Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPoznawali patrona

Poznawali patrona

Dodano:
Poznawali patrona
Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Grzymiszewie (gm. Tuliszków) odwiedzili Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu.

Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Grzymiszewie (gm. Tuliszków) odwiedzili Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu.

Podczas lekcji muzealnej zatytułowanej „Człowiek świętego imienia – historia o Romualdzie Traugutcie” przybliżono im postać ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego. - Przyjechaliśmy do licheńskiego muzeum, gdyż dowiedziałam się, że są tutaj organizowane lekcje muzealne. W nauczaniu nie ma nic lepszego, jak bezpośredni kontakt uczniów z przedmiotami czy też miejscami, o których się opowiada. A w licheńskim muzeum jest wiele eksponatów związanych z Romualdem Trauguttem, który od 20 lat patronuje naszej szkole – powiedziała Edyta Kosmowska, nauczycielka historii w grzymiszewskiej szkole.

Udział w licheńskiej lekcji muzealnej wpisuje się także w szeroko pojętą pracę dydaktyczno - wychowawczą grzymiszewskiego zespołu szkół. - W tym roku przypadła 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, którego Romuald Traugutt był jednym z dowódców. Mija także 20 lat od momentu nadania naszej szkole jego imienia. Dlatego postanowiliśmy zabrać naszych podopiecznych do Lichenia, aby poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami, mogli bardziej poczuć ducha tamtych czasów” - dodała nauczycielka.

Uczniowie wysłuchali opowiadania o Romualdzie Traugutcie. Następnie ich zadaniem było udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania, które otrzymali na początku spotkania. Odpowiedzi należało wpisać w puste pola przygotowanej krzyżówki, a następnie odczytać hasło. Uczniowie mogli także zapoznać się z eksponatami muzealnymi związanymi z postacią ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego: jego fotografią z żoną Anną i babką Justyną, osobisty notatnik, a także okulary, które odrzucił tuż przed egzekucją 5 sierpnia 1864 na warszawskiej cytadeli.

W ofercie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego skierowanej do szkół są lekcje muzealne z zakresu historii („Błękitny generał. Historia o gen. Józefie Hallerze”), języka polskiego („Od średniowiecznego rękopisu do Internetu. Książka na przestrzeni wieków”), wychowania obywatelskiego („Co to znaczy być patriotą?”) oraz religii („Niebo na Ziemi – prawosławna teologia ikony”).

 

 

Poznawali patrona
Poznawali patrona
Poznawali patrona
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole