby określonych firm, czy też określonych przedsięwzięć.
 
W zasięgu zainteresowań Nuvarro są zwłaszcza odnawialne źródła energii. - Szukamy w Polsce naukowców, którzy się tym tematem interesują aby mieć ich w swojej bazie. Dlatego na Politechnice Poznańskiej interesuje nas Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, a na Politechnice Koszalińskiej zespół związany z energetyką cieplną. Jesteśmy także w trakcie uzgodnień z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie, a zwłaszcza z Wydziałem Technicznym.
 
Trzecia formuła współpracy Nuvarro z nauką to przez inne instytucje wspierające innowacje. W tym miejscu trzeba wymienić Poznański Park Naukowo - Technologiczny, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, które nie są wprawdzie instytutami badawczymi, ale niezależnymi jednostkami. Mają swoje bazy naukowców i są kolejnym ogniwem, interesującym ze względu na wiedzę jaką posiadają. 
 
Najnowszym wyzwaniem Nuvarro jest przygotowanie laboratorium do pomiaru urządzeń zastosowanych w Nuvarro. Chodzi o lepszą współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie, Kaliszu, Gnieźnie, czy też z Politechniką Poznańską. - W laboratorium będziemy zbierać informacje z urządzeń, którymi się posługujemy, aby analizować wyniki, a potem wyposażymy się w mobilne urządzenia, które pozwolą zbierać wyniki w różnych miejscach i przeprowadzać analizy – mówi Dariusz Kałużny. -  W przyszłym roku być może uda się wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koninie uruchomić studia podyplomowe w dziedzinie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W dalszej perspektywie być może możliwy będzie taki kierunek studiowania, a wcześniej studenci będą mogli pisać prace dyplomowe na ten temat. Nad tym będziemy pracować z naukowcami z Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie, gdzie jest energetyka i z PWSZ, gdzie jest budowa maszyn. 
Czytaj więcej na temat:urząd marszałkowski, efs, UE, nauka, biznes, wsparcie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole