Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPrzebudowa oczyszczalni to rozwój gminy. Rusza najdroższa inwestycja tej kadencji

Przebudowa oczyszczalni to rozwój gminy. Rusza najdroższa inwestycja tej kadencji

Dodano: , Żródło: LM.pl
Przebudowa oczyszczalni to rozwój gminy. Rusza najdroższa inwestycja tej kadencji
gmina kramsk

Blisko 16 mln zł będzie kosztować przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w miejscowości Dębicz, gm. Kramsk. Dzisiaj podpisano umowę i przekazano plac budowy.

Istniejąca oczyszczalnia ścieków zajmuje obecnie około 50 arów i działa tylko biologicznie.

– Na liczbę mieszkańców w gminie to powierzchnia powinna mieć co najmniej 5,5 hektara, bo bakterie na tej powierzchni nie są w stanie się wyeliminować. To jest kwestia tego, że nie możemy zapewnić pełnego komfortu wszystkim, którzy rozbudowują domy i chcieliby z oczyszczalni korzystać. Brak potencjału, żeby odebrać te ścieki płynne jest przeszkodą rozwojową. Nowa oczyszczalnia będzie mechaniczna i przewidzieliśmy utylizację tego starego placu – mówi Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk.

Oczyszczalnia w Dębiczu wymaga unowocześnienia. To nie jest łatwa, ale bardzo potrzebna inwestycja. Na jej realizację gminie udało się pozyskać prawie 9,5 mln zł z „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

– To najlepszy przykład współpracy rządu z samorządem. Wiemy, że przy takich inwestycjach samorząd sam sobie nie poradzi – mówi poseł Leszek Galemba. - Niektórzy samorządowcy inwestują w rzeczy, które można pokazać jak: drogi, żłobki, czy przedszkola. Gratuluję wójtowi odwagi i realizacji oczekiwanej przez wiele lat inwestycji – dodaje.

Koszt inwestorski przebudowy oczyszczalni ścieków opiewał na 10 mln zł. Po przetargu okazało się, że inwestycja pochłonie blisko 16 mln zł.

- Dziękuję Radzie Gminy, która od początku widziała potrzebę realizacji tej inwestycji – mówi wójt Nowak. – Brak rozbudowy oczyszczalni to brak możliwości rozwoju gminy i przeznaczania kolejnych terenów pod zabudowę – dodaje.

Wykonawcą prac będzie firma ATA-TECHNIK, która wykonywała realizowała podobne inwestycje m.in. w Kazimierzu Biskupim, Starym Mieście, Sompolnie i Ślesinie. Przebudowa oczyszczalni w gminie Kramsk będzie trwała 14 miesięcy.

 

fot. LM.pl, UG Kramsk

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole