Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa

Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa

Dodano:
Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa

O nowej firmie stworzonej przez państwową spółkę PGE i ZE PAK poinformowali na skraju odkrywki Jóźwin prezesi oraz minister aktywów państwowych. W uroczystości wzięli również udział m.in. przedstawiciele koreańskiego koncernu KHNP, który wraz z nową spółką ma wybudować elektrownię jądrową w konińskim Pątnowie, parlamentarzyści, przedstawiciele marszałka i wojewody.

Dziś PGE i ZE PAK podpisały statut spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. Powstaje ona w zaledwie 6 miesięcy od momentu podpisania w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o bezpieczną i sprawdzoną technologię reaktorów APR 1400.

Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest możliwe już w 2035 roku.

Nowa spółka ma za zadanie przygotować studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że harmonogram prac nad przygotowaniem inwestycji jest realizowany w rekordowym tempie.

- Niezależność energetyczna jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Dlatego polski rząd rozwija Program Polskiej Energetyki Jądrowej, który zagwarantuje tanią i czystą energię z atomu. Będzie to również ważny impuls do dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Elektrownia, której budowę planują polskie spółki PGE i ZE PAK wraz z koreańskim partnerem będzie uzupełnieniem tego programu. Z satysfakcją obserwuję tempo prac nad realizacją projektu, który poza realizacją celów biznesowych wzmocni relacje i współpracę pomiędzy Polska i Koreą Południową - mówił do licznie zebranych gości wicepremier.

- Jest to ważny dzień dla Polski, polskiej energetyki, mieszkańców regionu, jak i dla mnie osobiście. Działamy bardzo dynamicznie, a powstanie PGE PAK Energii Jądrowej jest tego najlepszym dowodem. Potrzebujemy czystej i taniej, zeroemisyjnej energii i jesteśmy gotowi do realizacji budowy elektrowni jądrowej wraz z naszymi partnerami koreańskimi – dodał Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

- W niespełna pół roku od podpisania listu intencyjnego wykonaliśmy wszystkie zaplanowane na ten okres prace, które potwierdziły wcześniej przyjmowane założenia dotyczące budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Zwieńczeniem tych działań jest zawiązanie spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. Reprezentująca od dzisiaj PGE i ZE PAK spółka automatycznie przejmie wszystkie zadania związane z przygotowaniem do tej inwestycji i prowadzeniem bieżącej współpracy z naszymi koreańskim partnerami z KHNP – zapewnił Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Energetyka jądrowa ma szansę stać się najważniejszym obok OZE źródłem bezpiecznej i taniej, zeroemisyjnej energii dla Polski, gwarantując nasze bezpieczeństwo energetyczne, wzmacniając konkurencyjność gospodarki i dbałość o środowisko – dodał.

Zdaniem prezesa ZE PAK Piotra Woźnego przy takim tempie prac i wsparciu władz państwowych, jak również samorządowych, instytucji, urzędów i organów odpowiedzialnych za wydawanie odpowiednich zgód, pozwoleń i decyzji, uruchomienie pierwszego bloku jest możliwe już w połowie przyszłej dekady.

Budowa elektrowni jądrowej będzie klamrą transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, realizowaną w warunkach sprawiedliwej transformacji z uwzględnieniem interesów lokalnych społeczności oraz pracowników kompleksu energetyczno-węglowego ZE PAK - powiedział Piotr Woźny, Prezes Zarządu ZE PAK.

W skład Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa S.A. wejdzie 12 członków – po 6 ze strony każdego z akcjonariuszy. Zarząd będzie składał się z 4 członków - po dwóch z każdej ze stron. Przewodniczącym RN będzie Zygmunt Solorz, prezesem zarządu Jakub Rybicki. Siedzibą spółki jest Konin.

Uroczystości towarzyszył protest kilkunastu osób. Był wśród nich m.in. prezes Stowarzyszenia Eko – Przyjezierze - Józef Drzazgowski. Krzyczeli – precz z atomem, jednak zanim zakończyły się oficjalne przemówienia rozeszli się do domów.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej powiedział portalowi LM.pl, że nowa spółka zajmie się także przygotowaniem kampanii informacyjnej dotyczącej energii jądrowej i inwestycji, jaka ma powstać w konińskim Pątnowie. Zapowiedział także, że w związku z budową elektrowni jądrowej nikt nie będzie musiał być wysiedlony.

Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa
Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa
Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa
Zamiast węgla atom. Powstała spółka PGE PAK Energia Jądrowa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole