Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOstatnia droga Jana A.P. Kaczmarka. Artysta pochowany w Alei Zasłużonych

Ostatnia droga Jana A.P. Kaczmarka. Artysta pochowany w Alei Zasłużonych

Dodano:
Ostatnia droga Jana A.P. Kaczmarka. Artysta pochowany w Alei Zasłużonych

archiwum KDK

Żegnamy dziś Jana A.P. Kaczmarka. Pochodzący z Konina zdobywca Oskara pochowany zostanie w Krakowie. Dzięki uprzejmości Konińskiego Domu Kultury prezentujemy fragment benefisu Jana A.P. Kaczmarka, jaki odbył się w Domu Kultury Oskard 23 kwietnia 2005 r. 

W wydarzeniu uczestniczył m.in. kolega zdobywcy Oskara, znany koniński filmowiec i animator kultury Andrzej Moś. 

Janek bardzo był szczęśliwy, że mógł zaprezentować się w Koninie, w tym miejscu, gdzie zaczynała się jego droga artystyczna. Zawsze bardzo dobrze wspominał Konin, swoje liceum, koleżanki, kolegów i nigdy się od rodzinnego miasta nie odciął. Był nie tylko muzykiem, ale był też humanistą, osobą dobrze zorientowaną w literaturze i w teatrze. Jego początki też były związane tutaj w Polsce z teatrami niezależnymi, m.in. słynnym Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu. Współpracował również z Jerzym Grotowskim. Zanim wyjechał do Stanów, skomponował muzykę do kilku krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Pamiętam też jego ostatni występ z Orkiestrą Ósmego Dnia w Koninie. Jan wtedy grał na instrumencie bardzo ciekawym, który nazywał się Fidola Fischera. Był to instrument strunowy, dający niesamowite brzmienia. I po tym koncercie na stałe wyjechał do Stanów Zjednoczonych. 

Pamiętam także, jak Janek nagrywał muzykę do Placu Waszyngtona Agnieszki Holland. Zaprosił mnie, pojechałem do Warszawy do Studia Teatru Buffo. Miałem okazję spędzić cały dzień przy nagrywaniu tej muzyki. Realizatorem tych nagrań był już nieżyjący Rafał Paczkowski. Jeden z pierwszoligowych reżyserów dźwięku. Wtedy też na moment odwiedziła nas pani Agnieszka Holland. - wspomina Andrzej Moś. 

Jan A.P. Kaczmarek wracał do Konina chętnie i często. Bywał na zjazdach absolwentów I LO, spotykał się z uczniami. Sprawił, że międzynarodowy festiwal Transatlantyk, którego był dyrektorem, odbywał się również w jego rodzinnym mieście. A i Konin nie zapominał o kompozytorze. Cały 2012 rok w naszym mieście był poświęcony zdobywcy Oskara. Wydarzenia z nim związane relacjonowaliśmy na portalu LM.pl. 

Informacja o śmierci Jana A.P. Kaczmarka obiegła świat 21 maja. Kompozytor zmagał się z nieuleczalną chorobą. Dziś zostanie pochowany w Krakowie na cmentarzu Rakowickim. Uroczystości będą miały charakter państwowy. 

W dniu pogrzebu kompozytora przypominamy udostępnione przez KDK nagranie z benefisu, jaki odbył się w Koninie tuż po tym, jak otrzymał Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel”. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole