Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościInfolinia nie jest formą terapii. To pomoc doraźna!

Infolinia nie jest formą terapii. To pomoc doraźna!

Dodano:
Infolinia nie jest formą terapii. To pomoc doraźna!
rozmowa dnia

W Międzynarodowym Dniu Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży rozmowa z Magdaleną Dudziak, menadżerką Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży DREWS w Koninie, które prowadzi infolinię.

- Na czym polega ta forma wsparcia?

- Infolinia to jedno z działań, które prowadzimy. Jesteśmy dostępni dla dzieci i młodzieży oraz osób z ich otoczenia, które są w kryzysie psychicznym pod numerem 730 100 045. Dyżury pełnimy czterdzieści jeden godzin w tygodniu: od poniedziałku do piątku od dwudziestej do pierwszej, w sobotę od siedemnastej do pierwszej i niedzielę od 10.00 do 18.00. Osoby pracujące w ramach infolinii odpowiadają za przyjęcie zgłoszenia do centrum koordynacji i przeprowadzenie krótkiego wywiadu diagnostycznego w celu oceny pilności podjęcia działania. Po zgłoszeniu mamy 72 godziny na zorganizowanie takiego rodzaju wsparcia, którego dany pacjent potrzebuje. Wspieramy dzieci i młodzież, pomagamy odzyskać im wiarę, zaufanie do świata, rozmawiamy, słuchamy, nie oceniamy, ale wspólnie szukamy rozwiązań. W tych rozmowach najczęściej pojawia się problem złości, smutku, porzucenia, bezsilności, czy odczucia dyskryminacji.  

- Czym się różni infolinia od telefonu zaufania?

- W ramach infolinii pracują dwie psycholożki i jedna psychoterapeutka. Służy pacjentom by dopytać w jakiej formie mogliby skorzystać z naszych działań. Nie jest telefonem zaufania, który rządzi się zasadą „abcd, czyli: anonimowo, bezpłatnie, chętnie i dyskretnie. My nie działamy anonimowo. Aby spotkać się z pacjentem musimy mieć jego dane. Jeśli ktoś zgłasza się na infolinię to określa czy chce do nas przyjść, skorzystać z psychoterapii, czy też prosi o wsparcie i rozmowę w środowisku, w którym przebywa, Muszę podkreślić, że infolinia nie jest formą terapii, ani nie jest formą konsultacji lekarskich. To jest po prostu pomoc doraźna, w danym momencie. Potem mamy 72 godziny, aby zorganizować konkretne wsparcie którego oczekuje od nas pacjent. Dodam, że infolinia obsługuje mieszkańców Konina i powiatu konińskiego.

- Przypomnijmy od kiedy działa centrum.

- Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży DREWS działa na siódmym piętrze hotelu Konin od 5 września 2022. Obecnie mamy 280 pacjentów, od dwulatków do dwudziestego roku życia, jeśli ktoś kontynuuje naukę, ale nie dłużej. Jeżeli chodzi o formy wsparcia to od diagnostyki począwszy jest to: psychoterapia indywidualna, grupowa, rodzinna, działanie na oddziale dziennym, terapia zajęciowa grupowa, spotkania z pedagogiem, konsultacje z dietetykiem, fizjoterapeutą i oczywiście infolinia.

Na zdjęciu zespół Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży DREWS. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole