Dzisiaj jest wtorek 15 października 2019, imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18070) SPORT FORUM FIRMY (5380) PRACA (39) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
16 / 15oC
Jutropogoda
16 / 12oC
Pojutrzepogoda
15 / 13oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek lotniczy w miejscowości Kobylata. Na miejs ... (2)Puchar Polski. SPS Konspol powalczy o wejście na p ... (0)

Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO

KONIŃSKIE WSPOMNIENIA

Dodano: 11.10.2015 16:49

Języka polskiego uczyła w tej klasie Anna Moleska. - Przyszła krótko po studiach. Była bardzo wymagająca i bardzo sprawiedliwa – pamięta Krzysztof Tomczak.

W pamięci klasy zapisała się też jedna z koleżanek, która na lekcji angielskiego usiłowała skorzystać ze ściągi zapisanej na dłoni. – „Co masz na ręce?” – zapytał nauczyciel? „Nic”. „Przecież to jest ściąga!” „Ściąga? To nie moja, panie profesorze!” – opowiadali ze śmiechem wpadkę koleżanki moi rozmówcy.

Wiesław Steinke bez... spódniczki

Jeśli ktoś będzie szukał na załączonych zdjęciach Wiesława Steinke w spódniczce, to się rozczaruje. Jak przyznali jego koledzy, obecny przewodniczący Rady Miasta Konina nie angażował się w klasowe wygłupy. – Interesował się głównie nauką – mówią, ale kiedy spotkaliśmy się w piątek na jubileuszu II LO, Wiesław Steinke z rozbawieniem opowiadał prezydentowi Józefowi Nowickiemu wyczyny swoich kolegów.

Choć przysporzyli nauczycielom i dyrekcji tyle zgryzot, większość uczniów z tej klasy zdobyła wyższe wykształcenie. Jest wśród nich dyrektor działu na Giełdzie Papierów Wartościowych, dwoje stomatologów, kardiolog, chirurg, fizjoterapeuta, rehabilitantka, były sekretarz redakcji Przeglądu Konińskiego, prawnicy i przedstawiciele kilku innych zawodów.

Brzydkie pożegnanie

Maturę zdawali w maju 1985 r., a rok później odszedł ze szkoły Zygmunt Szatkowski, przymuszony do dymisji przez aparat partyjny, któremu się przypomniało, że ma w II LO stanowisko do obsadzenia. Do dzisiaj ma o to żal. – Pozwolili mi dokończyć w styczniu budowę stołówki, a w kwietniu odszedłem – wspomina z goryczą. - Zwykle jak kogoś odwołują, to napiszą chociaż jednym zdaniem: dziękujemy za dotychczasową pracę. Mnie tego nikt nie powiedział ani nie napisał. Żal pozostał.

Dwa lata później szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ul. 11  Listopada 7a (wtedy 22 Lipca). Dyrektorami II LO byli kolejno: Tadeusz Tylak, Anna Inerowicz, Urszula Adamska i Sławomir Lorek, a obecnie funkcję tę pełni Linda Wisialska. W szkole znów wiele się zmieniło, co wymaga osobnego opracowania. Zapewne kiedyś jeszcze do tego tematu wrócimy.

Robert Olejnik

Fot. nr 11

Rok 1986: to była ostatnia studniówka, na której był jeszcze dyrektor Zygmunt Szatkowski.

Zdjęcia nr 1-5 i 7 udostępnił mi Zdzisław Maciejewski, a 8-10 Grzegorz Kochaniecki, za co obu panom bardzo dziękuję.

strona 5 z 5
1 2 3 4 5
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • 2LO_5
  • 2LO_6
  • 2LO_7
  • 2LO_8
  • Szatan i diabelska klasa czyli burzliwe lata 80. w II LO
  • 2LO_10
  • 2LO_11

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

KOMENTARZE

Gender był już w latach osiemdziesiątych :)
Dodano: 11.10.2015 17:09    Przez: ~Wisłocka
ale ci dzender punkali dziewczyny
Dodano: 12.10.2015 10:59    Przez: ~za darmo albo za wino
skodzinka 1100 MB, ciekawe czyja?
Dodano: 11.10.2015 18:07    Przez: ~ciekawski
Co za tytuł? Czyżby lm promowało śmierć i obłąkanie? Czy może pisal to ktoś kto źle wspomina II liceum w latach 80. Może go nie ukończył... W każdym razie taki tytuł jest nie na miejscu i ogłupia zainteresowanych tym artykułem oraz szczególnie obraża i rani tych, którzy wtedy uczyli lub nauczali w II LO.
Dodano: 11.10.2015 20:01    Przez: ~g
A artykuł aby przeczytał? Jak przeczyta, to się dowie, skąd Szatan!
Dodano: 11.10.2015 22:58    Przez: ~:D
Osobne - niezwykłe miejsce w mojej pamięci zajmuje Pan od przysposobienia obronnego, który przedstawił się nam następująco:" Imię mam nietypowe , nazwisko mam nietypowe- a nazywam się Bazyli Ornawka."Miałam to szczęście,że z Panem tym spotkałam się już jako matka - uczył mojego syna .Byłam wtedy na życiowym zakręcie.I choć od czasów szkoły minęło wiele lat - przywitał mnie serdecznie - pamiętając ,że mnie uczył w II LO. Rozmowy z Nim nie zapomnę nigdy i być może dla Niego była ona bez znaczenia - jednak mnie dała "kopa" , który pozwolił działać i rozwikłać wiele trudnych spraw. Dziękuję za to serdecznie - bo nigdy nie miałam ku temu okazji.
Dodano: 11.10.2015 20:05    Przez: ~Danusia
Dodam, że sympatycznie wspomniany p. Ornawka jest do obejrzenia na pierwszym zdjęciu z popiersiem Świerczewskiego. Ten pan po lewej w ciemnych okularach i z brodą. Chyba się nie mylę? Warto by wspomnieć innych nauczycieli z lat 70, wielu z nich miało w sobie "coś", co czyniło z każdego osobę oryginalną, nie do pomylenia z inną. Ten typ nauczyciela już wtedy zanikał, niestety. A z wyborem imienia Świerczewskiego dla LO nie było jak w tekście, że młodzież dała się zindoktrynować i zagłosowała na niego w większości. Z maszyny losującej musiała wypaść kartka z jego nazwiskiem, bo innej lokalna PZPR nie uwzględniała. Wybieraliśmy, kogo się chciało, a wygrywał on. Chęci uczniów i nauczycieli nie były istotne. Część mojej klasy głosowała w ramach cichego protestu na Jimmiego Hendrixa, już nieżyjącego. Nie tylko mojej klasy, Hendrix ogólnie dostał sporo głosów, ale partyjni koledzy Świerczewskiego mieli inny plan. Powtarzam ówc ...
Dodano: 14.10.2015 21:01    Przez: ~melanż
Uzupełniam zdanie obcięte powyżej, choć zmieściłem się w limicie znaków:Powtarzam ówczesne plotki, do dokumentów nie zaglądałem, zwłaszcza tajnych.
Dodano: 14.10.2015 21:14    Przez: ~melanż
Moja mama pisała maturę w 1984 r. :)!
Dodano: 11.10.2015 22:02    Przez: ~DDD.
Bardzo mnie dziwi podanie jednego zawodu fizjoterapeuty i rehabilitantki..... Toc rehabiltantka to stara nazwa....
Dodano: 11.10.2015 22:56    Przez: ~fizjoterapeutka
A mnie nie dziwi bezkarność tej klasy. Kiedyś były "klasy" i klasy. Klasy z dziećmi ludzi zasobnych i ludzi normalnych. Nasz rocznik wie o co chodzi... I tyle w temacie. Pozdrawiam resztę normalsów z tego rocznika :)
Dodano: 12.10.2015 08:40    Przez: ~ten rocznik
Jestem z tego rocznika i nie wiem o co chodzi . To była świetna klasa, bardzo zgrana , poza wyjątkami , które można wychwycić w artykule . Pamiętam , że robili na tamte czasy na prawdę śmieszne i fajne żarty i z pewnością byli odskocznią od szarej rzeczywistości . Nie pamiętam natomiast by ktokolwiek nazywał mnie normalsem tylko z tego powodu , iż nie była to moja klasa. A już insynuowanie iż była to klasa inaczej traktowana z jakichkolwiek względów pozostawiam bez komentarza . Ale mogłabym napisać lata mijają a kompleksy nie.
Dodano: 12.10.2015 09:57    Przez: ~LK
Jaka bezkarność ? Były lata ,że połowa klasy miała nieodpowiednie i naganne zachowanie. Mądrzy nauczyciele rozumieli i kwitowali uśmiechem ( pewnie sami kiedyś też byli szaleni) a byli i tacy którzy potrafili udowodnić że "mniej niż zero )
Dodano: 22.05.2016 07:48    Przez: ~m
Ciekaw jestem co na to mówili rodzice ?Czy oni byli świadomi negatywnych zachowań, wybryków ich dzieci ?
Dodano: 12.10.2015 11:26    Przez: ~Rodzic 2
Panu Dyrektorowi Szatkowskiemu dziękują uczniowie z tamtych lat. Był Pan lubiany przez uczniów i szanowany za traktowanie nas ze zrozumieniem. Zawsze miał Pan czas , by wysłuchać naszych pomysłów. Lata 1981-1985 to były dobre czasy.
Dodano: 12.10.2015 18:42    Przez: ~dziękujemy
A może napiszecie również,że pan Jacek W. współtwórca MAWI był aktywnym działaczem obrzydliwie ideologicznej organizacji HSPS i jeszcze w Ogólniaku wstąpił do PZPR pod opiekuńczymi skrzydłami wychowawcy.Dziwne,bo uczył się wspaniale i nic nie musiał..ale chciał,podobnie jak prezes wodociągów i były wiceprezydent Zbigniew S. znany ze współpracy z introligatorami.Pozdrawiam wszystkich niezależnych absolwentów,a w szczególności i na pierwszym miejscu Pana Dyrektora Szatkowskiego,który zawsze był człowiekiem,a w tych trudnych czasach również niezależnym.
Dodano: 13.10.2015 07:01    Przez: ~absolwent 1979
Do HSPS należeli wszyscy
Dodano: 13.10.2015 14:52    Przez: ~Matura 1980
Piszesz bzdury.W mojej klasie była tylko jedna osoba.
Dodano: 13.10.2015 23:39    Przez: ~IVf 1980
Idea HSPS była taka, że drużynę stanowiła cała klasa, więc albo w klasie należeli wszyscy, albo nikt.
Dodano: 14.10.2015 10:44    Przez: ~Matura 1980
Totalna bzdura.Proszę sprawdzić klasy F rocznik 1975-1979 oraz rocznik klasy F1976-1980.Pozdrawiam klasę pana Wojciecha ,bo tylko stamtąd mogą wychodzić takie brednie.Przeciążenie od noszenia sztandaru..
Dodano: 14.10.2015 12:23    Przez: ~Klasa IV F 1980
Akurat jestem z innego liceum, ale pozdrowienia mogę przyjąć. :P Co do HSPS - moja wiedza pochodzi z samego źródła, bo w swojej klasie byłem drużynowym. W Wiki też można przeczytać: "Program opierał się na koncepcji klasodrużyn, w których cała klasa szkolna była uznawana za drużynę harcerską".
Dodano: 14.10.2015 17:25    Przez: ~Matura 1980
W roczniku 1976-1980 mieliśmy w klasie IV F jednego członka(przepraszam za wyrażenie)HSPS(tfuj).Miał na imię Miron i Ci którzy uczyli się wtedy kojarzą i wiedzą,ze nie kłamię,bo to był znany i bardzo sympatyczny kolega.A naprawdę było cieżko odmówić władzy i byliśmy szykanowani jako klasa,ale Miron w naszej klasie nie był szykanowany,bo w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów wtedy była tolerancja.Pozdrawiam.
Dodano: 15.10.2015 08:28    Przez: ~Klasa IV F 1980
1 z 2
12>>