Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomości(Od)Nowa Urbanowska. Dla tych, którzy chcą poznać pisarkę z innej strony

(Od)Nowa Urbanowska. Dla tych, którzy chcą poznać pisarkę z innej strony

Dodano:
(Od)Nowa Urbanowska. Dla tych, którzy chcą poznać pisarkę z innej strony
kultura

Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Zofii Urbanowskiej w Koninie zaprasza na konferencję, która ma przybliżyć mieszkańcom patronkę książnicy. Stąd tytuł (Od)Nowa Urbanowska, aby spojrzeć na pisarkę z Konina z zupełnie innej strony. Nie tak surowo, chłodno, ale pokazać to, czego być w jej twórczości nie zauważaliśmy przez lata.

- Kto stoi za organizacją?

- We współpracy z Wydziałem Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu i Zespołem ds. Badań nad Literaturą i Kulturą Dziecięcą postanowiliśmy zorganizować to wydarzenie, aby przybliżyć aspekty twórczości Zofii Urbanowskiej. Mowa będzie na przykład o Biblii, wątkach polsko – żydowskich w „Księżniczce”, ale będziemy też mówić o pisarce jako emancypantce, o ilustracjach, czy Guciu Zaczarowanym, ale w tym przez mnie ulubionym aspekcie, a więc pewnych analogii z opowieścią „Cudowna podróż Nilsa Holgerssona”. Na początku zaprezentujemy współczesny portret Zofii Urbanowskiej, autorstwa Krystyny Ruminkiewicz, która opowie co było inspiracją. Pewną namiastkę można już zobaczyć na plakatach i ulotkach.  

- Dla kogo ta konferencja?

- Ma charakter otwarty i jest dla mieszkańców Konina, więc każdy zainteresowany może dołączyć o dowolnej godzinie i w bibliotece wysłuchać tego, co go najbardziej interesuje.

- Skąd tytuł? 

- Chcielibyśmy przypomnieć koninianom twórczość Zofii Urbanowskiej,  poszerzyć o pewne wątki, ilustracje, analogie, ale nie tak klasycznie tylko sięgając pod naskórek i zaglądając co tam się tak naprawdę kryje. Na przykład Gucio Zaczarowany mógłby być dzisiaj bohaterem zabaw czy innych działań dzieci. Trzeba umiejętnie pokazać pewne walory. Bo ta pozytywistyczna, umoralniająca strona nie jest dzisiaj bez znaczenia. Może pokazywać pewne wady, ale i zalety zachowań, czy działań. 

- W programie jest koniński akcent.

- Chodzi o książkę wydaną przez MBP pt. „Cztery pory roku z Zofią Urbanowska”. Autorką jest Joanna Łagodzińska, nauczycielka z III LO, koninianka. Przedstawia biografię Zofii Urbanowskiej w sposób przystępny dla dzieci i młodzieży. O pisarce w tej książce opowiadają zwierzęta. Taka jest wizja autorki, która opiera się na elementach z biografii bądź twórczości Zofii Urbanowskiej. Polecam bo książka jest bardzo ładnie wydana i bardzo dobrze napisana.

- Na wstępie zostanie odsłonięty portret pisarki.  

- Portret powstał wcześniej, ale nie było czasu i okazji, żeby pokazać szerszej publiczności. Szukaliśmy momentu na to, aby godnie zaprezentować ten obraz konińskiej malarki. 

- Czy będzie więcej działań popularyzujących patronkę biblioteki?

- To pierwszy krok. Zaczynamy od tego, co już wiemy, ale w poszerzonym aspekcie. Następne działania dopiero przed nami. Warto też skupić się na rodzinie Zofii Urbanowskiej. W toku badań, które cały czas realizujemy, okazuje się, że jej krewni to również ciekawe postaci. Wiemy wiele bądź niewiele o jej drzewie genealogicznym. Była związana ze znamienitymi rodami, które dołożyły swoją cegiełkę do budowy naszego państwa. Mamy w planach  kilka działań związanych z pisarką i rodziną Urbanowskich

  - Nie tylko składanie kwiatów 1 stycznia w rocznicę śmierci.

- Okazuje się, że przyglądano się już tej postaci, ale te głosy do nas słabo docierały, a raczej ich echo. A teraz chcielibyśmy, żeby ten głos o Zofii Urbanowskiej wybrzmiał stąd, a echem odbijał się w innych ośrodkach naukowych. Wiele można powiedzieć o epoce, w której tworzyła, ale pewne rzeczy, o których pisała, chociażby Gucio Zaczarowany, są uniwersalne. Mówi o traktowaniu ludzi, zwierząt, dlaczego warto się szanować bo to jest nasza przyszłość.

Dziękuję za rozmowę 

Anna Pilarska 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w poniedziałek 21 listopada 2022 roku do sali konferencyjnej MBP w Koninie przy ul. Dworcowej 13, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczną się wykłady.

PROGRAM:

10.00-10.05
Damian Kruczkowski (MBP)
Rozpoczęcie

10.05-10.15
Krystyna Ruminkiewicz
Prezentacja portretu Zofii Urbanowskiej

10.15-10.30
dr Barbara Kosmowska
Słowo wstępne

10.30-11.00
Alina Zielińska
Ilustracje w utworach Zofii Urbanowskiej, czyli przegląd niektórych ilustracji w utworach Urbanowskiej

11.00-11.30
Agata Chwirot (UAM), Karolina Olech (UAM)
Gucio zilustrowany – historia o przemienionym chłopcu w interpretacji Bohdana Butenki

11.30-12.00
Joanna Łagodzińska (III LO)
Cztery pory roku z Zofią Urbanowską

12.00-12.30
prof. dr hab. Elżbieta Wesołowska (UAM)
Nils, Gucio i inni trudni chłopcy w świecie zaklętej przyrody

12.30-13.30
Przerwa

13.30-14.00
prof. UAM dr hab. Ewa Rajewska (UAM)
Zofia Urbanowska – naturalistka

14.00-14.30
Agnieszka Kocznur (UAM)
Wątki emancypacyjne w twórczości Zofii Urbanowskiej

14.30-15.00
Beata Stokowska (MBP)
Biblia w twórczości Zofii Urbanowskiej

15.00-15.30
Alan Woźniak (MBP)
Relacje polsko-żydowskie w „Księżniczce" Zofii Urbanowskiej.

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole