Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Wyścig o prezydenturę w Koninie. Korytkowski i Popkowski idą dalej

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowrót do darmowych przejazdów MZK. Tym razem dla wszystkich posiadaczy KKM

Powrót do darmowych przejazdów MZK. Tym razem dla wszystkich posiadaczy KKM

Dodano: , Żródło: LM.pl
Powrót do darmowych przejazdów MZK. Tym razem dla wszystkich posiadaczy KKM
komunikacja

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską od 1 stycznia dla posiadaczy Konińskiej Karty Mieszkańca – to propozycja prezydenta Piotra Korytkowskiego. O tym, czy pomysł ten wejdzie w życie, zdecydują radni.

To był jeden z punktów programu wyborczego Piotra Korytkowskiego. Najpierw bezpłatnymi przejazdami objęci zostali uczniowie podstawowych, a później szkół ponadpodstawowych. Ci ostatni z jazdy bez biletów cieszyli się niewiele ponad rok. Pod koniec 2021 roku radni zdecydowali o zawieszeniu darmowych przejazdów dla uczniów szkół średnich. Jak tłumaczył wtedy Rafał Oblizajek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie, wynikało to ze wzrostu kosztów utrzymania autobusów i cen paliwa oraz energii elektrycznej.

Władze miasta od tamtej chwili często podnosiły, że sytuacja finansowa miasta i MZK nie jest najlepsza. Tymczasem, na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi, prezydent postanowił wyjść do Rady Miasta Konina z propozycją bezpłatnych przejazdów dla wszystkich posiadaczy Konińskiej Kart Mieszkańców.

- Robimy to ze względów na poszanowanie przyrody, ze względu na ekologię. To pewien trend miast, które realizują konsekwentnie rzeczy związane z dbałością o przyrodę. Myślę również, że to ułatwi poruszanie się mieszkańców w celach realizacji wszystkich potrzeb życiowych. Nie trzeba będzie używać samochodu i planować logistycznie przejazdu, żeby wyrobić się w określonym czasie. To usprawni komunikację na terenie Konina. Będzie mniej samochodów osobowych – mówi Piotr Korytkowski. - Przeznaczyliśmy na ten cel ok. 2,2 mln zł z budżetu miasta. Obejmujemy bezpłatnymi przejazdami dużą rzeszę mieszkańców. Stać nas na to - dodaje.

Do tej pory wydanych zostało 12 tysięcy Konińskich Kart Mieszkańców (pod koniec czerwca było ich nieco ponad 10 tysięcy), a ich posiadacze mogą liczyć na tańsze usługi w spółkach i u 49 partnerów, a także na 20 procent zniżki na bilety MZK. Prezydent i jego zastępcy proponując bezpłatne przejazdy, zachęcają kolejnych mieszkańców do wyrabiania KKM.

– Spodziewamy się dużego wzrostu. Ta zmiana jest komunikowana teraz, żeby mieszkańcy mieli czas na wyrobienie karty – mówi wiceprezydent Witold Nowak.

Prezydent Piotr Korytkowski odpiera zarzut łączenia bezpłatnej komunikacji miejskiej ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

- Mówiliśmy o tym na początku kadencji. To są strategiczne działania. Konsekwencja naszych działań związanych z realizacją strategii rozwoju Konina. Chcemy wyróżnić mieszkańców i pokazać, że mają taki przywilej – zaznacza Piotr Korytkowski.

O wprowadzeniu darmowych przejazdów autobusami MZK dla posiadaczy KKM zdecydują konińscy radni, podczas sesji 29 listopada.  

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole