Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościToczenie CNC – co to jest?

Toczenie CNC – co to jest?

Materiał promocyjny

Dodano:
Toczenie CNC – co to jest?
Materiał promocyjny

Toczenie znane już było w starożytnym Egipcie ok. XIII wieku p.n.e. Rewolucja przemysłowa ulepszyła tę metodę, a po II wojnie światowej technologia nabrała jeszcze większego tempa, na co miało wpływ opracowanie systemu sterowania numerycznego. Zmieniło to sposób myślenia o obsłudze maszyn, a dzięki temu stale są ulepszane funkcje maszyn i rozwijane autonomiczne procesy obróbcze.

Toczenie CNC – na czym polega?

Tłoczenie metalu to koncepcja stosunkowo prosta. W trakcie procesu obrabiany przedmiot umieszcza się w specjalnych kłach lub mocuje się go na odpowiednim uchwycie tokarki, który się obraca. W tym czasie nóż tokarski porusza się równolegle do osi obrotu, prostopadle do niej lub wykonuje te ruchy jednocześnie. W efekcie dochodzi do oddzielenia wierzchnich warstw metalu.

Toczenie CNC (Computerized Numerical Control) w odróżnieniu od opisanej powyżej metody odbywa się na sterowanych komputerowo maszynach. Proces obróbki wygląda dokładnie tak samo, ale korzyścią dla firmy stosującej maszyny CNC jest to, że daje ona większe możliwości kształtowania części. Jest to możliwe dzięki komputerowi, który minimalizuje ryzyko pomyłki i uszkodzenia detalu.

Elementy toczone mogą mieć kształty walcowate, kuliste i stożkowe. Dzięki temu można stworzyć np. pierścienie, śruby, podkładki i tuleje. Do ich realizacji potrzebne są trzy elementy:

  • przygotowanie projektu komputerowego – CAD;
  • przełożenie projektu na plan sterowania tokarką – CAM;
  • toczenie właściwe – CNC.

Firmy korzystające z maszyn CNC mają większy wachlarz możliwości. Dzięki temu mogą stworzyć elementy toczne (detale) o określonych parametrach przez klientów. Poza tym proces jest powtarzalny, precyzyjny i szybki, a liczba defektów minimalna.

Zalety toczenia CNC

Przedsiębiorcy pracujący na maszynach CNC doceniają przede wszystkim ich precyzję. Elementy toczne, które wyszły spod noża sterowane komputerową, mogą mieć dowolny kształt z dokładnością co do setnej milimetra.

Istotne dla produkcji jest to, że każdy detal jest identyczny. Powstałe w ten sposób elementy toczne spełniają najbardziej wyśrubowane normy dopuszczenia do użytku.

Wraz z poprawą precyzji i powtarzalnością produkcji lepiej wykorzystuje się materiał. Taki stan ułatwia zarządzanie produkcją i pomaga optymalizować koszty.

Zastosowanie komputera sprawiło, że w produkcji pojawia się wyraźnie mniej błędów, które wynikały głównie z czynnika ludzkiego. Oprogramowanie prowadzi nóż, a operator nadzoruje działanie całego procesu. Sprawia to, że elementy toczone są dokładniejsze niż te wykonane w tradycyjny sposób.

Elementy toczone

W technologii CNC, elementy toczone nie ograniczają się jedynie do aluminium, stali czy miedzi. Ta zaawansowana metoda obróbki może być również wykorzystywana do toczenia tworzyw sztucznych. Co więcej, nowoczesne maszyny skrawające potrafią wytworzyć skomplikowane elementy o złożonej geometrii, które jednocześnie wymagają zarówno toczenia, jak i frezowania. Dzięki temu można osiągnąć wysoką precyzję i elastyczność w produkcji różnorodnych komponentów.

Precyzyjne toczenie CNC umożliwia wyprodukowanie komponentów zarówno do wyspecjalizowanych konstrukcji, w takich branżach jak automatyka, elektrotechnika czy medycyna, jak również do przedmiotów codziennego użytku, np. rowerów, sprzętu AGD czy mebli. Technologia umożliwia tworzenie elementów o wysokiej jakości i dokładności, które spełniają wymagania zarówno w sektorze specjalistycznym, jak i w konsumenckim. Dzięki temu, toczenie CNC znajduje zastosowanie w szerokim spektrum branż, umożliwiając produkcję różnorodnych komponentów dla różnych dziedzin życia.

Toczenie CNC pozwala tworzyć elementy toczne z wysoką precyzją, w powtarzalnej jakości, szybko i przy minimalnym ryzyku pomyłek. Jeśli zależy Ci na niekonwencjonalnych kształtach lub powtarzalnej jakości detalach to odwiedź firmę Loma Polska i przekonaj się, jakie korzyści zapewni Twojej firmie obróbka CNC.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole