Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZagadkowe zdjęcia żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat

Zagadkowe zdjęcia żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano:
Zagadkowe zdjęcia żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat
Konińskie Wspomnienia

Dzisiejsze Konińskie Wspomnienia są nietypowe, ponieważ pokazując naszym Czytelnikom dwa zdjęcia sprzed co najmniej 80 lat, tym razem Państwa proszę o pomoc w dochodzeniu do prawdy na ich temat.

Obie fotografie otrzymałem od Jacka Bugaja, autora książki „Gosławice. Historia niezbyt odległa”, której cały nakład rozszedł się błyskawicznie i właśnie trwają rozmowy o drugim jej wydaniu. Pierwsze zdjęcie, to mniej uszkodzone, dostał od Jadwigi Bobrowskiej, mieszkanki Gosławic, która potrafi rozpoznać na nim kilka osób, w tym swojego ojca, ale nie wie, kiedy i z jakiej okazji fotografia została wykonana.

I tak drugi od lewej ze stojących na niej młodych mężczyzn to Józef Bońka – ojciec pani Jadwigi. Na prawo od niego stoi Józef Jaworski – znany rymarz z Gosławic, a następny Marian Roszak. Udało się też ustalić, że trzeci od prawej stoi Marian Zielewski. Natomiast jednym z trzech siedzących mężczyzn jest najprawdopodobniej Stefan Raczkowski, uczestnik bitwy warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wychodząc od dat urodzin rozpoznanych osób, Jacek Bugaj wyliczył, że zdjęcie mogło zostać zrobione około 1930 roku. Zagadką pozostaje natomiast, jakie uniformy mają na sobie ci młodzi ludzie i ich opiekunowie czy też dowódcy. Liczę, że może ktoś z naszych Czytelników podzieli się z nami swoją wiedzą.

Drugie zdjęcie, to z oddartym rogiem, Jacek Bugaj dostał od zmarłego w 2018 roku pana Mieczysława Bertrandta, który nie potrafił powiedzieć na jego temat nic konkretnego. Choć mogło być zrobione w Gosławicach, równie dobrze może być na nim ktoś z bliższej lub dalszej rodziny pana Mieczysława, komu zrobiono zdjęcie tam, gdzie akurat służył w wojsku. Jest też możliwe, że jest to fotografia przysłana przez kogoś na pamiątkę. Ale liczymy na znawców militariów, którzy potrafią określić, w jakie mundury i z jakich czasów są odziani uwiecznieni na niej żołnierze. Może też powiedzą coś więcej o ich wyposażeniu.

Jacek Bugaj chce włączyć te zdjęcia do następnego wydania swojej książki i za wszelkie informacje na ich temat będzie bardzo wdzięczny.

Zagadkowe zdjęcia żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat
Zagadkowe zdjęcia żołnierzy sprzed kilkudziesięciu lat
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole