Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJak zrobić poezję z codzienności? Doradzi Jakub Kornhauser

Jak zrobić poezję z codzienności? Doradzi Jakub Kornhauser

Dodano:
Jak zrobić poezję z codzienności? Doradzi Jakub Kornhauser
nie przegap!

Ta jesień w Koninie będzie bardzo poetycka. Oznacza to szereg działań kulturalnych, których punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygnięcie Milowego Słupa.

Ogólnopolski konkurs poetycki znany jest od ponad czterdziestu lat. W tym roku będzie rozbudowany o warsztaty, spotkania, wydawnictwa i po raz pierwszy także dla Ukrainy. W tym przypadku prace oceniało jury w składzie: dyrektor biblioteki w Czerniowcach i Tulczynie oraz w Koninie. Jednogłośnie został wybrany wiersz, który zostanie zaprezentowany podczas finału.

To przełom w historii konkursu. - Chcielibyśmy, żeby formuła powoli się zmieniała, a jednocześnie była na tyle atrkacyjna, aby przyciągać nowe talenty - mówią organiztorzy. Z takiego szerszego myślenia zrodziła się dwudniowa Konińska Jesień Poetycka. Udało się to dzięki grantowi w wysokości blisko 24 tysięcy złotych z Fundacji PZU. - I z tego źródła będą w większości finansowane wydarzenia towarzyszące konkursowi – poinformował Damian Kruczkowski, dyrektor konińskiej biblioteki. 

Dlatego warto się zapoznać z programem Konińskiej Jesieni Poetyckiej, aby nie przegapić ciekawego wydarzenia. Dajmy się ponieść poezji! 

Harmonogram:

7 października 2022

godz. 10.00

Spotkanie z Emilią Kiereś autorką komentarzy do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza oraz wystawa ilustracji Marianny Sztymy do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

miejsce: Muzeum Okręgowe w Koninie (obowiązują zapisy)

Emilia Kiereś (córka Małgorzaty Musierowicz, siostrzenica Stanisława Barańczaka) - autorka i tłumaczka książek dla dzieci i młodzieży. Zanim zaczęła pisać książki, zajmowała się tłumaczeniem literatury dziecięcej i młodzieżowej z języka angielskiego. W 2019 roku została nominowana w Plebiscycie blogerów Książka dla niedorosłych „Lokomotywa 2018” w kategorii „Od A do Z” za książkę Adam Mickiewicz, „Ballady i romanse” z komentarzami Emilii Kiereś.

godz. 16.30

Rozstrzygnięcie XLII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” – Konin 2022 oraz I Поетичнoгo Конкурсу ВЕРСТОВИЙ СТОВП – РАЗОМ. Wręczenie nagród, występ Zofii Woźniak (wokal) i Roberta Goździewicza (akompaniament) z MDK

miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (al. 1 Maja 7 a) (wstęp wolny)

godz. 19.00

Wieczór z poezją śpiewaną. Występ wokalny uczennic I LO w Koninie z repertuarem Marka Grechuty

miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (al. 1 Maja 7 a) (wstęp wolny)

8 października 2022

godz. 10.00

Warsztaty poetyckie z Jakubem Kornhauserem

„Zanoty”. Jak zrobić poezję z codzienności?

miejsce: MBP, ul. Dworcowa 13 (obowiązują zapisy)

W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Mirona Białoszewskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Białoszewski uważany jest za patrona poezji tworzonej z drobiazgów życia codziennego: swoje wiersze "notował" podczas spaceru, rozmowy w sklepie, wykorzystywał zasłyszane języki i obserwacje zwykłej, pozornie nieatrakcyjnej, rzeczywistości. Podczas warsztatów spróbujemy się zastanowić, jaka relacja łączy poezję i codzienność, ile w wierszy prostoty zapisu, "przechwyconych" treści i form, a ile prywatnej wyobraźni i własnego przeżycia. A może oba źródła wypływają z podobnych przesłanek? I jak się ma do tego nowa forma wyrazu: zapiski w internecie, krótkie wiadomości tekstowe, hasła reklamowe? Czy też mogą stać się poezją?

Jakub Kornhauser to polski poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Brat pierwszej damy. 

godz. 16.00

Promocja tomiku poezji Bogusława Janiszewskiego „Zatopiony ocean”. Spotkanie z córką poety Igą Janiszewską-Pawlakmiejsce: MBP, ul. Dworcowa 13 (wstęp wolny)

Bogusław Janiszewski (1960-1999) - urodzony w Ogorzelczynie, z wyboru koninianin, z namaszczenia poeta. Polonista, nauczyciel, dziennikarz, społecznik i samorządowiec. Niepoprawny idealista, pierwszy i ostatni romantyk konińskiego kuratorium oświaty. Dla rodziny Bodziucha, dla przyjaciół Boguś, dla córki nieodżałowany Tato.

 

Jak zrobić poezję z codzienności? Doradzi Jakub Kornhauser
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole