Dzisiaj jest niedziela 27 maja 2018, imieniny: Jana, Juliusza, Radowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24221) SPORT FORUM FIRMY (5184) PRACA (69) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 18oC
Jutropogoda
24 / 16oC
Pojutrzepogoda
23 / 18oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Remis Tura 1921. Jego los jest w rękach Victorii, ... (0)Konin. Na festynie TPD pokazano jak kompleksowo db ... (7)
jesteś tutaj: Strona głównaImprezyNoc Muzeów 2017

Noc Muzeów 2017

Kultura Nocą

Dodano: 24.04.2017 19:15
Źródło: DK Oskard

Gdzie: Miasto Konin

Kiedy: 19-20.05.2017

Kultura nocą

Wystawy, filmy, koncerty, dyskusje, nocny spacer , planszówkogranie i wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych Konin przygotował na trzecią już edycję Nocy Muzeów. Wzorem innych polskich i europejskich miast, włączamy się w akcję 19 i 20 maja.

W Koninie będzie można odwiedzić kilkanaście instytucji i uczestniczyć za darmo w wielu wydarzeniach. Tradycyjnie już akcję rozpocznie 19 maja Mała Noc Muzeów. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza całe rodziny na wspaniałą zabawę przemierzając epoki. Od 17.00 do 20.00 uczestnicy przeniosą się na dwór Ludwika na rodzinną sesję zdjęciową, odwzorowującą portret królewski. Staną się modelami jednego z wybitnych malarzy, tworząc żywy obraz. Będzie też miejsce na „przebierańce” i „wygibańce” w fotobudce.

Tego samego dnia mieszkańcy wyruszą w podróż śladami dawnego Konina za sprawą wystawy zdjęć Jerzego Sznajdra „Konin, duchy przeszłości”- 17.00 Centrum Informacji Miejskiej. Fotograf połączył aktualne zdjęcia z dawnymi fotografiami i widokówkami. Tym sposobem na ulicach pośród samochodów i obok współczesnych mieszkańców Konina pojawiają się jak „duchy przeszłości”, ludzie sto lat temu zatrzymani w kadrze.

Wystawę prac Bogusława Bachorczyka „Między Rzeczami” zobaczyć można 19 maja od 18.00 w Galerii CKiS Wieża Ciśnień. Autor studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie pracuje. Jego twórczość dotyczy post-batalistyki, właściwości i mechanizmów pamięci oraz problematyki współczesnych definicji męskości. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii.

O 19.00 na skwerze przy dworcu PKP z mieszkańcami spotka się Robert Olejnik, który poprowadzi wycieczkę śladami dawnego Czarkowa.

Zainteresowani malarstwem i filmem mogą wybrać się na 19.00 do Galerii na Glince, gdzie obejrzą dwa filmy w reż. Lecha Majewskiego: "Oniricę" inspirowaną "Boską Komedią" Dantego oraz "Młyn i krzyż". Ten ostatni jest adaptacją książki krytyka sztuki Michaela Gibsona "Droga na Kalwarię" poświęconej obrazowi Petera Bruegela "Droga krzyżowa". Uczestnicy zobaczą również obrazy Krystyny Ruminkiewicz.

19 maja otwarta zostanie wystawa zbiorowa “Nocny Konin”- 19.00 Galeria Fotogaleriowiec. Wystawa jest owocem warsztatów fotografii nocnej przeprowadzonych przez Franciszka Kupczyka w ramach ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Autorzy zdjęć w części praktycznej ćwiczeń potraktowali nocny spacer z aparatem fotograficznym nie tylko jako zwykły zapis rzeczywistości, ale pokusili się o własną interpretację tematu. Oprócz prezentacji zdjęć, wydarzenie będzie również okazją do spotkania się z autorami, jak również podyskutowania na tematy fotograficzne.

Na wystawę „Jan Sznajder znany i nieznany” zaprasza Galeria Sztuki Zakątek w Starym Mieście (18.00). To jednodniowa prezentacja kilkunastu prac Jana Sznajdra z prywatnych zbiorów. Przekrój wiekowy prac datowany jest od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku do czasów współczesnych.

W Konińskim Domu Kultury wieczór rozpocznie koncert Kasia Wilk akustycznie. Towarzyszyć będzie jej zespół w składzie: Grzegorz Piotrowski - gitara akustyczna, Tomasz Jędrzejewski – fortepian. Kacper Pietrzyk – bas, Mateusz Brzostowski – perkusja. Start 19.00. Wejściówki do odbioru w kasie KDK. O 21.00 Kino Centrum zaprezentuje film ,,Boska Florence”. Niezwykle zabawna prawdziwa historia kobiety, która mimo braku talentu podbiła sceny operowe świata budząc śmiech zamiast zachwytów.

 

20 maja Galeria Sztuki Zakątek przygotowała dla najmłodszych warsztaty plastyczne „Kredki i farby”, które poprowadzi Jolanta Galikowska. Dzieci zarówno w sposób teoretyczny jak i praktyczny zapoznają się z różnymi technikami malarskimi. Start 16.00.

W Galerii Pięknego Przedmiotu GIOTTO 20 maja od 18.00 do 23.00 zobaczyć można wystawę rzeźb Grzegorza Buciaka, który jest pasjonatem, rzeźbą zajmuje się amatorsko już od 40 lat. Ich tematyka jest różnorodna, będą baba i dziad, szlachcic, grajki, woźny, ale także rzeźby z cyklu „przysłowia”.

O reformacji i najstarszej parafii ewangelicko-reformowanej w Polsce opowiedzą Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie oraz pastor Tadeusz Jelinek. Noc z Biblią Radziwiłłowską już 20 maja o 18.00.

Wernisaż wystawy malarstwa Ogólnopolskiego Pleneru w Ślesinie będzie można zobaczyć o 18.00 w Galerii Sztuki Łaźnia. Podczas wydarzenia goście będą mieli okazję spotkać się z artystami. Plener organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Koninie i ma już osiemnastoletnią tradycję. Artyści, autorzy wystawy uprawiają malarstwo sztalugowe, pochodzą z różnych stron Polski. Wielu twórców uczestniczy w tym plenerze od samego początku.

Atrakcje dla młodszych i starszych przygotowało Muzeum Okręgowe w Koninie. Start już o 19.00. Zainteresowani zobaczą wystawy: „Monety i nie tylko”, czyli najciekawsze znaleziska z poszukiwań Wielkopolskiego Forum Eksploracyjno-Historycznego; „Fascynujące narzutniaki” - wystawa czasowa Działu Przyrodniczego; „Tadeusz Kościuszko 1746-1818” - wystawa czasowa Gabinetu Numizmatycznego i Działu Rzemiosła Artystycznego, przygotowana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki; „Torebka – najlepsza przyjaciółka kobiety” - wystawa prezentuje najciekawsze i najpiękniejsze torebki damskie ze zbiorów Działu Rzemiosła Artystycznego.

Muzeum zaprasza także do niezwykłej podróży w czasie. Dla zwiedzających stworzone zostanie atelier fotograficzne w stylu retro, pełne strojów i akcesoriów z XX wieku. Stylizowane zdjęcia wykona koniński fotograf Maciej Sypniewski.

Nocne Planszówkogranie to propozycja dla amatorów gier planszowych i karcianych. Jest to już 4. edycja imprezy. Wytrwali i skrupulatni mogą włączyć się w poszukiwanie skarbów ukrytych na stanowisku archeologicznym w muzealnym ogrodzie. Nie zabraknie rzeczoznawcy, który bezpłatnie i fachowo wyceni wartość i wiek biżuterii.

Kino Oskard zaprasza o 20.00 na dwa filmy: „Andrzej Wajda: moje inspiracje” oraz o „Śmietnisko” . W dokumencie Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Poznajemy powody, dla których porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadujemy się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. ‘’ Śmietnisko ‘’ opowiada o genialnym projekcie sławnego nowojorskiego twórcy pop-artu, Vika Muniza, jednego z najlepiej opłacanych, współczesnych artystów na świecie. Żeby stworzyć nową kolekcję swych dzieł, Muniz wyjeżdża na największe na świecie wysypisko śmieci w Rio de Janeiro. Wraz z grupą ‘’catadores’’ komponuje, ze znalezionych na śmietnisku odpadków, ich gigantyczne portrety. Zdjęcia tych portretów sprzedaje w największych galeriach sztuki, a zarobione pieniądze oddaje sportretowanym.

Muzyczną ucztę przygotowała Galeria CKiS Wieża Ciśnień. O 20.00 koncert Mat Kwiatkowski –wiolonczela solo. Mat Kwiatkowski, to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Maastricht Conservatory of Music w Holandii oraz European Chamber Music Academy (ECMA). Uczestnik wielu polskich i europejskich festiwali. Zaraz po nim o 20.30 wystąpi Konrad Kucz promujący najnowszą płytę "Waltornium”, która ukazała się nakładem wytwórni Requiem Records. Konrad Kucz to absolwent wydziału grafiki warszawskiej ASP. Od ponad dwudziestu lat związany z muzyczną sceną ambient. "Waltornium" to kontynuacja serii płyt z autorską muzyką inspirowaną snami z dzieciństwa. Wieczór zakończy koncert o 22.30 - Anhad Sound. W roli głównej Andy Pendeho DJ radiowy, członek eksperymentalnego dubowego sound-systemu Korporacja Ucho-Echo. Zainteresowany dżwiękami w ich szerokim kontekście, od rozrywki po terapię. Komponuje, produkuje i wydaje muzykę w swoim netlabelu.

 

Szczegółowy program znaleźć można na www.nocmuzeow.konin.pl

 

  • Noc Muzeów 2017

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:ckis konin,   dk oskard,   kino oskard,   noc muzeow 2017

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

KOMENTARZE

coraz gorzejkilka lat temu bylo super
Dodano: 19.05.2017 15:54    Przez: ~wqampitr

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.