Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGdzie najlepiej szukać ubezpieczenia? Na co zwrócić uwagę?

Gdzie najlepiej szukać ubezpieczenia? Na co zwrócić uwagę?

Materiał promocyjny

Dodano:
Gdzie najlepiej szukać ubezpieczenia? Na co zwrócić uwagę?
Materiał promocyjny

Jeszcze niedawno zakup ubezpieczenia był kwestią wyboru wyłącznie tego, u którego agenta zawrzeć polisę ubezpieczeniową. Niektórzy klienci ufali świetnie wyedukowanym w produktach jednej firmy przedstawicielom towarzystwa ubezpieczeniowego – tak zwanym agentom wyłącznym, inni cenili sobie możliwość porównania ofert spośród co najmniej kilku firm – ci wybierali usługi multiagencji. Polisy zawierało się tradycyjnie w biurze, na papierze.

Wraz z coraz powszechniejszym dostępem do internetu, rzeczywistość w ciągu ostatnich kilkunastu lat mocno się zmieniła. Dzisiaj polisę można zawrzeć na odległość, płacąc online i otrzymując dokument w formie PDF na maila lub jako potwierdzenie SMS-em na telefon.

Oczywiście nadal ubezpieczenie można kupić u agenta, ale także online w wielu miejscach: na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, w banku czy korzystając z porównywarek internetowych, takich jak sprawdzonapolisa.pl. Dla wielu z nas – przyzwyczajonych do załatwiania wszystkiego przez internet jest to zdecydowanie wygodniejsza forma zakupu polisy niż jeżdżenie do biura i podpisywanie serii dokumentów w godzinach pracy agencji ubezpieczeniowej.

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie – każdy z nas jest inny i ma inne upodobania. Również dla każdego z nas ważne są inne priorytety – dla jednego kontakt z człowiekiem i doradztwo, dla innego szybkość zakupu i możliwość zawarcia polisy o każdej porze dnia i nocy, dla jeszcze innego najważniejsza jest kwestia porównania cen i zakresów różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Dzięki temu na rynku ubezpieczeń mogą istnieć obok siebie zarówno tradycyjne formy sprzedaży polis, jak i te nowoczesne.

Plusy i minusy najczęstszych kanałów sprzedaży ubezpieczeń

1. U agenta

Plusy:

 • wiedza praktyczna z branży,
 • znajomość kruczków i haczyków w danych rodzajach umów ubezpieczeniowych,
 • doświadczenie,
 • możliwość wywalczenia dodatkowych zniżek z towarzystwa ubezpieczeniowego

Minusy:

 • ograniczona dostępność (wieczorami, w weekendy, w Święta)
 • znajomość kilku ulubionych towarzystw – ciężko znać wszystkie oferty dostępne na rynku
 • subiektywność w opinii o danym towarzystwie

2. Na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego

Plusy:

 • Dodatkowe zniżki do własnych produktów, niedostępne dla innych kanałów sprzedaży;
 • Dostępność 24/h dobę;
 • Płatność online

Minusy:

 • brak obiektywności - treści mocno marketingowe;
 • Brak możliwości porównania w jednym miejscu z innymi ofertami;
 • Brak wsparcia doradcy, poza infolinią
 •  

3. Przez porównywarkę internetową

Plusy:

 • Dodatkowe zniżki do ofert niedostępne dla innych kanałów sprzedaży (w ramach masowej sprzedaży polis - wynegocjowane atrakcyjne warunki);
 • Możliwość porównania ofert wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu;
 • Wsparcie telefoniczne i mailowe przeszkolonego, certyfikowanego doradcy ubezpieczeniowego podległego Komisji Nadzoru Finansowego (podobnie jak każdy agent ubezpieczeniowy);
 • Dostępność 24/h dobę
 • Płatność online

Minusy:

 • Ujednolicenie ofert, brak możliwości zaoferowania rozwiązania pod indywidualne, specyficzne potrzeby klienta;
 • automatyzm ofert - klient musi sam założyć czego potrzebuje
 • Potrzeba wczytywania się we wszystkie opisy i tabele, które wyświetla system
 • Nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń są dostępne do porównania (najczęściej komunikacja, nieruchomości, turystyczne)

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie

Zawsze, niezależnie od tego jakim kanałem kupujesz polisę ubezpieczeniową, sprawdź:

ZAKRES - co obejmuje polisa (oprócz umowy głównej jakie są umowy dodatkowe i czy ich w ogóle potrzebujesz). Jeśli kupujesz polisę komunikacyjną, to czy potrzebujesz na przykład ubezpieczenia opon, czy AC lub assistance obowiązuje na terenie Polski czy całej Europy. W ubezpieczeniach turystycznych, jadąc na narty sprawdź czy masz klauzulę rozszerzoną o amatorskie uprawianie sportów zimowych itd W ubezpieczeniu nieruchomości pamiętaj, że warto mieć polisę w wystawioną w opcji all risk.

SUMY UBEZPIECZENIA - sprawdź jakie sumy ubezpieczenia obowiązują przy danym ryzyku. Jeśli wykupiłeś polisę mieszkaniową, zobacz czy np OC w życiu prywatnym jest adekwatne do miejsca, w którym mieszkasz. Mając mieszkanie na 5 piętrze i zalewając sąsiadów, wiedz, że ubezpieczenie na 50 czy 100 tys zł raczej nie wystarczy. Podobnie w polisach turystycznych - wyjeżdżając do USA, ubezpieczenie kosztów leczenia na 100 tys. euro zdecydowanie nie wystarczy, bo to kraj z jednym z najdroższych systemów opieki zdrowotnej na świecie.

WYŁĄCZENIA - to bardzo ważne, aby wiedzieć czego Twoja polisa nie obejmuje. Jeśli w ubezpieczeniu nieruchomości nie masz przepięć, nie otrzymasz wypłaty z tego tytułu, jeśli nie masz rozszerzenia assistance na kraje europy, to za granicą polisa nie zadziała. To najczęstszy powód rozczarowania, gdy wnosimy do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania po szkodzie - polisa nie obejmowała tego typu zdarzeń.

LIMITY, UDZIAŁY WŁASNE - to, że masz jakieś ryzyko w ubezpieczeniu, nie oznacza, że otrzymasz z tego tytułu pełne odszkodowanie do wysokości poniesionej starty. Jeśli w ubezpieczeniu turystycznym mamy bagaż ubezpieczony do 900 zł, to więcej ponad to nie otrzymasz. Jeśli w ubezpieczeniu NNW suma ubezpieczenia to 30 tys zł, a Ty masz orzeczenie o uszczerbku na 5%, to otrzymasz 1500 zł i ani grosza więcej.

To tylko niektóre przykłady i tematy, na które warto zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie - czy to u agenta, czy przez porównywarkę ubezpieczeniową. Na pewno od Twojej wnikliwości, świadomości i znajomości własnych potrzeb będzie zależeć jak dobrze będzie Cię chroniła polisa ubezpieczeniowa - niezależnie od tego, czy jest to ubezpieczenie na życie, komunikacyjne czy polisa podróżna.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole