Skocz do zawartości
LM.plWiadomościEltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi a prezydentem”

Eltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi a prezydentem”

Dodano: , Żródło: LM.pl
Eltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi a prezydentem”
Porozumienie Jarosława Gowina

Polski Ład odbiera fundusze samorządom – mówi Porozumienie Jarosława Gowina. Radny Jakub Eltman wskazuje na przykład Konina, który w budżecie na 2022 r. stawia na małe inwestycje. Jednocześnie negatywnie ocenia sposób doboru projektów do programu.

Od 1 stycznia wchodzą w życie zmiany podatkowe zaproponowane przez rząd w programie Polski Ład. Projekt gabinetu Mateusza Morawieckiego krytykuje jego jeszcze niedawny koalicjant – Porozumienie Jarosława Gowina. – Od początku ostrzegaliśmy, z czym będzie wiązał się Polski Ład, nie tylko dla samorządów bezpośrednio, ale również dla mieszkańców. Widać, jak gigantyczne pieniądze nie trafią do kasy naszych małych ojczyzn, a zostaną w budżecie państwa – mówił w piątek w Koninie rzecznik tej partii Jan Strzeżek.

„To są fałszywe dane”

Jego słowa potwierdził Jakub Eltman, radny Konina, a jednocześnie polityk Porozumienia. – Dostrzegamy ogromne problemy z tworzeniem budżetu na rok 2022. Wyliczenia z poziomu kalkulatora rządowego pokazują, że Konin zyska po zmianach Polskiego Ładu na dochodach ponad 124 mln. My się z tym bardzo mocno nie zgadzamy, to są fałszywe dane, które nijak się mają do prawdy. Z projektu budżetu wiemy, że Konin na wpływach z podatku PIT i CIT straci ponad 4,7 mln zł – mówił w piątek.

Samorządy, chcąc zasypać tę dziurę po zabraniu pieniędzy przez rząd, będą musiały podnosić podatki i opłaty – przekonywał Jan Strzeżek, a Jakub Eltman podał konkretne przykłady z Konina: podniesienie cen biletów za przejazdy autobusami MZK Konin i likwidację darmowych przejazdów dla uczniów.

„To są propozycje narzucone przez pana prezydenta”

Innym przykładem malejących środków samorządów ma być zaproponowany przez prezydenta Piotra Korytkowskiego Program Inwestycji Osiedlowych. Zamiast dużych projektów Konin w przyszłym roku ma postawić na więcej, ale mniejszych inwestycji. Jakub Eltman uważa, że to dobry kierunek. – To na tych małych osiedlach, gdzie codziennie rodzice dowożą dzieci do szkoły, gdzie uczniowie realizują swoje pasje, tam są realne problemy komunikacyjne, które należy rozwiązać. Cieszymy się, że pan prezydent zaproponował takie rozwiązanie – mówił w piątek.

Jednocześnie jednak negatywnie ocenił sposób doboru realizowanych inwestycji. – Projekty, które zostały wybrane do tego programu, są pomysłami Urzędu Miejskiego. Mogły odbyć się konsultacje z mieszkańcami, by stworzyć mapę największych potrzeb. Jako Rada też czujemy się pominięci. Można było zorganizować spotkanie z radnymi, gdzie omówilibyśmy, czy te inwestycje, które zostały wybrane do projektu są faktycznie najbardziej pilne. Nikogo to nie dziwi, wielokrotnie narzekamy na kwestię konsultacji między radnymi, a panem prezydentem. To są propozycje narzucone przez pana prezydenta.

Eltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi, a prezydentem”
Eltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi, a prezydentem”
Eltman: „Wielokrotnie narzekamy na konsultacje między radnymi, a prezydentem”
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole