Dzisiaj jest wtorek 12 grudnia 2017, imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (23275) SPORT FORUM FIRMY (5107) PRACA (57) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
5 / 3oC
Jutropogoda
2 / 2oC
Pojutrzepogoda
5 / 4oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Stare Miasto. Zlikwidowali fabrykę nielegalnego ty ... (25)Koło. Policjanci zabezpieczyli na targowisku podra ... (12)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościSzatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w ...

Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.10.2015 16:49

Na początku lat osiemdziesiątych z budynków Liceum w Morzysławiu zniknął strych, na którym wtajemniczeni posiadacze klucza (lub wytrycha) popalali papierosy.

Dobudowano za to drugie piętro z dodatkowymi klasami, dzięki czemu (przynajmniej na jakiś czas) zmniejszono tłok w permanentnie przeładowanej szkole.

Awaryjne odwołanie sprawdzianu

Owo przeładowanie miało zresztą swoje zalety, bo wymuszało pracę na dwie zmiany, co zimą lub późną jesienią, kiedy wcześnie robiło się ciemno, znacznie ułatwiało „odwołanie” wyjątkowo trudnego sprawdzianu. - Mieliśmy specjalistów, którzy co jakiś czas robili zwarcie w szkole – wspomina Jacek Wiśniewski (o którym już wspomnieliśmy w pierwszej części wspomnień z II LO: Pół wieku II Liceum: Jak koledzy dwójkami się wymieniali). – Jeśli miejsca awarii nie udało się w miarę szybko znaleźć, dyrekcja się poddawała i szliśmy do domu. Ale był to nieustanny wyścig z woźnym, panem Telesińskim, który z czasem doskonale opanował wszystkie takie miejsca, i potrafił szybko, zbyt szybko jak na nasze potrzeby, taką awarię naprawić. Mieliśmy w klasie kolegę, który był mistrzem w tej dyscyplinie, ale kiedyś wpadł i od tego czasu nasz wychowawca nie mówił o nim inaczej jak: inżynier.

A papierosy palono przede wszystkim poza szkołą, między innymi za kioskiem Ruchu (w którym owe papierosy można było kupić... na sztuki) i sklepem. W latach siedemdziesiątych najbardziej popularne były, uważane wtedy za luksusowe, marlboro i carmeny.

Przerwa na wykopki

Rocznik Jacka Wiśniewskiego zdawał maturę w 1980 r., zamykającym dekadę lat siedemdziesiątych, których klimat odnaleźć można w kronice II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Zapisano w niej, że inauguracja nowego roku szkolnego 1976/1977 rozpoczęła się 1 września z udziałem sekretarza Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To wtedy właśnie do grona nauczycielskiego dołączyli między innymi: Anna Inerowicz (świetlica), Lidia Went (język polski), Wiesława Rosiak (przysposobienie obronne), Aleksandra Ziarniak (język francuski) i Michał Andruszko (język angielski). Uczniów było (nie licząc studium wychowania przedszkolnego) 833, klas – 28.

Zaraz na początku roku szkolnego młodzież miała cztery dni wolnego. Z kroniki wynika, że między 6 a 9 października trwała „przerwa jesienna”, podczas której „młodzież ze wsi, której rodzice mają gospodarstwa rolne, pracowała u rodziców przy zbieraniu płodów rolnych”.

Baczyński przegrał ze Świerczewskim

11 października pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Uroczystość odbyła się w dniu święta patrona szkoły. Od 1973 r. był nim gen. Karol Świerczewski (fot. nr 1). W przeprowadzonym wtedy wśród uczniów plebiscycie wygrał między innymi z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. – Pokonał Baczyńskiego niewielką przewagą głosów – tłumaczy ówczesny dyrektor II LO Zdzisław Maciejewski – głównie dlatego, że akurat wtedy odbywały się oficjalne obchody 30-lecia Ludowego Wojska Polskiego i młodzież, jak i całe społeczeństwo, była bombardowana informacjami na ten temat.

strona 1 z 5
1 2 3 4 5
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • 2LO_5
  • 2LO_6
  • 2LO_7
  • 2LO_8
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • 2LO_10
  • 2LO_11

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

KOMENTARZE

Gender był już w latach osiemdziesiątych :)
Dodano: 11.10.2015 17:09    Przez: ~Wisłocka
ale ci dzender punkali dziewczyny
Dodano: 12.10.2015 10:59    Przez: ~za darmo albo za wino
skodzinka 1100 MB, ciekawe czyja?
Dodano: 11.10.2015 18:07    Przez: ~ciekawski
Co za tytuł? Czyżby lm promowało śmierć i obłąkanie? Czy może pisal to ktoś kto źle wspomina II liceum w latach 80. Może go nie ukończył... W każdym razie taki tytuł jest nie na miejscu i ogłupia zainteresowanych tym artykułem oraz szczególnie obraża i rani tych, którzy wtedy uczyli lub nauczali w II LO.
Dodano: 11.10.2015 20:01    Przez: ~g
A artykuł aby przeczytał? Jak przeczyta, to się dowie, skąd Szatan!
Dodano: 11.10.2015 22:58    Przez: ~:D
Osobne - niezwykłe miejsce w mojej pamięci zajmuje Pan od przysposobienia obronnego, który przedstawił się nam następująco:" Imię mam nietypowe , nazwisko mam nietypowe- a nazywam się Bazyli Ornawka."Miałam to szczęście,że z Panem tym spotkałam się już jako matka - uczył mojego syna .Byłam wtedy na życiowym zakręcie.I choć od czasów szkoły minęło wiele lat - przywitał mnie serdecznie - pamiętając ,że mnie uczył w II LO. Rozmowy z Nim nie zapomnę nigdy i być może dla Niego była ona bez znaczenia - jednak mnie dała "kopa" , który pozwolił działać i rozwikłać wiele trudnych spraw. Dziękuję za to serdecznie - bo nigdy nie miałam ku temu okazji.
Dodano: 11.10.2015 20:05    Przez: ~Danusia
Dodam, że sympatycznie wspomniany p. Ornawka jest do obejrzenia na pierwszym zdjęciu z popiersiem Świerczewskiego. Ten pan po lewej w ciemnych okularach i z brodą. Chyba się nie mylę? Warto by wspomnieć innych nauczycieli z lat 70, wielu z nich miało w sobie "coś", co czyniło z każdego osobę oryginalną, nie do pomylenia z inną. Ten typ nauczyciela już wtedy zanikał, niestety. A z wyborem imienia Świerczewskiego dla LO nie było jak w tekście, że młodzież dała się zindoktrynować i zagłosowała na niego w większości. Z maszyny losującej musiała wypaść kartka z jego nazwiskiem, bo innej lokalna PZPR nie uwzględniała. Wybieraliśmy, kogo się chciało, a wygrywał on. Chęci uczniów i nauczycieli nie były istotne. Część mojej klasy głosowała w ramach cichego protestu na Jimmiego Hendrixa, już nieżyjącego. Nie tylko mojej klasy, Hendrix ogólnie dostał sporo głosów, ale partyjni koledzy Świerczewskiego mieli inny plan. Powtarzam ówc ...
Dodano: 14.10.2015 21:01    Przez: ~melanż
Uzupełniam zdanie obcięte powyżej, choć zmieściłem się w limicie znaków:Powtarzam ówczesne plotki, do dokumentów nie zaglądałem, zwłaszcza tajnych.
Dodano: 14.10.2015 21:14    Przez: ~melanż
Moja mama pisała maturę w 1984 r. :)!
Dodano: 11.10.2015 22:02    Przez: ~DDD.
Bardzo mnie dziwi podanie jednego zawodu fizjoterapeuty i rehabilitantki..... Toc rehabiltantka to stara nazwa....
Dodano: 11.10.2015 22:56    Przez: ~fizjoterapeutka
A mnie nie dziwi bezkarność tej klasy. Kiedyś były "klasy" i klasy. Klasy z dziećmi ludzi zasobnych i ludzi normalnych. Nasz rocznik wie o co chodzi... I tyle w temacie. Pozdrawiam resztę normalsów z tego rocznika :)
Dodano: 12.10.2015 08:40    Przez: ~ten rocznik
Jestem z tego rocznika i nie wiem o co chodzi . To była świetna klasa, bardzo zgrana , poza wyjątkami , które można wychwycić w artykule . Pamiętam , że robili na tamte czasy na prawdę śmieszne i fajne żarty i z pewnością byli odskocznią od szarej rzeczywistości . Nie pamiętam natomiast by ktokolwiek nazywał mnie normalsem tylko z tego powodu , iż nie była to moja klasa. A już insynuowanie iż była to klasa inaczej traktowana z jakichkolwiek względów pozostawiam bez komentarza . Ale mogłabym napisać lata mijają a kompleksy nie.
Dodano: 12.10.2015 09:57    Przez: ~LK
Jaka bezkarność ? Były lata ,że połowa klasy miała nieodpowiednie i naganne zachowanie. Mądrzy nauczyciele rozumieli i kwitowali uśmiechem ( pewnie sami kiedyś też byli szaleni) a byli i tacy którzy potrafili udowodnić że "mniej niż zero )
Dodano: 22.05.2016 07:48    Przez: ~m
Ciekaw jestem co na to mówili rodzice ?Czy oni byli świadomi negatywnych zachowań, wybryków ich dzieci ?
Dodano: 12.10.2015 11:26    Przez: ~Rodzic 2
Panu Dyrektorowi Szatkowskiemu dziękują uczniowie z tamtych lat. Był Pan lubiany przez uczniów i szanowany za traktowanie nas ze zrozumieniem. Zawsze miał Pan czas , by wysłuchać naszych pomysłów. Lata 1981-1985 to były dobre czasy.
Dodano: 12.10.2015 18:42    Przez: ~dziękujemy
A może napiszecie również,że pan Jacek W. współtwórca MAWI był aktywnym działaczem obrzydliwie ideologicznej organizacji HSPS i jeszcze w Ogólniaku wstąpił do PZPR pod opiekuńczymi skrzydłami wychowawcy.Dziwne,bo uczył się wspaniale i nic nie musiał..ale chciał,podobnie jak prezes wodociągów i były wiceprezydent Zbigniew S. znany ze współpracy z introligatorami.Pozdrawiam wszystkich niezależnych absolwentów,a w szczególności i na pierwszym miejscu Pana Dyrektora Szatkowskiego,który zawsze był człowiekiem,a w tych trudnych czasach również niezależnym.
Dodano: 13.10.2015 07:01    Przez: ~absolwent 1979
Do HSPS należeli wszyscy
Dodano: 13.10.2015 14:52    Przez: ~Matura 1980
Piszesz bzdury.W mojej klasie była tylko jedna osoba.
Dodano: 13.10.2015 23:39    Przez: ~IVf 1980
Idea HSPS była taka, że drużynę stanowiła cała klasa, więc albo w klasie należeli wszyscy, albo nikt.
Dodano: 14.10.2015 10:44    Przez: ~Matura 1980
Totalna bzdura.Proszę sprawdzić klasy F rocznik 1975-1979 oraz rocznik klasy F1976-1980.Pozdrawiam klasę pana Wojciecha ,bo tylko stamtąd mogą wychodzić takie brednie.Przeciążenie od noszenia sztandaru..
Dodano: 14.10.2015 12:23    Przez: ~Klasa IV F 1980
Akurat jestem z innego liceum, ale pozdrowienia mogę przyjąć. :P Co do HSPS - moja wiedza pochodzi z samego źródła, bo w swojej klasie byłem drużynowym. W Wiki też można przeczytać: "Program opierał się na koncepcji klasodrużyn, w których cała klasa szkolna była uznawana za drużynę harcerską".
Dodano: 14.10.2015 17:25    Przez: ~Matura 1980
W roczniku 1976-1980 mieliśmy w klasie IV F jednego członka(przepraszam za wyrażenie)HSPS(tfuj).Miał na imię Miron i Ci którzy uczyli się wtedy kojarzą i wiedzą,ze nie kłamię,bo to był znany i bardzo sympatyczny kolega.A naprawdę było cieżko odmówić władzy i byliśmy szykanowani jako klasa,ale Miron w naszej klasie nie był szykanowany,bo w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów wtedy była tolerancja.Pozdrawiam.
Dodano: 15.10.2015 08:28    Przez: ~Klasa IV F 1980
1 z 2
12>>