Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Konin bez otwartej debaty. Piotr Korytkowski gotów, jego rywal nie

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościSpotkanie w Komisji Europejskiej. Apelowali o pomoc dla górników i energetyków

Spotkanie w Komisji Europejskiej. Apelowali o pomoc dla górników i energetyków

Dodano: , Żródło: LM.pl
Spotkanie w Komisji Europejskiej. Apelowali o pomoc dla górników i energetyków
Transformacja

Elisa Ferreira, komisarz ds. spójności i reform, gościła we wtorek przedstawicieli związków zawodowych i organizacji społecznych. Spotkanie dotyczyło jak najszybszej notyfikacji przez Komisję Europejską rządowej pomocy dla pracowników grupy ZE PAK.

Rzutem na taśmę, bo na ostatnim posiedzeniu Sejmu tej kadencji, posłowie przyjęli ustawę o osłonach socjalnych dla górników i energetyków węgla brunatnego. Pracownicy grupy ZE PAK, którym do emerytury pomostowej brakuje nie więcej niż cztery lata, będą mogli otrzymać urlop do czterech lat, o ile dzięki niemu nabędą prawo do emerytury. Wynagrodzenie w tym czasie wynosić będzie 80%. Pracownikom, którzy na taki urlop się nie załapią, ale mają co najmniej pięcioletni staż pracy, przysługiwać będzie jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia. Całość rozłożona ma być na dziesięć lat i kosztować budżet państwa 1,2 mld zł.

Żeby jednak z tych zapisów skorzystali pracownicy, najpierw ustawę musi notyfikować Komisja Europejska. Im później się to stanie, tym mniejsza liczba pracowników może zostać objęta pomocą. KE ma dwa miesiące na odpowiedź, może projekt notyfikować, ale może również odesłać go do poprawek, co wydłuży całą procedurę.

Dlatego pracownicy, związkowcy i działające w obszarze transformacji organizacje apelują do unijnych urzędników o jak najszybszą zgodę. We wtorek z Elisą Ferreirą, unijną komisarz ds. spójności i reform, spotkali się Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, Alicja Messerszmidt (Związek Zawodowy KADRA przy KWB Konin), Daniel Baliński (koordynator ds. sprawiedliwej transformacji związków zawodowych Grupy Kapitałowej ZE PAK) oraz Aleksandra Gawlikowska-Fyk (Forum Energii).

Na ręce komisarz złożony został list z apelem do Komisji Europejskiej o notyfikację polskiej ustawy. Podpisało go jedenaście organizacji zajmujących się środowiskiem, ekologią i sprawiedliwą transformacją. – Ustawa ta jest kluczowa i pilna dla niespełna trzech tysięcy osób zatrudnionych w kopalni, elektrowni i spółkach serwisowych w ramach Grupy Kapitałowej ZE PAK zlokalizowanych w Wielkopolsce Wschodniej, dla zapewnienia prawdziwie sprawiedliwej i bezpiecznej transformacji energetycznej – czytamy w apelu. – Brak decyzji ze strony Komisji Europejskiej w tym roku lub odsuwanie jej dalej w czasie może wywołać katastrofalne skutki społeczne w Wielkopolsce Wschodniej.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole