Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUbezpieczenia szkolne – czy są obowiązkowe? Przed czym chronią Twoje dziecko?

Ubezpieczenia szkolne – czy są obowiązkowe? Przed czym chronią Twoje dziecko?

Materiał promocyjny

Dodano:
Ubezpieczenia szkolne – czy są obowiązkowe? Przed czym chronią Twoje dziecko?
materiał promocyjny

Jeszcze kilka lat temu podczas pierwszych zebrań rodzicielskich w szkołach czy przedszkolach jednym z obowiązkowych punktów spotkania było przekazanie informacji o tym, jaka obowiązuje składka na ubezpieczenie szkolne czy przedszkolne. Dziś już tak nie jest. Czy oznacza to, że ubezpieczenia szkolne są dobrowolne? Jaki jest zakres takiej ochrony?

Czym jest ubezpieczenie szkolne?

W gronie ubezpieczeń osobowych można wymienić między innymi ubezpieczenia szkolne. To ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje uszkodzenia ciała lub śmierć. Zawierane jest ono na okres 12 miesięcy.

Ubezpieczenie może dotyczyć:

  • uczniów szkół podstawowych,
  • uczniów szkół ponadpodstawowych,
  • uczniów szkół specjalnych i sportowych,
  • dzieci w żłobkach i przedszkolach,
  • uczniów placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • studentów,
  • doktorantów,
  • słuchaczy placówek oświatowo-wychowawczych.

Czy ubezpieczenia szkolne są obowiązkowe?

Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego i Funduszy Emerytalnych w sprawie ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków uczniów (studentów) jest jasne – takie ubezpieczenia nie są obowiązkowe, a rodzice czy opiekunowie prawni uczniów mogą je wykupić, ale nie muszą. Ubezpieczenia szkolne nie są zaliczane do grona obowiązkowych ujętych w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

KNF 13 lipca 2017 roku wydała Komunikat w sprawie ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej. Wskazano w nim, że ubezpieczenie NNW dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Ministerstwo Edukacji i Nauki dodało, że umowa w tym zakresie może być zawarta tylko z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków, jakie mogą zaistnieć w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju.

Czy warto ubezpieczyć dziecko w ramach ubezpieczenia NNW szkolnego?

Wiele czynników przemawia za wykupieniem ubezpieczenia NNW szkolnego dla swojej pociechy. Przede wszystkim zapewnia ono wypłatę świadczenia, jeśli w okresie trwania ochrony dojdzie np. do wypadku i dziecko złamie rękę czy nogę. Pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela pozwolą na pokrycie np. kosztów leczenia i niezbędnej rehabilitacji.

Korzyścią wynikającą z wykupienia ubezpieczenia szkolnego jest to, że dziecko ma zapewnioną całodobową ochronę, nie tylko na terenie placówki szkolnej czy wychowawczej, ale i poza nią. W przypadku polisy zawartej w UNIQA ubezpieczeni korzystają bez płacenia dodatkowej składki z ubezpieczenia obejmującego wyczynowe uprawianie sportu, a w przypadku młodzieży może być też zapewnione OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie NNW szkolne może zapewnić szeroki zakres ochrony zdrowia dzieci i młodzieży w wieku do 26. roku życia. W zależności od wybranej oferty wypłata świadczenia może występować nie tylko w związku z uszkodzeniem ciała czy śmiercią ubezpieczonego, ale też z tytułu pobytu w szpitalu. W wielu przypadkach ubezpieczyciel zwraca koszty leczenia i rehabilitacji po nieszczęśliwych wypadkach.

W UNIQA ubezpieczenie szkolne zapewnia, że jeśli w następstwie danego zdarzenia dojdzie do uszkodzenia ciała, ubezpieczyciel przejmie za nie odpowiedzialność i zwróci na przykład koszty naprawy lub nabycia nowych okularów korekcyjnych ubezpieczonego, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia lub zniszczenia. Zwrot kosztów nastąpi do 10 proc. sumy ubezpieczenia przewidzianej dla świadczenia zwrotu kosztów nabycia protez, nabycia lub wypożyczenia innych środków pomocniczych w następstwie nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie od hejtu jako rozszerzenie polisy szkolnej

Możliwe jest rozszerzenie zakresu polisy szkolnej w UNIQA o ubezpieczenie obejmujące hejt w internecie, co w dzisiejszych czasach jest ciekawą propozycją. W takim przypadku, jeśli dojdzie do naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatności dziecka czy nastolatka lub innego ubezpieczonego w obszarze internetu i mediów społecznościowych, ubezpieczyciel zapewnia pomoc prawną oraz wsparcie specjalisty IT. 

Czytaj więcej na temat:dzieci, ubezpieczenia
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole