Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Popkowski, a następnie Korytkowski. Kandydaci odpowiedzą na wasze pytania

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościReaktory w Pątnowie. Jest zielone światło. Coraz bliżej do przełomowej inwestycji

Reaktory w Pątnowie. Jest zielone światło. Coraz bliżej do przełomowej inwestycji

Dodano:
Reaktory w Pątnowie. Jest zielone światło. Coraz bliżej do przełomowej inwestycji

Decyzja zasadnicza w sprawie budowy elektrowni jądrowej 

Jest decyzja zasadnicza w sprawie budowy nowej elektrowni w konińskim Pątnowie. Spółka PGE PAK Energia Jądrowa otrzymała ją od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument ten uzyskany w 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego z Koreańczykami umożliwia rozpoczęcie kolejnego etapu prac.

Elektrownia jądrowa ma powstać dokładnie tam, gdzie dziś stoi opalana węglem brunatnym siłownia Pątnów. Zastosowana zostanie sprawdzona i jak przekonują specjaliści, w pełni bezpieczna technologia APR1400. W Pątnowie staną dwa reaktory o łącznej mocy zainstalowanej 2800 MW, które dostarczą rocznie 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.

- Decyzja zasadnicza jest kluczowa dla realizacji budowy elektrowni jądrowej i pozwala nam przejść do kolejnych etapów inwestycji. Otrzymaliśmy ją w niespełna 13 miesięcy od podpisania listu intencyjnego. W przypadku tak dużej inwestycji to bardzo dobry wynik. To także dowód zaangażowania i dobrej współpracy wszystkich partnerów w projekcie oraz potwierdzenie, że ambitny plan uruchomienia pierwszego bloku elektrowni do 2035 jest bardzo realny – mówi Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Elektrownia zapewni odbiorcom tanią i czystą energię, a Polsce, wraz ze źródłami OZE bezpieczeństwo i niezależność energetyczną – dodaje.

- Cieszę się, że dzięki uzyskaniu decyzji zasadniczej będziemy mogli kontynuować prace nad projektem budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie. Ta inwestycja to szansa dla Polski, regionu i przede wszystkim dla nas Polaków – bo energia jądrowa to stabilna, czysta i tania energia dla polskich rodzin i firm na kolejne kilkadziesiąt lat - komentuje Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz ZE PAK i Przewodniczący Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa.

Decyzja daje możliwość spółce, by ta przystąpiła do kolejnego etapu prac. Teraz muszą zostać przeprowadzone m.in. badania środowiskowe i lokalizacyjne, następnie przygotowane studium wykonalności projektu. Po tym przyjdzie pora na dalszy ciąg rozmów na temat finansowania inwestycji.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa. PGE PAK Energia Jądrowa S.A. reprezentuje polską stronę we wszystkich etapach projektu.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole