Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJest strategia rozwoju miasta, ale nie ma pieniędzy na jej realizację

Jest strategia rozwoju miasta, ale nie ma pieniędzy na jej realizację

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jest strategia rozwoju miasta, ale nie ma pieniędzy na jej realizację
nasze sprawy

Konin ma szansę stać się miastem 15-minutowym. Brakuje sieci dróg rowerowych i zintegrowanego transportu, ale samorząd cały czas nad tym pracuje. – Robimy co możemy w miarę możliwości finansowych – mówi wiceprezydent Paweł Adamów.

Osiedla w nowej części Konina wpisują się w ideę 15-minutowego miasta. Są tam blisko sklepy, szkoły i przedszkola. Problemem są nowe osiedla domków jednorodzinnych oraz odległe od centrum jak Gosławice, czy Łężyn.

- Brakuje wygodnych powiązań między tymi poszczególnymi elementami. Brakuje sieci dróg rowerowych, żeby dojechać np. z Gosławic czy Grójca do nowego Konina, czy z Chorznia do starego Konina – mówi Filip Walkowiak, wiceprezes stowarzyszenia Zmieniamy Konin.

Zdaniem wiceprezydenta Adamowa, największą szansą jest ruch rowerowy.

- Polecam każdemu, żeby dla treningu przejechał się w kilka miejsc. Nie wygląda to tak źle jak z okna samochodu. Robimy to co możemy w miarę możliwości finansowych. Oddajemy dwie, trzy inwestycje rocznie jeśli chodzi o ścieżki rowerowe. Zawsze jest wiele do zrobienia. Byłoby inaczej, gdyby ruszyła perspektywa unijna. Ciągle czekamy na te środki na mobilność miejską. Projekty mamy przygotowane – podkreśla Paweł Adamów.

Jedną z takich inwestycji, która pozwoli połączyć nową i starą część miasta będzie kładka nad kanałem Ulgi. Jak mówi wiceprezydent Adamów, będzie to coś co z pewnością wpisze się w 15-minutowe miasto. Innym pomysłem, który pomógłby w szybszym przemieszczaniu się przez Konin jest transport publiczny.

– Autobusy nie mają priorytetów, które umożliwią im konkurencyjne poruszanie się w godzinach szczytu, np. buspas, czy śluza. Nadal mamy też sytuację stadnych autobusów. Tego problemu od lat w Koninie nie udało się rozwiązać. Jadą trzy autobusy jeden za drugim, a potem pół godziny nie ma żadnego – wskazuje Filip Walkowiak.

W konińskim MZK działa komisja, która jak wyjaśnił wiceprezydent Adamów, zbiera uwagi mieszkańców i organizacji odnośnie rozkłady jazdy.

– Często zmieniamy rozkład jazdy. Jeśli jest sensowne rozwiązanie to je wprowadzamy. Jesteśmy otwarci – mówi Paweł Adamów.

Podczas programu rozmawialiśmy również m.in. o wymianie taboru MZK i realizacji założeń strategii rozwoju miasta.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole