Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKHNP: W marcu umowa na studium wykonalności elektrowni jądrowej

KHNP: W marcu umowa na studium wykonalności elektrowni jądrowej

Dodano: , Żródło: LM.pl
KHNP: W marcu umowa na studium wykonalności elektrowni jądrowej
Atom

Elektrownia jądrowa w Hanul wybudowana przez KHNP (fot. Wikipedia)

Jeszcze w marcu koreańska spółka KHNP chce podpisać umowę na studium wykonalności z PGE PAK – spółką celową, która wraz z Koreańczykami odpowiada za budowę elektrowni jądrowej w Koninie. Ma to być sygnał gotowości ze strony KHNP do kontynuowania projektu mimo zmiany rządu w Polsce.

O planach koreańskiej spółki poinformował Jooho Wang, prezes KHNP, podczas otwierania biura spółki w Polsce. Według jego zapowiedzi, uzgodnienia są na końcowym etapie i do końca marca koreańskie przedsiębiorstwo powinno podpisać z PGE PAK (spółką celową stworzoną przez państwową PGE i prywatny ZE PAK) umowę na studium wykonalności budowy elektrowni jądrowej w Koninie. Samo studium powinno zostać wykonane maksymalnie w półtora roku.

Ma to być sygnał ze strony Koreańczyków, że są gotowi kontynuować jądrowy projekt w Koninie, nawet pomimo zmiany władzy w Polsce. – Rozumiemy, że rząd musi się zapoznać z działalnością poprzedników. Po ustabilizowaniu się nowych władz i obsadzeniu przez nie stanowisk, będziemy się z nimi kontaktować, aby przedstawić obecny stan projektu i inne kluczowe informacje – powiedział Whang cytowany przez portal tvn24.pl.

Nie ma jeszcze decyzji dotyczącej finansowania budowy elektrowni jądrowej. Jak wyliczał prezes KHNP, koszt budowy 1 kW w koreańskiej technologii to ok. 3700 – 4000 dolarów. Przy zakładanej łącznej mocy dwóch reaktorów 2,8 GW oznaczałoby to koszt całego projektu w wysokości ok. 11,2 mld dolarów (blisko 45 mld zł po obecnym kursie). Zainteresowane finansowaniem mają być różne instytucje, m.in. koreańskie K-Sure, czy K-Exim. Jooho Wang podkreślił, że nie wiadomo jeszcze, czy KHNP obejmie w projekcie jakiekolwiek udziały, czy wniesie wkład w postaci pożyczki. Wcześniejsze ustalenia mówiły, że koreański partner będzie mógł objąć maksymalnie 49% udziałów w inwestycji. Spółka celowa PGE PAK i KHNP powołana ma zostać pod koniec prac nad studium wykonalności.

Elektrownia jądrowa w Koninie powstać ma do 2035 r. W kwietniu ubiegłego roku powołana została spółka celowa PGE PAK Energia Jądrowa (stworzyły ją państwowy koncern PGE i prywatny ZE PAK), która ma odpowiadać wraz z koreańskim KHNP za budowę obiektu. W listopadzie projekt uzyskał decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Zgodnie z założeniami elektrownia jądrowa w Koninie składać ma się z dwóch koreańskich reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2,8 GW.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole