Skocz do zawartości
LM.plWiadomościTrumna "jeździła" po scenie. Mroczny wieczór z "Tyranem"

Trumna "jeździła" po scenie. Mroczny wieczór z "Tyranem"

Dodano:
Trumna "jeździła" po scenie. Mroczny wieczór z "Tyranem"
Teatr Polska

To był wieczór z „Tyranem” i z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, który wrócił do Konina po kilkuletniej przerwie.

Poprzednio wystąpił ze spektaklem „Hydrokosmos”. Tym razem na scenie Oskardu, w ramach programu Teatr Polska, wrocławski zespół pokazał „Tyrana” inspirowanego filmem „Nosferatu – symfonia grozy”. To spektakl o żądzy władzy, wysysaniu z ludzi wszystkiego, łącznie z krwią i pragnieniu poklasku za wszelką cenę. Do tego minimalistyczna scenografia z drewnianymi trumnami (w tym jedną mobilną), kostiumy, światła, muzyka i aktorstwo. Wszystkie te elementy zbudowały mroczne tło do poczynań „Tyrana”, nawiązując do estetyki kina noir.

A po mrocznym spektaklu, w rozjaśnionej sali multifunkcyjnej Oskardu, odbyło się spotkanie z twórcami. Można ich było zobaczyć w „ludzkich” rolach i porozmawiać o przygotowaniach do spektaklu. Zastanawiano się czym jest pantomima i co było inspiracją dla twórców. W rozmowie pojawił się także wątek lokalny bowiem okazało się, że reżyser Jakub Lewandowski, pochodzi z Konina. A więc były wspomnienia i radość z tego, że może wystąpić u swoich. 

Celem projektu pod nazwą Teatr Polska jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli mieszkańcom tych miejscowości, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Popularyzuje sztukę oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków. W Koninie i regionie Teatr Polska zagościł po raz kolejny. W planach jeszcze:

29 listopada, g.12:00 | CKiS-DK Oskard

Nie-Boska Komedia

Teatr Wierszalin

8 grudnia, g. 19:00 | CKiS-DK Oskard

Faktoria Przyjemności

Fundacja Mikroteatr

 

fot. Dagmara Przeradzka, video: Adam Jaroński/CKiS w Koninie

Trumna
Trumna
Trumna
Trumna
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole