Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKoło. Ponowne odsłonięcie tablicy poświęconej pisarce

Koło. Ponowne odsłonięcie tablicy poświęconej pisarce

Dodano:
Koło. Ponowne odsłonięcie tablicy poświęconej pisarce

W październiku 2021 r. przypada 32. rocznica śmierci Stanisławy Fleszarowej-Muskat, pisarki, poetki, publicystki. Stąd odsłonięcie tablicy pamiątkowej na kolskim ratuszu.

Młodość spędziła w Kole, gdzie jej ojciec, Władysław Krzycki, był kierownikiem szkoły, później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. W 1936 r. rozpoczęła studia na Wydziale Prawno - Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Przerwał je wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji została wywieziona na roboty do Niemiec, z których została zwolniona ze względu na stan zdrowia. Potem przebywała we Lwowie i w Częstochowie. W 1945 r. zamieszkała w Gdyni, a następnie w Sopocie.

Zadebiutowała, jako kilkunastoletnia dziewczyna, wierszami na łamach „Gazety Kolskiej”. W jej bogatym dorobku znalazły się: powieści obyczajowe i historyczne, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, sztuki teatralne i libretta do widowisk muzycznych. Napisała ponad 700 utworów, w tym 30 o tematyce związanej z wybrzeżem. Nazywano ją „niekoronowaną pierwszą damą literatury wybrzeżowej”.

Do Koła, w którym mieszkał brat Zygmunt z żoną, wracała często. Miasto swojej młodości uwieczniła na kartach powieści „Powrót do miejsc nieobecnych” oraz w utworze „Czarny warkocz” z tomu opowiadań pod tym samym tytułem. Zmarła 1 października 1989 r. w Sopocie. Została pochowana na cmentarzu komunalnym. W rocznicę śmierci - 1 października 2021 r. - zostanie ponownie odsłonięta tablica upamiętniająca pisarkę. Wcześniej - 9 czerwca 1990 r.- tablicę ufundowaną dzięki staraniu Haliny Grabowskiej (ówczesnej dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole) oraz Kolskiego Towarzystwa Kulturalnego, wmurowano w ścianę budynku byłego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole.

Tablica pamiątkowa została przeniesiona i umieszczona na zachodniej ścianie kolskiego ratusza. Jej odsłonięcie w nowej lokalizacji nastąpi w 1 października br. o godz. 10 00.

Czytaj więcej na temat:
Stanisława Fleszarowa-Muskat, Koło, pisarka
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole