Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezy"Gust nasz pospolity" - spotkanie

"Gust nasz pospolity" - spotkanie

Rozmowa o guście architektonicznym oraz o różnych rodzajach estetyk oczekiwanych przez ludzi.

Dodano:
"Gust nasz pospolity" - spotkanie

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 27 lutego, g. 18.00

Wstęp wolny

Gdzie: Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Kiedy: 27 lutego, g. 18.00

Wstęp wolny

27 lutego - spotkanie „Gust nasz pospolity” - rozmowa o guście architektonicznym oraz o różnych rodzajach estetyk oczekiwanych przez ludzi
 

Jaka architektura podoba się Polakom? Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmiałaby: ładna. I prawdopodobnie można by na tym poprzestać, gdyby nie fakt, że określenie to jest nieostre i wieloznaczne. Bo czy Hotel Bristol może podobać się w taki sam sposób jak Dworzec Centralny? Czy istnieje jeden uniwersalny zestaw narzędzi pozwalający oceniać estetykę architektury?

Książka Błażeja Prośniewskiego pt. „Gust nasz pospolity” — wbrew twierdzeniu, że o gustach się nie dyskutuje — jest próbą wiwisekcji naszych wyborów, preferencji i upodobań estetycznych. I nie chodzi tu tylko o wskazanie konkretnych realizacji, tworzenie rankingów tego, co nam się podoba, a co nie, ale przede wszystkim o określenie kryteriów tej oceny.

Punktem wyjścia przedstawionych w książce badań stała się bazylika w Licheniu. Dla jednych niesmaczne kuriozum wyrosłe pośród pól, dla innych — dzieło sztuki na miarę przełomu tysiącleci, które — według opinii projektantki świątyni wygłoszonej w 2007 roku — jest emanacją gusto polacco. Czy Polacy naprawdę oczekują takiej architektury? Po siedmiu latach czas odkryć karty i powiedzieć: „sprawdzam”.

Błażej Prośniewski (ur. 1988) - doktorant w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor tekstów i audycji radiowych o architekturze. Pracuje w Polskim Radiu.
Błażej Prośniewski jako student socjologii na UW, postanowił zbadać gust architektoniczny młodych Polaków i znaleźć odpowiedź na pytanie, z czego składa się postrzeganie przez nich pewnych elementów architektury za ładne bądź nie, jakie kryteria stosują, i - jak chciałaby Bielecka - czy wyznacznikiem gustu może być tożsamość narodowa.
Efektem tych badań jest praca magisterska zatytułowana „Gust nasz pospolity”, która właśnie ukazała się w formie książki wydanej przez Fundację Bęc Zmiana i Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

Czytaj więcej na temat:rozmowa, spotkanie, gust, architektura, galeria
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole