Skocz do zawartości

Masz ważną informację? Prześlij nam tekst, zdjęcia czy filmy na WhatsApp - 739 008 805. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGmina mówi „dość”, ZUW odpowiada. Spór o wodę i ścieki

Gmina mówi „dość”, ZUW odpowiada. Spór o wodę i ścieki

Dodano:
Gmina mówi „dość”, ZUW odpowiada. Spór o wodę i ścieki
SESJA RADY GMINY

Fot. UG Stare Miasto 

Mocne słowa o braku przejrzystości, inwestycjach i rosnących opłatach. Rada Gminy Stare Miasto przyjęła stanowisko, które może mieć poważne konsekwencje dla przyszłości współpracy z Zakładem Usług Wodnych w Koninie. Sprawa jest na tyle poważna, że w grę wchodzi nawet opuszczenie Związku Międzygminnego Wodociągów i Kanalizacji. 

Radni nie zostawili suchej nitki na funkcjonowaniu spółki na terenie gminy. Wśród głównych zarzutów pojawiają się brak przejrzystości działań, niewystarczające inwestycje oraz wątpliwości dotyczące sposobu ustalania taryf. Szczególnie podkreślano, że mimo dużych nakładów ze strony gminy – m.in. na instalacje fotowoltaiczne, nowe stacje uzdatniania wody czy rozbudowę infrastruktury – mieszkańcy nie odczuwają tego w rachunkach. Im więcej inwestujemy, tym wyższe są opłaty za wodę i ścieki – wskazywała przewodnicząca rady Ewelina Andrzejak. 

Kontrowersje budzi także ujednolicona cena wody we wszystkich gminach należących do związku – niezależnie od lokalnych kosztów. Zdaniem radnych taki model ogranicza realny wpływ samorządu na działanie spółki. Rada domaga się pilnych zmian: większej transparentności, dokładnej analizy kosztów i oceny pracy władz spółki oraz samego związku. Na razie decyzja o ewentualnym wyjściu została wstrzymana, ale – jak zaznaczono – jeśli sytuacja się nie zmieni, taki scenariusz wróci na stół. 

ZUW: „To nie jest tak, jak mówią radni” 

Prezes Zakładu Usług Wodnych Stanisław Gralak o krytycznym stanowisku rady dowiedział się… od nas, w trakcie rozmowy telefonicznej. Wie pani, z całym szacunkiem, ale jest tu zbyt wiele wątków, żebym mógł odnieść się jednym zdaniem. Z wieloma zarzutami się nie zgadzam – powiedział. Jak podkreślał, inwestycje to nie tylko działania gminy. – My również inwestowaliśmy – to około 10 milionów złotych. Teraz spłacamy kredyty zaciągnięte na te przedsięwzięcia. Powstały kilometry sieci kanalizacyjnej – zaznaczył. Szef ZUW zapewnia, że działalność spółki jest przejrzysta. Wszystko jest dokładnie wyliczone i dostępne dla przedstawicieli gmin oraz radnych. A taryfy zatwierdzają Wody Polskie – dodał. 

Zapowiedział też, że do wszystkich zarzutów odniesie się szczegółowo w formie pisemnej. Zakład Usług Wodnych w Koninie obsługuje obecnie 12 gmin z powiatów konińskiego, tureckiego i kolskiego. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole