Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNSA wydał rozstrzygnięcie. Będą podwyżki za wodę w Koninie

NSA wydał rozstrzygnięcie. Będą podwyżki za wodę w Koninie

Dodano: , Żródło: LM.pl
NSA wydał rozstrzygnięcie. Będą podwyżki za wodę w Koninie
Nowe taryfy

Wody Polskie przegrały w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z konińskim PWiK-iem w sporze dot. nowych taryf za wodę. Oznacza to, że mieszkańców czekają teraz podwyżki.

Sprawa nowych taryf za wodę w Koninie zaczęła się rok temu. Konińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło w Wodach Polskich wniosek z propozycjami nowych, wyższych cen. Regulator ten wniosek jednak odrzucił. W maju do Konina przyjechał nawet Bogumił Nowak, Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, by na konferencji prasowej, w otoczeniu radnych Zjednoczonej Prawicy, decyzję ogłosić.

Już wtedy jednak ówczesny prezes PWiK sygnalizował, że decyzja Wód Polskich wydana została z naruszeniem prawa. A tak naprawdę nie wydano jej w ogóle – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej swoją opinię powinien przedstawić w ciągu 45 dni od wpłynięcia wniosku, a tego nie zrobił, co oznaczało, że nowe taryfy weszły w życie z automatu. Do naruszenia tego terminu przyznał się zresztą sam Bogumił Nowak w rozmowie z naszym portalem.

Mimo tego, że PWiK uważał, że nowe taryfy weszły w życie, postanowił potwierdzić to na drodze sądowej. Działania Wód Polskich zaskarżył do sądu administracyjnego. Jednocześnie wstrzymując się z pobieraniem wyższych opłat. Konińska spółka wygrała najpierw w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a dwa dni temu – również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Obie instancje potwierdziły naruszenie terminu przez Wody Polskie, co oznacza, że nowe taryfy weszły w życie już w czerwcu 2021 r.

Oznacza to podwyżki w opłatach za wodę dla mieszkańców Konina oraz ul. Miodowej w Brzeźnie. Obowiązywać będzie ona od 15 grudnia. Jak tłumaczy Maciej Nowicki z PWiK, odbiorcy najbliższy rachunek dostaną zapewne w podwójnej formie – z naliczonymi opłatami ze starej taryfy do 15 grudnia i z opłatami według nowej taryfy od 15 grudnia. Co natomiast z okresem od czerwca 2021 r. do teraz? NSA potwierdził bowiem, że już od tamtego momentu obowiązywały nowe stawki, a mieszkańcy wciąż płacili według starych, niższych. Spółka najprawdopodobniej dochodzić będzie tej różnicy od Wód Polskich, które do całej sytuacji doprowadziły.

Nowe taryfy dostępne są na stronie PWiK Konin. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole