Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościWyższe mandaty, noga z gazu! Zauważalny efekt nowych przepisów

Wyższe mandaty, noga z gazu! Zauważalny efekt nowych przepisów

Dodano: , Żródło: LM.pl
Wyższe mandaty, noga z gazu! Zauważalny efekt nowych przepisów
policja

Blisko 100 mandatów mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem wystawiła za prędkość konińska policja. To efekt nowych przepisów, które obowiązują od 1 stycznia.

Z nowym rokiem w życie wszedł nowy, ostrzejszy taryfikator mandatów. Teraz za przekroczenie dozwolonej prędkości można zapłacić od 50 do nawet 5 tys. zł! Za naruszenie zakazu wyprzedzania kierowcy zapłacą od 1 do 2 tys. zł, a korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu – 500 zł. Wprowadzono też wyższe mandaty za wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy migającym świetle i objeżdżanie zapór. Teraz kierowcy zapłacą za to od 2 do 4 tys. zł. Natomiast za kierowanie w stanie nietrzeźwości – 2,5 tys. zł. Szczegółowa lista zmian w przepisach dostępna TUTAJ.

Chociaż nowe przepisy obowiązują niespełna miesiąc już widać ich pierwsze efekty. Konińska policja do 18 stycznia ubiegłego roku nałożyła 661 mandatów, a w tym roku jest ich 570.

– To o blisko 100 mandatów mniej – mówi Sebastian Wiśniewski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Koninie. – Kierowcy jeżdżą wolniej i jest to zauważalne – dodaje.

Funkcjonariusze konińskiej drogówki nałożyli ponad 45 mandatów, których wysokość grzywien przekraczała 1 tys. zł. Mundurowi odnotowali, w stosunku do ubiegłego roku, o jeden wypadek mniej ( do 18 stycznia 2021 roku – 4 wypadki, do 18 stycznia 2022 roku – 3 wypadki). Jeśli chodzi o kolizje to przez pierwsze trzy tygodnie ubiegłego roku odnotowano ich 96, a w tym roku – 90.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole