Skocz do zawartości
LM.plWiadomościStowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą dba o zabytkowe groby

Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą dba o zabytkowe groby

Dodano:
Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą dba o zabytkowe groby

Od kilkunastu lat Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą przed zbliżającymi się uroczystościami Wszystkich Świętych organizuje sprzątanie kolskich cmentarzy.

W akcję porządkową na cmentarzu parafialnym zaangażowali się uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej Nr 2 wraz z opiekunami oraz dyrektorem placówki Waldemarem Pietrzakiem. Od kilku lat wspólne ze stowarzyszeniem działania w tym zakresie stały się szkolną tradycją. Wyposażeni w grabie, szczotki, szpachelki i inny niezbędny sprzęt uczniowie, czyścili groby i nagrobki, grabili liście, usuwali wypalone znicze i zniszczone wiązanki. Szczególną troską otoczyli nekropolie zapomniane, bezimienne. To swoista lekcja historii, patriotyzmu, szacunku i pamięci o przodkach – groby te tworzą historię naszego miasta.

- Nie pozwólmy, by pamięć zaginęła. Jeśli sprzątamy groby naszych bliskich, a w pobliżu jest zaniedbany nagrobek, zgarnijmy z niego liście, wyrwijmy chwasty, wymieśmy stare znicze, a 1 listopada zapalmy znicz, jako symbol naszej pamięci o zmarłych – powiedziała koordynatorka akcji, radna Teresa Brzoska. Pani Teresa znana jest z troski o miejsca pamięci. Od wielu lat pielęgnuje kapliczkę przycmentarną, z własnej inicjatywy dogląda cmentarz wojenny, grób Czesława Freudenreicha, zbiorową mogiłę poległych (wraz z p. Marią Wilk) i inne miejsca pamięci. Doglądała tablicy Stanisławy Fleszarowej – Muskat w czasie, gdy znajdowała się na budynku SOS-W. Teraz zabiega o to, by zwyczaj ten przejęła kolska młodzież.

Źródło: Miasto Koło

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole