Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościObieżyświat, sołtyska i dziennikarka powalczą o trzeci mandat

Obieżyświat, sołtyska i dziennikarka powalczą o trzeci mandat

Dodano:
Obieżyświat, sołtyska i dziennikarka powalczą o trzeci mandat
Wybory 2023

Kołodziejczak i Nowak to dwa nazwiska, które zdecydowanie wybijają się na liście kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i - znając realia polskich wyborów parlamentarnych - można tylko zapytać, czy jest szansa, żeby oprócz tej dwójki ktoś jeszcze zdobył w październiku poselski mandat.

Bo w 2019 roku Koalicja Obywatelska (KO) uzyskała w naszym okręgu tylko dwa mandaty. Przypomnijmy, że słabszy obecnie niż cztery lata temu PiS ma w Sejmie aż pięciu reprezentantów, więc jest się o co bić. Nie tylko zresztą z Prawem i Sprawiedliwością, bo tym razem Paulina Hennig-Kloska startuje już nie z KO - jak w 2019 - tylko z listy Trzeciej Drogi.

Piszę ten tekst nie po to, żeby kogokolwiek zachęcić do głosowania na tę czy inną partię, ale żeby dowiedzieć się i podzielić się tą wiedzą z czytelnikami, kogo w istocie proponują nam partie na dalszych miejscach swoich list. Bo więcej na temat tego, co myśli Michał Kołodziejczak z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej dowiecie się państwo dzisiaj o godzinie 20.

Nie licząc wymienionych wyżej dwóch pierwszych panów z listy kandydatów na posłów Koalicji Obywatelskiej pozostałe szesnaście nazwisk nic mieszkańcom Konina i powiatu konińskiego nie mówi. Co nie znaczy, że są to osoby całkowicie anonimowe. Co najmniej mieszkańcom własnych powiatów znani są zawodowi politycy piastujący znaczące funkcje. Mam na myśli starostów gnieźnieńskiego i średzkiego. Piotr Gruszczyński znalazł się relatywnie wysoko, bo na czwartym miejscu listy KO, natomiast Ernest Iwańczyk to dopiero pozycja siódma. Ta różnica wynika zapewne z faktu, że ten pierwszy był w latach 2007-2015 senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Z byłego województwa konińskiego mamy siedmioro kandydatów. Oprócz Tomasza Piotra Nowaka na miejscu drugim listy powiat koniński reprezentuje jeszcze Marek Ejma (17) ze Ślesina, PR manager - jak zapisano przy jego nazwisku - czyli specjalista od „budowania i utrzymywania wzajemnie korzystnych relacji podmiotu z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym”. Z powiatu kolskiego mamy dla odmiany dwie panie: Agnieszkę Politańską (5), która uczy języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Kole oraz Annę Marchlewską (12) z Kłodawy, obecnie na emeryturze. Ryszard Pilarski (9) jest słupeckim radnym, ale pracuje w Urzędzie Miejskim w Koninie, z wykształcenia jest ekonomistą. Relatywnie wysokie, szóste miejsce na liście, otrzymał Piotr Rybarski. To były prezes Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” w Turku, potem jej wiceprezes do spraw produkcji. Zastępca przewodniczącego koła miejskiego Platformy Obywatelskiej, pięć lata temu bezskutecznie ubiegał się z ramienia swojej partii i stanowisko burmistrza. Na miejscu piętnastym wyborcy znajdą natomiast Dariusza Młynarczyka, byłego tureckiego starostę i wieloletniego urzędnika samorządowego.

Ciekawe kandydatury zaproponowała Koalicja Obywatelska z Gniezna. Jako ósma na liście znalazła się Agata Rezgui, sołtyska we wsi Zdziechowa, która zawodowo para się ubezpieczeniami. Z kolei Marek Lisiecki (13) to prezes klubu piłkarskiego Mieszko Gniezno, z wykształcenia technik mechatronik.

Również ze sportem i rekreacją ma związek Krzysztof Lewandowski (18), który jest w Śremie kierownikiem obiektu mieszczącego pływalnię i sale sportowe. Oprócz niego powiat śremski reprezentuje Beata Sarnowska‑Czajka, nauczycielka z Brodnicy.

Ze Środy Wielkopolskiej startują dwie panie: Anna Nowak (14) i Paulina Kaczmarek (16). Pierwsza była przez wiele lat dziennikarką, między innymi Głosu Wielkopolskiego i Gazety Poznańskiej. Zajmowała się też promocją w tamtejszym starostwie, a przez kilka lat była dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Zaniemyślu. Paulina Kaczmarek jest współwłaścicielką firmy handlującej odzieżą. Z wykształcenia technik obsługi ruchu turystycznego, przedstawia się jako obieżyświat. Lubi podróżować i zbierać doświadczenia w różnych miejscach, między innymi mieszkała i pracowała w USA i Wielkiej Brytanii, zna więc życie - jak mówi - z różnych stron.

Zaskakująco wysoką, trzecią pozycję na liście Koalicji Obywatelskiej ma Inez Niszczak-Sieradzka z Wrześni, prawniczka z wykształcenia, która pracuje jako trenerka fitness. Marek Przyjemski (11) z kolei jest kierownikiem referatu komunalnego w Urzędzie Miasta i Gminy we Wrześni.

Spośród osiemnaściorga kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w naszym okręgu piętnaścioro to członkowie Platformy Obywatelskiej. Michał Kołodziejczak jest szefem Ruchu Społecznego Agrounia TAK, a dwie osoby - Anna Marchlewska i Krzysztof Lewandowski - nie należą do żadnej partii.

W konińsko-gnieźnieńskim okręgu wyborczym wybieranych jest dziewięcioro posłanek i posłów. Okręg wyborczy nr 37 obejmuje Konin oraz powiaty: gnieźnieński, kolski, koniński, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński. Obecnie reprezentowany jest w Sejmie przez pięciu posłów PiS (Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki, Zbigniew Dolata, Leszek Galemba, Zbigniew Hoffmann), jednego z Koalicji Obywatelskiej (Tomasz Piotr Nowak), bo Paulina Hennig-Kloska przeszła do Ruchu 2050 Hołowni, oraz po jednym z PSL (Jacek Tomczak) i SLD (Tadeusz Tomaszewski).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole