Skocz do zawartości
LM.plWiadomościSzczudlarze z Togo wystąpią w Koninie. Teatry znów wyjdą na ulice

Szczudlarze z Togo wystąpią w Koninie. Teatry znów wyjdą na ulice

Dodano: , Żródło: LM.pl
Szczudlarze z Togo wystąpią w Koninie. Teatry znów wyjdą na ulice
Otwórz okno na kulturę

Pięć spektakli teatralnych w różnych częściach miasta – od Chorznia, przez Zatorze, aż po amfiteatr – oglądać będą mogli mieszkańcy Konina w wakacje. Całkowicie za darmo!

To druga edycja Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”. Podobnie, jak rok temu, artyści znów występować będą na ulicach i placach Konina, a prezentowane przez niech spektakle oglądać będzie można za darmo. Łącznie na koninian czeka pięć występów przez dwa tygodnie lipca.

Inauguracja we wtorek 5 lipca i to od razu dwoma spektaklami. Przy ul. Wiechowicza na Zatorzu zaprezentowany zostanie „Etsumon” z doskonałymi szczudlarzami Afumy z Togo w Afryce i „Pelat” hiszpańskiego artysty Joana Catali (więcej o poszczególnych spektaklach poniżej). Zagraniczne widowiska oglądać będzie można dzięki współpracy miasta z dyrektorem krakowskiego Teatru KTO Jerzym Zoniem (organizatorem największego festiwalu teatrów ulicznych w Polsce).

Już cztery dni później, 9 lipca, na placu przy boisku na Chorzniu wystąpi Koniński Teatr Tańca ze spektaklem „Dowód bardzo osobisty”. 16 lipca miasto zaprasza na parking przed Amfiteatrem na jedną z najbardziej widowiskowych inscenizacji w reżyserii Jerzego Zonia, z muzyką Piotra Czajkowskiego. Spektakl „Zapach czasu” zaprezentuje Teatr KTO z Krakowa. Jak zapowiadają tajemniczo organizatorzy – nie zabraknie niespodzianki z konińskim akcentem, ale „wszystko wyjaśni się podczas tego wyjątkowego wieczoru”. Festiwal zakończy się 17 lipca w Parku Miejskim im. Fryderyka Chopina przedstawieniem dla dzieci „Cmok. Smok” w wykonaniu warszawskiego Teatru Scena 96.

Program Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”:

5 lipca, godz. 18.00, parking ul. Wiechowicza, os. Zatorze

 „Etsumon” Afuma (Togo, Afryka)

Popis szczudlarski barwnie połączony ze sztuką żonglerki, tworzeniem żywych rzeźb oraz elementami komedii. Artyści, którzy patrzą na publiczność z wysokości 5 metrów, zachwycają umiejętnościami – a wszystko to w rytmie afrykańskich bębnów i w atmosferze dobrej zabawy!

W języku ifè, używanym w regionie Atakpamé (środkowe Togo), afuma to nadrzewna, rosnąca na rafii paproć, z której wykonywane są szczudła. Kiedy w 2012 roku togijska grupa rozpoczynała działalność, wybrała właśnie tę nazwę, aby podkreślić ideę nieustannego doskonalenia swych umiejętności w sztuce szczudlarskiej. Zespół czerpie z tradycji przodków, wzbogacając występy własnymi innowacyjnymi pomysłami.

Joan Catala (Hiszpania) „Pelat”

To spektakl, który przekracza granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką performansu, a także między publicznością i sceną. Opierając się na relacji performera, przedmiotu i gestu, artysta tworzy w nim przestrzeń dla wyobraźni oraz angażuje publiczność do udziału w ulotnym rytuale zbiorowego przeżycia
i współodpowiedzialności. Stworzony w 2013 roku spektakl otrzymał szereg prestiżowych nagród i od tej pory stale podróżuje po całym świecie.

Joan Catala specjalizuje się w sztuce akrobatycznej równowagi, jest uważnym obserwatorem. Interesuje się łączeniem sztuk plastycznych i ekspresji ruchu, kiedy ludzkie ciało oraz otaczające je przedmioty stają się środkami komunikacji, a miejsce prezentacji przestrzenią dialogu, w której zabawa i praca stapiają się z narzędziami, doświadczeniami i pomysłami wnoszonymi przez każdego
z uczestników przedstawienia.

9 lipca, godz. 19.00, plac przy boisku, os. Chorzeń

„Dowód bardzo osobisty” Koniński Teatr Tańca

Spektakl to próba zdefiniowania prawdy o tym co łączy społeczność Konina. Kluczowe hasła to:  Festiwal, Huta, Kopalnia, Elektrownia. Konin i jego integralna, przemysłowa strona i kultura –„Konin – na scenie”. Ruch, aluminium, węgiel i ludzie. „Dowód bardzo osobisty” daje głos mieszkańcom i składnia do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością, środowiskiem. Spektakl, który dotyczy każdego nas, każdego Koninianina, ale i każdego młodego człowieka, który wkracza w okres wyborów dotyczących jego przyszłości. Przyszłości, która choć dziś jest niepewna, zawsze przecież daje nadzieję i budzi oczekiwanie, że to co nadejdzie będzie dobre, trwałe, budujące, radosne.

Źródło: www.koninskiteatrtanca.pl

16 lipca, godz. 21.30, parking przed Amfiteatrem

„Zapach czasu” Teatr KTO (Kraków)

Jedna z najbardziej spektakularnych plenerowych inscenizacji Jerzego Zonia, z muzyką Czajkowskiego, przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami świat dzieciństwa, inspirowana biografią reżysera oraz twórczością Gabriela Garcii Márqueza, Hugo Clausa i Emila Zegadłowicza.

Prezentowany na ponad 60 festiwalach w 15 krajach m. in. w Brazylii, Meksyku, Korei Południowej, Iranie, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Francji, Rumunii, we Włoszech i na Litwie.

Źródło: www.teatrkto.pl

17 lipca, godz. 16.00, Park Miejski im. F. Chopina - amfiteatr

 „Cmok. Smok” Teatr Scena 96 (Warszawa)

Spektakl to autorska wersja popularnej bajki o smoku wawelskim, przystosowana do percepcji najmłodszego widza. Jest tu Król i Królewna i dzielny Szewczyk
i kolorowy, radosny świat. Świeci słońce, ptaki ćwierkają, kumkają żaby i pasą się owce, kozy i krowy. Jest pięknie! Pojawia się jednak smok i niesie ze sobą smutek, brzydotę i złe emocje. Trzeba więc walczyć o piękny kolorowy świat, o proste, oczywiste wartości, bo lepiej jest gdy świeci słońce i mamy powody do radości!

Źródło: www.scena96.pl

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole