Skocz do zawartości
LM.plWiadomościOgród wertykalny - czym jest zielona ściana we wnętrzach

Ogród wertykalny - czym jest zielona ściana we wnętrzach

Materiał promocyjny

Dodano:
Ogród wertykalny - czym jest zielona ściana we wnętrzach
materiał promocyjny

Ogrody wertykalne to stosunkowo nowe rozwiązanie w przypadku designu. Warto zauważyć, że obok takiego rozwiązania trudno jest przejść obojętnie, gdy przyciąga ono wzrok i napawa zachwytem. Ściany pokryte kompozycjami kwiatowymi mogą poprawić wygląd nawet niewielkiego pomieszczenia. Dodatkowo atutem takiego rozwiązania jest gwarancja większej wilgotności powietrza, a także możliwość uzyskania poprawy poziomu jego czystości.

Co to jest ogród wertykalny?

To nic innego niż nowoczesna technika uprawiania roślin na obiektach zawieszonych w sposób pionowy. Oczywiście warto zauważyć, że zdarzają się także stojące wolno rozwiązania. Ogrody wertykalne są doskonałą alternatywą dla roślin doniczkowych, które doskonale sprawdza się w obiektach użytkowych, gabinetach oraz innych miejscach ego typu. Ściany roślinne zyskują coraz szersze grono entuzjastów. Stosowane są już nie tylko w lokalach usługowych, ale także w prywatnych pomieszczeniach celem poprawy estetyki.

Wewnętrzne ogrody wertykalne

Ogrody wertykalne tak naprawdę współgrają ze wszystkimi aranżacjami wnętrza. Zielona ściana doskonale wycisza pomieszczenie, oczyszcza powietrze, a także zmniejsza ilość szkodliwych substancji, dlatego tak niezwykle mocno cenione są one zwłaszcza w świecie korporacyjnym. Ogrody wertykalne stosowane są nie tylko w gabinetach i biurach, ale także łazienkach, na recepcji, czy korytarzach. Obecnie wiele firm zajmuje się profesjonalnym tworzeniem takich rozwiązań, dlatego warto jest przyjrzeć im się nieco bliżej. Co ciekawe, taka duża ilość kwiatów nie musi odstraszać osób, które nie maj tak zwanej ręki do kwiatów. Zielone ściany składają się najczęściej z sukulentów, które nie wymagają szczególnych warunków uprawy i pielęgnacji, a nawet podlewania.

Zewnętrzne ogrody wertykalne

Chociaż ogrody wertykalne spotkamy najczęściej w przestrzeni wewnętrznej, coraz częściej decydujemy się na zastosowanie takiego rozwiązania na zewnątrz budynku. Ogrody wertykalne zewnętrzne mogą uatrakcyjnić ścianę naszego budynku. Coraz częściej widać je w tak zwanych eko-osiedlach, które w ostatnich latach zyskały bez wątpienia na popularności. Poza walorami estetycznymi ogród wertykalny na zewnątrz będzie także stanowił izolację budynku przed ewentualnymi wahaniami temperatury, ulewnym deszczem, czy promieniowaniem. Latem pełnią dodatkowo funkcję schładzania powietrza. Warto zauważyć, że ogrody wertykalne na zewnątrz oprócz roślin pokryte są często także mchem, czy bluszczem.

Jak stworzyć ogród wertykalny?

Pierwszą kwestią, którą musimy rozwiązać przed stworzeniem ogrodu wertykalnego, okazuje się to, czy zamierzamy zdecydować się na ścianę statyczną, czy też mobilną, czyli taką, która jest ruchoma. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także stanowisko, na którym ściana będzie montowana. Najlepszą opcją okazuje się strona południowa, gdyż jest ona najbardziej nasłoneczniona, dlatego też wiaty będą miały szansę szybkiego wzrostu. Równie ważny jest także dobór stelażu oraz zabezpieczeń. Stworzyć można niewielkie haczyki do montowania listew lub zdecydować się na gotowe półki, w których umieszcza się doniczki. Inspiracji jest naprawdę wiele, dlatego obecnie nikt nie powinien mieć większych trudności z doborem doskonałego wariantu, który w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?

Skoro wiemy już czym jest ogród wertykalny i w jaki sposób możemy go utworzyć, powinniśmy rozważyć także kwestie związane z tym, jakie rośliny szczególnie warto zastosować w naszym przypadku. Ogrody wertykalne tworzy się na podstawie zastosowania różnorodnych roślin. Najlepiej oczywiście zdecydować się jednak na takie propozycje, które nie będą wymagały od nas zbyt dużej ingerencji i pielęgnacji. Wśród szczególnie zalecanych gatunków do zastosowania w ogrodzie wertykalnym wymienić można:

  • Monstery,
  • fikusy,
  • peperomie,
  • moranty,
  • filodendrony,
  • anturium,
  • bluszcz,
  • zielistki,
  • paprocie,
  • i wiele innych.

Ogrody wertykalne tworzy się także na bazie epifitów, czyli roślin, które nie potrzebują do życia ziemi. To bardzo ciekawa propozycja, zwłaszcza dla osób, którym nie chce się przesadzać roślin.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole