Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKto może wybrać ryczałt jako sposób rozliczania się?

Kto może wybrać ryczałt jako sposób rozliczania się?

Artykuł sponsorowany

Dodano:
Kto może wybrać ryczałt jako sposób rozliczania się?
Artykuł sponsorowany

Ryczałt to jedna z kilku form opodatkowania. Jest chętnie wybierany nie tylko przez przedsiębiorców. Kto dokładnie może stosować ryczałt? Jakie są tego konsekwencje i korzyści? Sprawdź, czy to korzystny sposób rozliczania się w Twoim przypadku.

Na czym polega rozliczenie ryczałtowe?

Wybierając formę opodatkowania, warto dowiedzieć się więcej o różnych możliwościach rozliczania się. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na skalę podatkową (czyli zasady ogólne), podatek liniowy, kartę podatkową lub ryczałt. Od formy opodatkowania zależy m.in. wysokość składki zdrowotnej – więcej o tym możesz dowiedzieć się na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/skladka-zdrowotna-a-podatek-liniowy. Każde z takich rozwiązań opiera się na innych warunkach, które należy spełnić, a także wiąże z różnymi korzyściami i obowiązkami.

Obowiązujące stawki ryczałtu ewidencjonowanego zachęcają wiele osób do wybrania tej formy opodatkowania. Z drugiej strony nie mogą skorzystać z niej wszyscy przedsiębiorcy. Taki rodzaj rozliczenia polega na pobraniu podatku od całego przychodu. Nie uwzględnia się zatem dochodu, który jest pomniejszony o koszty.

Maksymalna kwota rozliczenia ryczałtowego w 2024 roku wynosi dokładnie 9 218 200 zł, przy czym taki przychód będzie uzyskany:

  • przez samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej,
  • w formie sumy przychodów wszystkich wspólników spółki firmy.

W każdym przypadku nie można przekroczyć 2 mln euro w poprzedzającym roku podatkowym.

Kto rozlicza się ryczałtem?

Ryczałt jest kierowany do osób fizycznych, które osiągają przychód z działalności gospodarczej spoza sektora rolniczego. Takiej formie opodatkowania nie podlegają konkretne branże. Kto oprócz tego może wybrać ryczałt jako sposób rozliczania się? Są to:

  • osoby, które otrzymały firmę w spadku,
  • przedsiębiorcy prowadzący spółkę jawną lub cywilną, przy czym każdy ze wspólników jest osobą fizyczną,
  • spółki cywilne należące do osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku.

Istnieje sporo ograniczeń, które uniemożliwiają rozliczenie ryczałtowe. Jeśli jednak chcesz spróbować zmienić formę opodatkowania, pamiętaj o warunkach i sumiennym wypełnieniu dokumentów. Przy składaniu wniosku może przydać się choćby zaświadczenie o niezaleganiu w US, o czym dowiesz się m.in. tu: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/zaswiadczenie-o-niezaleganiu-us.

Czy ryczałt jest korzystną formą opodatkowania?

Optymalność formy opodatkowania zależy od indywidualnej sytuacji firmy, a także jej działalności. Stawki ryczałtu ewidencjonowanego różnią się w zależności od branży – może to być 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12%, 12,5%, 14%, 15% lub 17%. Jeśli nie jesteś pewien, jak wygląda to w Twoim przypadku, możesz skorzystać z kalkulatora internetowego, np. na stronie https://firmove.pl/kalkulatory/kalkulator-stawek-ryczaltu.

To, czy ryczałt okaże się korzystny dla Twojej działalności gospodarczej, będzie opierać się również na sposobie prowadzenia firmy. Należy pamiętać, że przy podczas pobierania podatku uwzględnia się przychód, a koszty jego uzyskania nie grają dużej roli. Jeśli chętnie inwestujesz w rozwój firmy, ryczałt ewidencjonowany może się dla Ciebie nie sprawdzić.

Ryczałt może zostać wybrany jako sposób rozliczania się przez ograniczoną liczbę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Istnieje dużo warunków, które należy spełnić.

Czytaj więcej na temat:podatki
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole