Skocz do zawartości
Polska

Wybory samorządowe 2024 na LM.pl

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNowa Lewica o wyrównaniu za wodę: „haracz” i „bezduszne działanie”

Nowa Lewica o wyrównaniu za wodę: „haracz” i „bezduszne działanie”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Nowa Lewica o wyrównaniu za wodę: „haracz” i „bezduszne działanie”
Opłata za wodę

Mieszkańcy Konina nie mogą być zakładnikami bezprawnych decyzji Wód Polskich – pisze o decyzji PWiK dot. obciążenia koninian kwotami wyrównania za opłaty za wodę miejski zarząd Nowej Lewicy. Wzywa również spółkę do pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej rządowych urzędników.

W wystosowanym oświadczeniu zarząd Nowej Lewicy podkreśla, że nie zgadza się z „bezprecedensową i nieprzemyślaną koncepcją” Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. – W zaistniałych okolicznościach przepisy prawa jednoznacznie nie obligują do nałożenia haraczu na mieszkańców, przedsiębiorców i innych odbiorców usług Spółki PWiK. Wyciąganie z kieszeni mieszkańców Konina ostatnich złotówek nie powinno być sposobem pokrywania strat spółki miejskiej – czytamy w piśmie (całość na końcu artykułu).

Zarząd Nowej Lewicy nazywa działanie PWiK-u „bezdusznym” i „nieuzasadnionym”. Wzywa również do pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej urzędników z Wód Polskich, którzy wydali błędną decyzję. – W ten sposób nie trzeba będzie sięgać do kieszeni mieszkańców Konina, którzy nic nie zawinili w tej sprawie! – przekonują działacze w oświadczeniu. – Mieszkańcy Konina nie mogą być zakładnikami bezprawnych decyzji „Wód Polskich” oraz braku społecznej wrażliwości Spółki PWiK!

Przypomnijmy, w połowie grudnia koniński PWiK wygrał w sądzie z Wodami Polskimi sprawę o zablokowanie wprowadzenia nowych taryf opłat za wodę i ścieki. Sąd przyznał, że wyższe opłaty powinny być pobierane od czerwca 2021 r. A nie były, bo Wody Polskie nie wydały decyzji, PWiK zaś bez niej wyższych opłat pobierać nie mógł i wciąż naliczał je na podstawie niższej, starej taryfy. Teraz, po wygranej w sądzie, chce dochodzić zaistniałej różnicy od mieszkańców. – Zgadzamy się, że powinien za to zapłacić ten kto zawinił, ale od strony stricte prawnej musimy obciążyć odbiorców, bo to na ich rzecz świadczyliśmy usługi – wyjaśniał podczas konferencji prasowej mec. Łukasz Ciszewski reprezentujący konińską spółkę.

W poniedziałek krytycznie o decyzji PWiK wypowiedzieli się już politycy Solidarnej Polski – miejski radny Jacek Kubiak i wojewódzki radny Robert Popkowski. Na wtorek konferencję prasową m.in. w tej sprawie zwołał poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Nowak.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole