Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościJeszcze w tym roku pierwszy przetarg w formule PPP? Są wyniki analizy

Jeszcze w tym roku pierwszy przetarg w formule PPP? Są wyniki analizy

Dodano: , Żródło: LM.pl
Jeszcze w tym roku pierwszy przetarg w formule PPP? Są wyniki analizy
PPP

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej to projekt, który jako pierwszy może być zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Są już wyniki analizy, które na zlecenie miasta przygotowała zewnętrzna firma.

Kilka miesięcy trwały prace nad oceną efektywności partnerstwa publiczno-prywatnego dla pięciu inwestycji w Koninie. Zewnętrzna firma, na zlecenie miasta, badała, które projekty byłyby interesujące dla prywatnych podmiotów, by realizować je w formule PPP, a jednocześnie byłyby opłacalne dla miasta, by współpracować w ich realizacji z prywatnymi firmami. Badanie obejmowało pięć inwestycji: przebudowę wyspy Pociejewo (budowę basenów termalnych i hali sportowej), remont trasy Warszawskiej, budowę amfiteatru, budowę parkingu z lokalami użytkowymi przy targowisku na ul. Wodnej oraz termomodernizację budynków użyteczności publicznej.

Takich inwestycji w Polsce jest już sporo

Jak mówi Paweł Adamów, zastępca prezydenta Konina, to ten ostatni pomysł wypadł najlepiej w analizach. Inwestycja warta jest ok. 27 mln zł i dotyczy budynków Urzędu Miejskiego, MOPR, biblioteki, żłobka, czy szkół. – Ten projekt wyszedłby najkorzystniej w stosunku do normalnego przetargu. Widzimy też po tego typu inwestycjach w Polsce, że samorządy, jeżeli wchodzą w PPP, to najczęściej właśnie w termomodernizację – tłumaczy Paweł Adamów.

Formuła PPP zakłada, że finansowanie inwestycji nie leży po stronie miasta, lecz partnera prywatnego. W zamian za wykonanie zadania firma przez określony czas otrzymuje tzw. opłatę za dostępność lub np. udział w zyskach (jeżeli takie występują). W ten sposób zarabia na projekcie. Samorząd zaś, mówiąc w skrócie, zdejmuje z siebie ciężar wyłożenia pieniędzy lub poszukiwań dofinansowania na inwestycję w jednym roku na rzecz rozłożenia płatności na wiele lat.

W ramach analizy wykonanej w Koninie powstały kosztorysy, programy funkcjonalno-użytkowe i inne dokumenty, które pozwalają ogłosić przetarg na partnera PPP. – Mamy gotowy materiał i trzeba by się zastanowić, czy rzeczywiście takiego przetargu na te budynki nie rozpisać – mówi zastępca prezydenta Konina. Jak podkreśla, jest bardzo prawdopodobne, że co najmniej jeden przetarg w tym roku mógłby zostać ogłoszony.

Czekają za amfiteatrem

Jak wypadły oceny innych inwestycji? Niemal wszystkie – pozytywnie. PPP wraz z dofinansowaniem rządowym mogłoby być rozwiązaniem palącej kwestii remontu trasy Warszawskiej. Problemem jest tylko źródło dofinansowania. Miasto stara się o pieniądze z Polskiego Ładu i w przypadku tego funduszu jest możliwe połączenie go z partnerstwem publiczno-prywatnym. Alternatywą jest rządowa rezerwa subwencji drogowej, ale przypadku tego źródła formuła PPP możliwa już nie jest.

Pozytywnie w analizach wypadł również pomysł postawienia budynku usługowego z wielopoziomowym garażem przy targowisku na ul. Wodnej. Projekt wart ok. 25 mln zł magistrat chciałby połączyć z uregulowaniem własności samego targowiska. Obecny właściciel terenu – Samopomoc Chłopska – jest gotowy sprzedać go za 2 – 2,5 mln zł. Miasto ma zaś gotowy projekt nowego targowiska i zapewnione finansowanie inwestycji. Brakuje jedynie pieniędzy na sam wykup terenu.

W analizie pozytywnie oceniono również formułę PPP dla budowy obiektów na wyspie Pociejewo. – Potrzebna jest dyskusja z prezydentem, z panią skarbnik, żeby zaplanować, które projekty można odpalić – mówi na dziś wiceprezydent Adamów.

Miasto cały czas czeka natomiast na analizę efektywności PPP dla budowy nowego amfiteatru. Ta ma być znana po 24 lutego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole