Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPies czy kot? Darmowe zabiegi dla zwierząt w gminie Wierzbinek

Pies czy kot? Darmowe zabiegi dla zwierząt w gminie Wierzbinek

Materiał promocyjny

Dodano:
Pies czy kot? Darmowe zabiegi dla zwierząt w gminie Wierzbinek
pomoc zwierzętom

Zdjęcie poglądowe

Bezpłatna sterylizacja, kastracja i czipowanie zwierząt w gminie Wierzbinek. Wnioski można składać do końca września.

Gmina Wierzbinek już od trzech lat realizuje program bezpłatnej sterylizacji, kastracji oraz znakowania psów i kotów należących do mieszkańców. Działania te prowadzone są w ramach gminnego programu opieki nad zwierzętami i zapobiegania ich bezdomności.

Informacja została już przekazana mieszkańcom. Wnioski można składać do 31 września 2025 roku lub do wcześniejszego wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel – mówi Paweł Szczepankiewicz, wójt gminy Wierzbinek.

Jak zaznacza, z każdym rokiem gmina zwiększa fundusze przeznaczane na walkę z bezdomnością zwierząt. W 2025 roku na ten cel – obejmujący także współpracę ze schroniskami oraz zabiegi kastracji, sterylizacji i czipowania – przeznaczono około 220 tysięcy złotych. Z tego na sam program zabiegów i znakowania zwierząt przewidziano około 20–30 tysięcy złotych. W ubiegłym roku z programu skorzystało około 60 zwierząt. Wszystkie zabiegi realizowane są w miejscowej lecznicy weterynaryjnej w Wierzbinku.

Mam wrażenie, że do gminy trafiają także zwierzęta spoza naszego terenu – komentuje wójt. – Trudno uwierzyć, że w małych miejscowościach pojawia się po pięć czy sześć bezdomnych psów rocznie, skoro mamy określoną liczbę zabudowań. Może to świadczyć o porzuceniach, które wpływają na wzrost liczby bezdomnych zwierząt, a co za tym idzie – kosztów ich utrzymania.

Wójt podkreśla, że czipowanie zwierząt to ważne narzędzie w walce z bezdomnością, które umożliwia szybkie ustalenie właściciela. – Dlatego staramy się co roku zwiększać pulę środków na zabiegi kastracji, sterylizacji i znakowania psów i kotów z terenu naszej gminy – dodaje Szczepankiewicz.

Bezdomne zwierzęta wyłapywane są przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – posiadające odpowiednie uprawnienia i warunki do transportu – i trafiają do schroniska w Koninie, z którym gmina ma podpisane porozumienie. Jak zauważa wójt, schroniska w Polsce są często przepełnione, dlatego tak ważne są działania profilaktyczne na poziomie lokalnym.

Uważam, że wsparcie finansowe dla takich programów powinno pochodzić również ze strony państwa, chociażby ministerstwa rolnictwa – mówi Paweł Szczepankiewicz. – Czipowanie zwierząt powinno być obowiązkowe, co z pewnością ograniczyłoby zjawisko ich porzucania.

Wnioski o udział w programie można składać osobiście w pokoju nr 109 w Urzędzie Gminy w Wierzbinku lub online.

Pies czy kot? Darmowe zabiegi dla zwierząt w gminie Wierzbinek
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole