O czym może świadczyć lekkie zażółcenie oczu?
Materiał promocyjny
Lekkie zażółcenie oczu może być sygnałem problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego poziomu bilirubiny. Przyczyny żółtawego odcieniu białek mogą obejmować zarówno łagodne zaburzenia, jak i poważne choroby wątroby lub dróg żółciowych. Ważne, aby nie ignorować tego objawu i zasięgnąć porady lekarskiej dla trafnej diagnozy oraz leczenia.
Przyczyny lekko żółtych białek oczu
Lekko żółte białka oczu mogą wskazywać na szereg różnych problemów zdrowotnych, w zależności od ich nasilenia i towarzyszących objawów.
Zespół Gilberta
Zespół Gilberta to dość częste (dotyka około 5% populacji) łagodne schorzenie genetyczne, charakteryzujące się okresowym, lekkim wzrostem poziomu bilirubiny, czyli żółtego barwnika powstającego w wyniku rozkładu hemoglobiny (czerwonego barwnika krwi). Zażółcenie oczu w tym przypadku pojawia się głównie w okresach zwiększonego stresu, zmęczenia lub infekcji, ustępując samoistnie po zniknięciu czynnika wywołującego.
Stłuszczenie wątroby
Lekko żółte oczy mogą być także objawem stłuszczenia wątroby, szczególnie u osób nadużywających alkoholu. W tej chorobie dochodzi do gromadzenia się tłuszczu w komórkach wątroby, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie narządu. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, jednak z czasem może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie lub marskość wątroby.
Zapalenie wątroby
Jedną z najpoważniejszych przyczyn lekko żółtych oczu jest wirusowe zapalenie wątroby, zarówno ostre, jak i przewlekłe. W tym przypadku oprócz zażółcenia białek oczu występuje także żółtaczka skóry i ciemne zabarwienie moczu. Nieleczone zapalenie wątroby może prowadzić do rozwoju marskości lub raka tego narządu.
Kamica dróg żółciowych
Poprzez utrudnienie odpływu żółci, kamica pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych również może prowadzić do podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi i lekko żółtych oczu.
Nowotwory
W rzadkich przypadkach lekkie zażółcenie białek oczu bywa też objawem nowotworów wątroby, dróg żółciowych lub trzustki. Schorzenia te zakłócają prawidłowe wydalanie bilirubiny.
Badania diagnostyczne przy lekko żółtych oczach
Aby ustalić przyczynę lekko żółtych oczu, lekarz zleci wykonanie badań krwi, w tym:
- oznaczenie stężenia bilirubiny całkowitej i jej frakcji (bezpośredniej i pośredniej);
- badanie czynności wątroby (aminotransferazy, fosfataza zasadowa, GGTP);
- morfologię krwi;
- badanie ogólne moczu
W zależności od wyników lekarz może skierować pacjenta na dalsze specjalistyczne badania obrazowe, takie jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Czy można cofnąć zażółcenie oczu?
Wyeliminowanie lekko żółtych oczu zależy od przyczyny podwyższonego poziomu bilirubiny. W przypadku łagodnego zespołu Gilberta zazwyczaj nie jest wymagane żadne leczenie, poza unikaniem czynników mogących nasilać objawy, takich jak stres czy infekcje.
W przypadku chorób wątroby lub dróg żółciowych z kolei terapia polega na leczeniu choroby podstawowej. Może to obejmować leczenie:
- przeciwwirusowe w przypadku wirusowego zapalenia wątroby;
- operacyjne kamicy dróg żółciowych;
- farmakologiczne stłuszczenia lub alkoholowego zapalenia wątroby;
- nowotworów wątroby, dróg żółciowych lub trzustki.
Ważne, aby nie lekceważyć lekko żółtych oczu i jak najszybciej udać się na konsultację lekarską w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia odpowiedniego leczenia, zanim dojdzie do poważniejszych powikłań.
Bibliografia:
- Co oznacza zmiana koloru oczu na żółty i kiedy szukać pomocy medycznej?, https://badanialaboratoryjne.pl/blog/co-oznacza-zmiana-koloru-oczu-na-zolty-i-kiedy-szukac-pomocy-medycznej/, [dostęp: 10.2024].
- M. Pastuszak i in., Podstawowe zasady postępowania w ustalaniu przyczyny żółtaczki mechanicznej, „Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2010, nr 6 (1), s. 15–21.
M. Pytka, A. Żywicka i.in., Wirusowe zapalenie wątroby zagrożeniem XXI wieku, [w:] red. R. Kondracki, M. Matejuk, Wyzwania bezpieczeństwa na początku trzeciej dekady XXI wieku, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Siedlce 2021.
Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!