Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNauczyciel do wynajęcia. Centrum Nauczania Zdalnego dla Wielkopolski w Koninie

Nauczyciel do wynajęcia. Centrum Nauczania Zdalnego dla Wielkopolski w Koninie

Dodano:
Nauczyciel do wynajęcia. Centrum Nauczania Zdalnego dla Wielkopolski w Koninie

Mateusz Krajewski prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Uczniowie w swojej klasie, nauczyciel wybranego przedmiotu prowadzący z nimi zajęcia widoczny na interaktywnym ekranie. To pionierski projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 wdrażany przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. 
 
Centrum Nauczania Zdalnego to pilotaż dedykowany całej Wielkopolsce. - Nowa formuła nauczania online może stać się lekiem na braki kadrowe w oświacie. - przekonują pomysłodawcy. Nauczycieli wybranych przedmiotów będzie można „zamówić” do szkoły na poprowadzenie lekcji przez Internet. Takie rozwiązanie ma pomóc dyrektorom szkół, którzy mają problem z obsadzeniem etatów, albo muszą np. zorganizować nagłe zastępstwo. - Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji. Trzeba z niej skorzystać. - dodaje. 

Pilotaż ruszy w przyszłym roku szkolnym i potrwa trzy lata. Łącznie weźmie w nim udział 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski. Każdego roku około dziesięciu kolejnych placówek. Centrum będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszarów: nauk matematyczno-przyrodniczych i języków obcych. Zajęcia będą prowadzić w klasach 7 i 8 szkół podstawowych i w szkołach średnich. W każdej klasie podczas takiej lekcji będzie obecny opiekun, współpracujący z nauczycielem prowadzącym lekcje online. Nad programem zajęć, ich efektywnością będzie czuwać ekspercka komisja ewaluacyjna. 

Każda ze szkół uczestniczących w projekcie na czas pilotażu zostanie wyposażona w nowoczesną pracownię do zajęć zdalnych. Szybkie łącza światłowodowe zapewnią stabilną, dwukierunkową transmisję danych. Każdy uczeń pracować będzie na interaktywnym stanowisku, które pozwoli na bezpośredni udział w zajęciach. - Oprogramowanie obsługujące cały system daje nauczycielowi możliwość komunikacji z całą klasą lub z wybranym uczniem – wyjaśnia Katarzyna Jasik, koordynująca projekt w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. Przekonuje, że zastosowana technologia pozwala nie tylko na prowadzenie wykładu, zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, ale nawet na zaproszenie ucznia do wirtualnej tablicy i rozwiązywanie zadań tak, żeby w czasie rzeczywistym widziała je cała klasa. 

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie mają się odbyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wcześniej rozpoczną się zapisy szkół, które wezmą udział w pilotażu. Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty jest zadaniem wchodzącym w skład dużego, unikalnego w skali kraju projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, który realizowany jest przez Województwo Wielkopolskie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z fundacją w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. 
 
Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 21,3 miliona złotych. Dofinansowanie, jakie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otrzymała na stworzenie Centrum to ponad 15,7 miliona złotych. Fundacja liczy na to, że doświadczenia zebrane podczas pilotażu w Wielkopolsce pomogą szkołom w całej Polsce. - Chcemy lobbować za zmianami legislacyjnymi, które pozwolą stosować taki model w każdej szkole. Tak, żeby każdy dyrektor mógł poszukać i zaangażować do prowadzenia zajęć nauczyciela z dowolnego miejsca w kraju – zapowiada Mateusz Krajewski.  

Fundacja, którą kieruje, od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Jest organizacją pożytku publicznego i największym niesamorządowym organem prowadzącym publiczne placówki oświatowe. W całej Polsce prowadzi 67 przedszkoli i szkół. Uczy się w nich ponad 8200 dzieci. 
 
Więcej informacji na temat Centrum Nauczania Zdalnego w Koninie znajdziecie TUTAJ 

Fot. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole