Dzisiaj jest czwartek 17 października 2019, imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17903) SPORT FORUM FIRMY (5382) PRACA (43) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 12oC
Jutropogoda
15 / 14oC
Pojutrzepogoda
16 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Żdżary. Patronka szkoły przybyła z Australii i pos ... (0)Konin. Inspektorzy Transportu Drogowego kontrolowa ... (6)

Z koniem w herbie 6/6

Dodano: 29.12.2013 11:01
Ostatnia część konińskich wspomnień. Warto było wrócić do minionych lat, zobaczyć jak wyglądał Konin i region w filmie "Z koniem w herbie". Odcinek 6. 


Film dokumentalny „Z koniem w herbie” powstał w 1988 roku na zamówienie prezydenta Konina z okazji 15 - lecia Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza”, a jego produkcja była koordynowana przez Koniński Dom Kultury.

Była to praca zbiorowa konińskich filmowców ( realizacja i zdjęcia: Antoni Sieńkowski, Andrzej Moś, współpraca: Janusz Koprowski, Zbigniew Murawski, Grzegorz Kaczorkiewicz, Marek Ptak ), którym pomagali przyjaciele z TV Poznań: Antoni Antkowiak (scenariusz, część zdjęć), Róża Wojta (montaż), Franciszek Mazur (dźwięk), Stanisław Kalisz (komentarz). Lektorką była Maria Wróblewska (nie występuje w napisach filmu), popularna w latach 70-tych spikerka telewizyjna, której głos był znany nie tylko w Wielkopolsce. Konsultacji historycznej podjął się Piotr Rybczyński, wtedy młody historyk i pracownik Archiwum Państwowego w Koninie. Również dzięki jego zabiegom udało się na taśmie filmowej utrwalić unikatowe i cenne dokumenty związane z historią miasta przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Film ten, wykonany na taśmie 16mm zamknął filmową epokę w historii AKF „Muza”, która rozpoczęła się w 1974 roku realizacją filmu „Ziemia przemian i przyszłości”. W KDK zrealizowano jeszcze na czarno - białej „szesnastce” profesjonalny dokument „Moja Atlantyda”, natomiast twórczość amatorską opanował już całkowicie zapis wideo.
  • Z koniem w herbie 6/6

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:z koniem w herbie,   6,   Konin,   film,   Andrzej Moś,   AKF Muza,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Za 50 lat powstanie film-Tu był Konin.
Dodano: 29.12.2013 12:27    Przez: ~wizjoner
... cd Zajrzałem sobie w dane GUSu i oto ciekawe (myślę) informacje. Ludności w wieku 0-19 lat mieliśmy w 1998r 28200, teraz mamy 14800. Za to w grupie 60 było w 1998r 7200, teraz jest 18000. Czy tego chcemy czy nie, powoli zmieniamy się z miasta przemysłowego w stopniowo znikające miasto dla ludzi starszych. Proces zamykania szkół już się rozpoczął, niedługo przybierze na sile. Przemysł też powoli się zwija. Młodzi wyjechali, albo zaraz wyjadą. No trudno, ostatni zgasi światło... I mała dygresja osobista: jak powstawał film miałem 13 lat i bardzo fajnie tak powspominać sobie jak kiedyś Konin wyglądał.
Dodano: 29.12.2013 11:41    Przez: ~Obywatel nr 1
Na filmie widzimy rozwijające się miasto. Niestety przez nasz rząd, wychodąc na obojętnie jaką ulice to widzimy upadek tego smętnego miasteczka....
Dodano: 29.12.2013 11:16    Przez: ~obrońca
Miałem napisać coś wcześniej, ale postanowiłem zaczekać do ostatniego odcinka. To bardzo wartościowy film. To także film niezwykle smutny. Możemy sobie popatrzeć na to, co mieliśmy a co zostało zaprzepaszczone przez zadufanych w sobie władców tego miasta. Wydawało im się, że przemysł jest wieczny i sam da sobie radę. Perfekcyjnie wprost zmarnowali lata 90 - okres tworzenia się i burzliwego rozwoju kapitalzmu. O czymś takim jak poszukiwanie inwestorów pewnie nawet nie śnili. Część z pokazanych zakładów pewnie i tak musiałaby zniknąć, takie czasy. Ale sporo z nich miało szanse na dalsze istnienie a może i rozwój. Od powstania filmu minęło 25 lat. Wraz z filmem postarzało się także miasto i jego mieszkańcy. Demografia też jest nieubłagana. Ludzie, którzy wtedy mieli po 30-40 lat dziś już kończą swoją karierę zawodową. Pewnie też cierpimy z powodu niezwykle gwałtownego rozwoju w latach 60-80. Statystycznie ubywa nam odrobinkę ponad jeden ...
Dodano: 29.12.2013 11:39    Przez: ~Obywatel nr 1
nie jest wam wstyd co zrobiliście z naszym miastem i przemysłem TO PRZEZ WASZE ŻADY JEST TYLU BEZROBOTNYCH
Dodano: 29.12.2013 16:19    Przez: ~BYŁY LUB MAX

KOMENTARZE

Na filmie widzimy rozwijające się miasto. Niestety przez nasz rząd, wychodąc na obojętnie jaką ulice to widzimy upadek tego smętnego miasteczka....
Dodano: 29.12.2013 11:16    Przez: ~obrońca
To nie tyle kwestia rządu, a władz miasta. Mieszkańcy Konina ciągle głosowali na postkomunistów i mają teraz takie a nie inne efekty... Rząd w Warszawie nie ma czasu na zajmowanie się każdym z prawie 900 miast z osobna...
Dodano: 29.12.2013 12:13    Przez: ~korekta
Za 50 lat powstanie film-Tu był Konin.
Dodano: 29.12.2013 12:27    Przez: ~wizjoner
Wtedy miastem jak i Polską rządził PZPR,więc nie ma co się dziwić że Konin się tak rozwijał...
Dodano: 29.12.2013 12:33    Przez: ~Konin
tylko mocodawcy z MOSKWY mocno trzymali za ryj tych kacyków...jakby ukradli miliony to byłby stryczek dla nich...a teraz już komuna nie ma mocodawców i rozkradła wszystko...skąd te milionowe majątki ich
Dodano: 29.12.2013 13:32    Przez: ~emigrant po walacjacg
Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą. Autor: Otto von Bismarck Dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic.
Dodano: 29.12.2013 13:46    Przez: ~kongres nowej prawicy
Poczytaj trochę książek historycznych,zobaczysz jaka jest prawda.A kradli wszyscy,kradną obecnie i będą kraść nadal.Ustrój tego nie zmieni.
Dodano: 29.12.2013 14:29    Przez: ~Lannes
czyli przyznajesz sie ze jestes i byles tez zlodziejemto gratuluje
Dodano: 29.12.2013 15:33    Przez: ~kongres nowej prawicy
tylko w tamtym ustroju panie historyku od 7 boleści ...kacyk nie mial swojej willi tylko byly dacze państwowe i każdy z nich mógł jechac z nich na jakiś czas....a teraz kacyki mają swoje wille posiadłości i miliony na koncie
Dodano: 29.12.2013 16:18    Przez: ~kongres nowej prawicy
popieram wypowiedz, teraz tu nic nie ma, gdzie te baseny odkryte? ;/
Dodano: 29.12.2013 19:43    Przez: ~obronca
Szkoda, że to już ostatni odcinek tego fajnego i ciekawego filmu.
Dodano: 29.12.2013 11:25    Przez: ~Swój
BASENY !!!!! to było to ! teraz na hali rondo dach wysoki a oni zrobili jedną rurę a spokojnie by mogli wyjść wyżej to nie !!! taką manianę odwalili !
Dodano: 29.12.2013 11:30    Przez: ~XXXXXX
Miałem napisać coś wcześniej, ale postanowiłem zaczekać do ostatniego odcinka. To bardzo wartościowy film. To także film niezwykle smutny. Możemy sobie popatrzeć na to, co mieliśmy a co zostało zaprzepaszczone przez zadufanych w sobie władców tego miasta. Wydawało im się, że przemysł jest wieczny i sam da sobie radę. Perfekcyjnie wprost zmarnowali lata 90 - okres tworzenia się i burzliwego rozwoju kapitalzmu. O czymś takim jak poszukiwanie inwestorów pewnie nawet nie śnili. Część z pokazanych zakładów pewnie i tak musiałaby zniknąć, takie czasy. Ale sporo z nich miało szanse na dalsze istnienie a może i rozwój. Od powstania filmu minęło 25 lat. Wraz z filmem postarzało się także miasto i jego mieszkańcy. Demografia też jest nieubłagana. Ludzie, którzy wtedy mieli po 30-40 lat dziś już kończą swoją karierę zawodową. Pewnie też cierpimy z powodu niezwykle gwałtownego rozwoju w latach 60-80. Statystycznie ubywa nam odrobinkę ponad jeden ...
Dodano: 29.12.2013 11:39    Przez: ~Obywatel nr 1
W latach dziewięćdziesiątych Polacy wyrazili zgode na rozkradanie Państwa Polskiego, kupując po 20 zł świadectwa udziałowe. Mimo ostrzegania ich przez patriotów żeby tych udziałów nie kupowali bo Polska zostanie sprzedana, niestety nie posłuchano rozsądnych ludzi.
Dodano: 29.12.2013 19:12    Przez: ~memory
konin to specyficzne miasto, rozdmuchane na sile przez rozwoj przemyslu, łza sie w oku kreci, choc tak jakos wszytsko niby ruszylo ale wiele bylo do zrobienia - tak z tego filmu wynika, taki los peerelowkisch misteczek, ludzi z okolicznych wiosek sie nagromadzilo, troche sie nauczyli jak to sie w miescie mieszka, jakie sa ocxzekiwania i potrzeby, ale w ktorym pokoleniu beda prawdziwymi mieszczanami? czy ktos posiada dane ile obecnie % mieszkancow ma wyzsze wyksztalcenie?
Dodano: 29.12.2013 11:40    Przez: ~koninianka
... cd Zajrzałem sobie w dane GUSu i oto ciekawe (myślę) informacje. Ludności w wieku 0-19 lat mieliśmy w 1998r 28200, teraz mamy 14800. Za to w grupie 60 było w 1998r 7200, teraz jest 18000. Czy tego chcemy czy nie, powoli zmieniamy się z miasta przemysłowego w stopniowo znikające miasto dla ludzi starszych. Proces zamykania szkół już się rozpoczął, niedługo przybierze na sile. Przemysł też powoli się zwija. Młodzi wyjechali, albo zaraz wyjadą. No trudno, ostatni zgasi światło... I mała dygresja osobista: jak powstawał film miałem 13 lat i bardzo fajnie tak powspominać sobie jak kiedyś Konin wyglądał.
Dodano: 29.12.2013 11:41    Przez: ~Obywatel nr 1
Ten problem to nie tylko Konina dotyka jedynie co nas ratuje to wykorzystanie tras przejazdowych tak samo jak w starym mieście to zrobili
Dodano: 29.12.2013 12:07    Przez: ~Obywatel_PL
W tamtych latach Konin był sławny w Polsce, a ludzie z dumą opowiadali że mieszkają w Koninie, a dziś dużo ludzie nie wie gdzie jest Konin.
Dodano: 29.12.2013 19:16    Przez: ~nona
Przyjemnie popatrzeć i powspominać. Żyliśmy z nadzieją i radością. A teraz najczęściej:" Konin żegna"...
Dodano: 29.12.2013 12:11    Przez: ~Korektor Żenua
Macie co chcieliście....podziękujmy tym co głosowali na TW Bolka.
Dodano: 29.12.2013 12:23    Przez: ~miejski
Miejski - Ja Ciebie i wszystkich innych przepraszam, że głosowałem wtedy z całą rodziną na Bolka i jego koczowniczą bandę, ale w roku 1989 to z skąd mogliśmy wiedzieć czym to pachnie ?
Dodano: 29.12.2013 19:26    Przez: ~Luniu
Pewne sprawy do dzis nie zostały uregulowane zamknięto basen choc miała byc ta ciepła woda, a Amfiteatr do dzis jest to "atrapa bez konkretnego zadaszenia Stadion jak świecił pustaki tak świeci, choć co do sportu to sportowo w Koninie było i jest tylko kiedy władze sie tym w końcu zainteresują bo PROMOCJI MIEJSKIEJ tu brak. I ten szpetny budynek STAREGO KINA choć mogł by byc nawet mała hala sportowa dla młodych to nie wiem na co sie czekają az tam tez kolejny market będzie?
Dodano: 29.12.2013 12:31    Przez: ~obywatel_PL
za polmos podziekujmy PSL oni sa winni upadkowi