Kolejna "Diorama" w konińskim muzeum. Czym zaskoczy artystka?

Fot. Archwium
Już dzisiaj o godz. 18:00 w muzealnym Dworku kolejna odsłona cyklu "Diorama" autorstwa Mirelli von Chrupek. Zaprasza Muzeum Okręgowe w Koninie.
Miniaturowe światy tworzone przez artystkę, balansujące pomiędzy poetycką baśniowością a muzealnym kontekstem, stały się stałym elementem alternatywnej trasy zwiedzania naszych wystaw i ogrodu, prowadząc odbiorców do odkrywania kolekcji z zupełnie innej perspektywy. Dotychczasowe realizacje inspirowane były kolejno: zbiorem geologiczno-przyrodniczym, rzemiosłem artystycznym oraz kolekcją techniki. Każda z nich stanowiła samodzielną opowieść, osadzoną w dialogu z historiami przedmiotów przechowywanych w muzealnych działach.
Tegoroczna „Diorama” ponownie nawiązuje do jednego z charakterystycznych miejsc w naszym muzeum — przestrzeni dworku, będącego kluczowym elementem stałej ekspozycji oraz ogrodu. To właśnie on stał się punktem wyjścia do stworzenia najnowszego mikroświata, gdzie splatają się motywy pamięci, codziennych gestów i ulotnego piękna ukrytego w rzeczach na pierwszy rzut oka zwykłych.
Mirella von Chrupek posługuje się subtelną grą skojarzeń. Buduje scenę, która jednocześnie wywołuje nostalgię i otwiera przestrzeń na indywidualne interpretacje. Zachęca publiczność do zanurzenia się w chwili: zatrzymanej, dopracowanej, pełnej delikatnych nawiązań do domowego ciepła, tradycji oraz drobnych sekretów ukrytych w zakamarkach życia dworskiego.




