Dzisiaj jest wtorek 19 marca 2019, imieniny: Józefa, Bogdana, Laili WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (22224) SPORT FORUM FIRMY (5310) PRACA (75) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
6 / 2oC
Jutropogoda
8 / 7oC
Pojutrzepogoda
11 / 10oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
W Koninie startują Mistrzostwa Polski Juniorów w B ... (6)Festiwal Kultur Miast Partnerskich w pierwszą nied ... (6)

W gminie Babiak nie chcą odkrywki węgla brunatnego

Dodano: 22.06.2015 10:35
Źródło: LM.pl

Przygniatająca większość uczestników referendum opowiedziała się przeciwko budowie odkrywki węgla brunatnego na terenie gminy Babiak.

Spośród ponad 6,5 tys. osób uprawnionych w głosowaniu wzięło udział 2,8 tys. osób, co dało bardzo wysoką jak na gminne referendum frekwencję 42,94 proc. Ponieważ w lokalnych głosowaniach dla ich ważności wystarczający jest udział co najmniej 30 proc. osób, umieszczonych w spisie wyborców, wczorajsze glosowanie w gminie Babiak jest – jak stwierdziła Gminna Komisja do Spraw Referendum – ważne.

Przeciwko budowie na terenie gminy przez konińską kopalnię odkrywki na złożu Dęby Szlacheckie opowiedziało się 2527 osób, a więc ponad 91 proc. spośród osób, które wzięły udział we wczorajszym referendum. Nawet przymierzając tę wielkość do liczby wszystkich osób uprawnionych do zabrania głosu w tej sprawie, jest ich nadal bardzo dużo. Ponad 2,5 tys. przeciwników odkrywki to ponad jedna trzecia (38,7 proc.) wszystkich dorosłych mieszkańców gminy, a więc siła, z którą kopalnia musi się liczyć.

Podczas niedawnej konferencji prasowej prezes PAK KWB Sławomir Sykucki stwierdził, że referendum jest przedwczesne, ponieważ odkrywka będzie budowana najwcześniej w przyszłym roku.

  • W gminie Babiak nie chcą odkrywki węgla brunatnego
  • W gminie Babiak nie chcą odkrywki węgla brunatnego
  • W gminie Babiak nie chcą odkrywki węgla brunatnego
  • IMG_8802
  • IMG_8805
  • IMG_8806
  • IMG_8807
  • IMG_8812
  • IMG_8814
  • IMG_8816
  • IMG_8818

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

I tak jest ze wszystkim każdy narzeka ze nie ma w Polsce pracy ,nie ma dróg ale jak gdzieś chcą coś zbudować to od razu a to ptaszki,żaby albo ojcowizna jak ma być praca dla ludzi jak my sami tego nie chcemy siedźcie na tych swoich ugorach do usranej śmierci tylko potem nie narzekajcie jak wam jest bardzo źle.
Dodano: 22.06.2015 11:25    Przez: ~realista
Zapłacimy za to wszyscy - Elektrownia produje prąd nie tylko dla Gminy Babiak ale dla 7% odbiorców w Polsce - słuchajmy nadal propagandy a będziemy za energię płacić jak za zboże. Brak węgla z nowych odkrywek to cios dla całego regionu Konińskiego.
Dodano: 22.06.2015 11:02    Przez: ~Matt
Czy ktoś wierzy, że kopalnia się tym referendum jakoś szczególnie zmartwi? Jak znam życie to już wszystkie pozwolenia dawno są załatwione.
Dodano: 22.06.2015 10:42    Przez: ~Kaczka w locie
jak będziemy eksportować energie elektryczną z zachodu za pięć razy wyższą cene i wzrośnie bezrobocie w całym rejonie to mieszkańcy gminy Babiak obudzą się z ręką w nocniku ale będzie już za póżno.A tak w ogóle to przeważnie protestują ci co nie będą wykupieni przez kopalnie a ci co mają hektary w obrębie przyszłej odkrywki to sami nie wiedzą ile by zainkasować za swoje gospodarstwa.W Niemczech tuż za naszą granicą otwierają potężne odkrywki i jakoś tam nikt nie protestuje bo wiedzą że energia z węgla jest najtańsza na świecie i idzie ją sprzedać z zyskiem.Władze gminy Babiak będą się zastanawiać w przyszłości jak to się stało że kilka milionów złotych przeszło im obok nosa a przecież gmina Babiak nie należy do najbogatszych i i przydałby się zastrzyk finansowy od kopalni na rozwój gminy-prosty przykład gmina Kleczew i Sompolno.
Dodano: 22.06.2015 12:57    Przez: ~reality
A co? Pominęli pole i nie chcą kupić a sąsiedzi się wzbogacą? To samo co z wiatrakami. Na pierwszym zebraniu wszyscy są za ale jak jak konkretne pole jest wskazane to za jest tylko właściciel... reszta protestuje! Typowo polskie
Dodano: 22.06.2015 12:41    Przez: ~on off

KOMENTARZE

Wolę węgiel z Chin a chleb i wodę w Polski niż torf z Polski a chleb i wodę z Chin!
Dodano: 22.06.2015 10:42    Przez: ~Proste
to chyba nigdy nie paliłeś węglem z Chin
Dodano: 22.06.2015 13:03    Przez: ~qwerty
I biedny Babiak będzie teraz...bidny :(
Dodano: 22.06.2015 13:19    Przez: ~koniniak
Nie będziecie mieli nawet na węgiel z Chin. Pierwszym krokiem, który podejmie Zarząd Kopalni - to zwolnienia pracowników z gminy Babiak pracujących w KWB oraz w spółkach zależnych. Nie chcieliście Kopalni - nie będzie pracy. Już możecie szukać sobie nowego pracodawcy.
Dodano: 22.06.2015 18:34    Przez: ~Zorientowany
strachy na lachy
Dodano: 22.06.2015 22:12    Przez: ~kopalnia = muzeum
Zorientowany (a raczej przerażony i zapowietrzony) a kto z Babiaka pracuje w KWB? Nie strasz bo sam robisz w majty ze strachu o swój tyłek. Tak jak pracownicy kopalni mają gdzieś los mieszkańców gminy Babiak tak my mamy gdzieś los pracowników KWB którzy nie pochodzą z żadnego Babiaka ale z Konina, Kleczewa czy Kazimierza.
Dodano: 23.06.2015 05:46    Przez: ~Wygralismy
Z odszkodowań cieszą się tylko ci, którym nie chce się robić i liczą, że za wykup kupią sobie małe mieszkanko w bloku i będą żyć z oszczędności. Ale ci, co mają dobrze poukładane gospodarstwa będą potrzebowali 10 lat, aby znowu wszystko zaczęło się kręcić. Nikt im nie zapłaci za zmarnowany czas, szukanie nowej ziemi, budowanie od nowa. A co z tymi, którzy żyją z turystyki? Czy ktoś im zwróci za to, że stracili klientów, bo jeziora wyschną jak te Wilczyńskie? Zobaczcie jak wygląda Przyjezierze a jak wygląda Skorzęcin. Niegdyś porównywalne, dziś "Prz" to ruina, w której nic nowego nie powstaje, bo inwestorzy boją się, że jezioro jeszcze bardziej wyschnie a Skoj kwitnie, co roku powstaje coś nowego. Kop. odstrasza inwestorów, nikt nie zainwestuje już w gminie Babiak do czasu, kiedy kop. będzie "straszyć" i tak jest w całym regionie. Nikt nie zainwestuje nie wiedząc czy za kilka lat nie przyjdzie kop. lub nie zmieni on ...
Dodano: 23.06.2015 09:03    Przez: ~Ulrich von Jungingen
CIĄG DALSZY. Lub nie zmieni ona przebiegu dróg albo na przykład nie wysiedli potencjalnych klientów. Korzyści z kopalni są wiec pozorne. Przykłada ona naszemu regionowi pistolet do głowy i mówi – albo ja albo nikt inny.
Dodano: 23.06.2015 09:16    Przez: ~Ulrich von Jungingen
Popieram. Żyjemy w państwie demokratycznym. Mamy prawo wyboru i z tego prawa skorzystaliśmy w minioną niedzielę. Wyniki referendum są wszystkim znane - o czym tu dyskutować.
Dodano: 23.06.2015 11:23    Przez: ~zadowolony
Czy ktoś wierzy, że kopalnia się tym referendum jakoś szczególnie zmartwi? Jak znam życie to już wszystkie pozwolenia dawno są załatwione.
Dodano: 22.06.2015 10:42    Przez: ~Kaczka w locie
Brawo dla społeczności Babiaka i okolic! Walczcie, macie żyzne ziemie i piękne jeziora nie idźcie pod nóż bez walki jak poszedł Wilczyn.
Dodano: 22.06.2015 10:48    Przez: ~Gratulacje
Wychowywałam się w jednej z miejscowości w gminie Babiak.Teraz mieszkam w Sompolnie. Kilka lat temu kopalnia zakończyła prace u nas,przenieśli się się do Tomisławic.Jezioro Zakrzewek,położone w pobliżu byłej kopalni przestaje istnieć,jest kałużą.Aż żal patrzeć na jezioro ,które kiedyś tętniło życiem,a dziś umiera. Nie wspomnę już o rzece Noteć,która przestała istnieć,pozostało po niej suche koryto. Drzewa na pobliskich łąkach schną. Nie pozwólcie na otwarcie odkrywki w swojej gminie,bo jezioro Zakrzewo i Lubotyń znikną na Waszych oczach,a są niewątpliwą atrakcją i wizytówką Waszej okolicy.
Dodano: 23.06.2015 09:56    Przez: ~emi
Zakrzewo i Lubotyń - atrakcje na ogromną skalę... Była Pani kiedykolwiek na terenach gdzie kiedyś były odkrywki a teraz sa zrekultywowane ?? chyba raczej nie...
Dodano: 23.06.2015 21:53    Przez: ~Matt
Tak ,byłam.Mieszkam obok niej,widuję ją bardzo często.Ogromna dziura zalewana wodą.Nic atrakcyjnego,może tylko wielkość obszaru.A kiedyś był to piękny las,pełen zwierzyny,która teraz szuka jedzenia i wody w pobliżu zabudowań. Rzeka i jezioro,które były atrakcją zniknęły w bardzo krótkim czasie,a sarny topią się szukając wody w tzw.tamie czy też przepompowni.A to wszystko na rzecz tej wielkiej dziury,która pozostała po kopalni.Nie wspomnę już o kopalnianych samochodach,które dziesiątki razy dziennie przejeżdżają ulicą obok mojego domu.Jesienią mamy przez nie taki syf na ulicach i poboczach,że co dzień należałoby myć swoje auta.Latem tak tego nie widać,bo jest sucho i cały pył unosi się w powietrzu.Kto nie mieszka obok takiej inwestycji nie powinien się w ogóle wypowiadać.
Dodano: 24.06.2015 09:21    Przez: ~emi
Znakomity argument "bo samochody jeżdżą obok mojej posesji" - obok mojej też jest droga i co ? tez powinienem być wnerwiony, że jest kurz ? Mieszkałem kiedyś w Poznaniu, okna nie można było otworzyć bo taki był syf i hałas z ulicy ale czy to znaczy, że należy zlikwidować tramwaje, pozbawić ludzi pracy i możliwości dojazdu do pracy BO MI TO PRZESZKADZA ? Tam gdzie dziś są pola kiedyś też były lasy a teraz rolnicy nawożą je sztucznymi nawozami i opryskują ile zwierząt ginie od tego ?? A jak rolnicy protestują na ulicach, że im dzik zjadł pół worka ziemniaków i należy je poodstrzelać to nie żal Pani zwierząt ? przepraszam, że to napiszę ale trochę to obłudne...
Dodano: 24.06.2015 22:19    Przez: ~Matt
Pożyjemy zobaczymy kolego.Życzę Ci kopalni w pobliżu Twojego domu:)
Dodano: 25.06.2015 13:47    Przez: ~ja
Zapłacimy za to wszyscy - Elektrownia produje prąd nie tylko dla Gminy Babiak ale dla 7% odbiorców w Polsce - słuchajmy nadal propagandy a będziemy za energię płacić jak za zboże. Brak węgla z nowych odkrywek to cios dla całego regionu Konińskiego.
Dodano: 22.06.2015 11:02    Przez: ~Matt
Żrej torf krótkowzroczny człowieku!
Dodano: 22.06.2015 11:18    Przez: ~Chleb!
myślisz, że taki przekaz jest skuteczny ? Ziemię uprawia się w całej Polsce a żywności jest aż nadto czego dowodzą protesty rolników dotyczace niskich cen. Węgiel jest jedynie w kilku miejscach - nie stać nas jako kraju na to by dotować jednocześnie rolnictwo i OZE.
Dodano: 22.06.2015 13:43    Przez: ~Matt
I tak jest ze wszystkim każdy narzeka ze nie ma w Polsce pracy ,nie ma dróg ale jak gdzieś chcą coś zbudować to od razu a to ptaszki,żaby albo ojcowizna jak ma być praca dla ludzi jak my sami tego nie chcemy siedźcie na tych swoich ugorach do usranej śmierci tylko potem nie narzekajcie jak wam jest bardzo źle.
Dodano: 22.06.2015 11:25    Przez: ~realista
Człowieku, przecież od tego miejsc pracy nie przybędzie. Zamknie się jedna odkrywka to kopcącymi autobusami wożą was na inną. Dlaczego mieszkańcy Babiaka mają od nowa własnymi rękoma budować nowe domy i od nowa układać sobie życie, aby lżej było pracownikom KWB pochodzącym z Kleczewa, Kazimierza, czy Konina? Widzę, co się teraz dzieje jak jadę w stronę Wilczyna gdzie powstaje nowa odkrywka, ludzie gołymi rękoma rozbierają cegła po cegle domy, aby postawić je w innym miejscu. Czy ktoś zapłaci im za ich czas, za ich trud? Nic nie widzicie poza czubkiem własnego nosa!
Dodano: 22.06.2015 11:42    Przez: ~Proste
To już widzę jakie sobie domy postawią z cegły po rozbiórce zwłaszcza domów z początku XX wieku chyba kórniki ale jak to mówią chytry dwa razy traci ,sam miałem pod Kramskiem 22 h ziemi same piachy praktycznie ziemia 5 i 6 klasy plus budynki gospodarcze,kopalnia mnie wywłaszczyła a za pieniadze wybudowałem dom dla córki na Woli Podłężnej a sobie kupiłem 4-pokojowe mieszkanie i mam w d... papranie się po łokcie na tzw. ojcowiźnie.
Dodano: 22.06.2015 15:22    Przez: ~realista
Daj popalić to samo co ty palisz. Przeciw są tylko ci, których ominą. Reszta ma tyle siana, ile im się nie śniło w najbardziej pijanym amoku, nawiasem mówiąc przeżytym w strzechą krytym domu po czwartym jabolu. Widziałem jak ci "biedacy" rozbierają swoje domy cegła po cegle. Chciałbym walnąć takiego totolotka.
Dodano: 22.06.2015 20:34    Przez: ~CałujPsaWnos
Nie mieszaj ptaszków z chłopskim uporem.
Dodano: 22.06.2015 21:07    Przez: ~życzliwy
DO CałujPsaWnos-, co to za bełkot? W swoim krótkim "wpisie" wymieniłeś większość używek, jakie istnieją, to najpewniej przez nie piszesz tak bełkotliwie. Nie musisz wprowadzać się w stan halucynacji, aby zobaczyć jak ludzie ręcznie rozbierają domy. Wystarczy jak pojedziesz z Roztoki koło Kleczewa w stronę Wilczyna.
Dodano: 23.06.2015 08:22    Przez: ~Kaczka w locie
- to coś nazywa się "kopalnia" a ja nie chcę żeby mi zza okna wyglądała kopara i kurz budowlany niosło po moim warzywniku-mieszkam w lesie (kopalnia pewnie go wyrąbie), lubię święty spokój i dlatego wyniosłem się na wieś. Ugory można zdecydowanie lepiej zagospodarować, ale większość marzy tylko o kasie i piciu piwka pod sklepem, ewentualnie kawki i plotowaniu u sąsiadki. weźcie się za agroturystykę - mamy naturalnie piękną okolicę.
Dodano: 23.06.2015 09:16    Przez: ~sołtys
Pewnie wszyscy weźmiemy się za agroturystykę - bo to super atrakcja, ludzie walą z całej Polski. Jak to jest, że nikt nikogo nie pyta gdy zaraz za jego oknem budują drogę czy blok mieszkalny czy coś w tym stylu... a jak odkrywkę to nie bo będzie kurz w warzywniaku - żenada.
Dodano: 23.06.2015 21:56    Przez: ~Matt
Jak jadę w stronę Wilczyna to widzę "żywopłoty" z dębowych gałęzi poutykanych "na sztukę" żeby kaskę większą wyciągnąć od niechcianej kopalni!
Dodano: 24.06.2015 00:40    Przez: ~Koral
panie 'realista' Ci ludzie mają swoje miejsca pracy, nie potrzebują aby kopalnia im je zabrała
Dodano: 30.06.2015 12:29    Przez: ~optymista
Pewnie, lepiej wykopać wielką dziurę, osuszyć pół powiatu, zdewastować przyrodę, potem wszystko zasypać byle jak iłem i gliną i pójść sobie dalej, byleby tylko 3 tys pseudo górników miało gdzie się snuć przez pół roku i brać pieniądze publiczne w formie barbórki. ODKRYWKA TO ZŁO!!!
Dodano: 23.11.2015 19:51    Przez: ~Pan Daszel
Ciekawe jakby mieszkańcy gminy Babiak zagłosowali za budową na ich terenie elektrowni atomowej?
Dodano: 22.06.2015 11:27    Przez: ~Maciek
Jestem za! A ty myślisz, że kto blokował budowę elektrowni w Żarnowcu? Lobby konwencjonalnej energii i węgla. Gdyby powstała ta elektrownia to już od 20 lat nie było by KWB. Jestem za nawet pod moim oknem, parę wagonów paliwa starcza na lata, nie niszczy się ziemi uprawnej i wody pitnej!
Dodano: 22.06.2015 11:47    Przez: ~Dość niszczenia ziemi
Obkopia was dookoła to się sami wyniesiecie niestety takie mamy realia. Jest węgiel wiec jest kasa
Dodano: 22.06.2015 11:35    Przez: ~Ann
Jak inne gminy też podejmą walkę to nie obkopią!
Dodano: 22.06.2015 11:51    Przez: ~Logiczne
dziękujemy wszystkim wyborcom w gminie Babiak DZIĘKUJEMY.A te 227 głosów na TAK to znak że nie zdążyliśmy jeszcze do nich "zapukać" i powiedzieć prawdę jakim spustoszeniem dla nich i ich sąsiadów, jest kopalnia.Ale możemy wam -mieszkańcom gminy Babiak,gminy Koło obiecać że nie spoczniemy! Mając w ręku narzędzie jakie nam daliście w demokratycznych wyborach referendalnych z tak DRUZGOCĄCYM WYNIKIEM WALCZYMY DALEJ,ale prosimy was o dalsze wsparcie i pomoc.DZIĘKUJEMY I ZACZYNAMY.....:-):-)
Dodano: 22.06.2015 12:14    Przez: ~:-)
A co? Pominęli pole i nie chcą kupić a sąsiedzi się wzbogacą? To samo co z wiatrakami. Na pierwszym zebraniu wszyscy są za ale jak jak konkretne pole jest wskazane to za jest tylko właściciel... reszta protestuje! Typowo polskie
Dodano: 22.06.2015 12:41    Przez: ~on off
gminie Babiak wyłączyć prąd Jak nie to nie
Dodano: 22.06.2015 12:42    Przez: ~dario
A górnikom nie dawać chleba i nie podciągać im wodociągów jak studnie wyschną. Ciekawe kto lepiej na tym wyjdzie.
Dodano: 22.06.2015 12:55    Przez: ~:)
1 z 6
123456>>