Dzisiaj jest poniedziałek 13 lipca 2020, imieniny: Irwina, Margarety, Sary WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17621) SPORT FORUM FIRMY (5509) PRACA (25) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
15 / 13oC
Jutropogoda
21 / 14oC
Pojutrzepogoda
23 / 15oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Sympatycy Rafała Trzaskowskiego wierzą w zwycięstw ... (13)Medyk Konin zagra z Olympique Lyon! Już w najbliżs ... (1)

Koło. Dwie nowe wystawy w Muzeum Technik Ceramicznych

Dodano: 18.11.2016 09:41

W Muzeum Technik Ceramicznych w Kole można zobaczyć dwie nowe ekspozycje.

Pierwsza z nich jest poświęcona stuleciu wypuszczenia przez miasto Koło tzw. bonu miejskiego traktowanego jako pierwszy zwiastun nadchodzącej niepodległości. Druga to unikatowa kolekcja monet i medali związanych z postacią króla Kazimierza Wielkiego. Obie wystawy objął Patronatem Honorowym Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek.

W 2016 roku obchodzimy jubileusz stulecia wyemitowania przez Magistrat Koła banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zorganizowało wystawę - "Zwiastun Niepodległości - Kolski Bon Miejski - W Stulecie Emisji". Na tej ekspozycji będzie można obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Rafała Marciniaka. Towarzyszy im zainscenizowany w stylu epoki sklep kolonialny z wyposażeniem pochodzącym ze zbiorów Piotra Śniegockiego. Podczas I wojny światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością. Dzięki wystawie w kolskim muzeum będzie je można zobaczyć.

Kolejna najnowsza wystawa kolskiego muzeum "Kazimierz Wielki - Monety i Medale" prezentuje największą w Polsce kolekcję numizmatyczną poświęconą temu wybitnemu władcy. Jej autorem jest Jarosław Janczewski. Koło jest nierozerwalnie związane poprzez jego lokację w 1362 r. i wzniesienie przez niego zamku. Nic zatem dziwnego, że Kazimierz Wielki pozostaje jedną z najczęściej portretowanych postaci naszej historii. Zwiedzających ekspozycję w kolskim muzeum zaskoczy liczba medali, plakietek i odznak z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego, które ukazały się z okazji "powtórnego pogrzebu" władcy w 1869 r., jak i w czasach PRL-u oraz w latach nam współczesnych, szczególnie z okazji obchodzonej kilka lat temu 700. rocznicy jego urodzin. Ciekawym elementem wystawy jest także przedstawienie reformy monetarnej przeprowadzonej przez króla, która miała na celu wzmocnienie pozycji ekonomicznej Polski.

Kolskie muzeum serdecznie zaprasza do zwiedzania obu wystaw od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00.   

  • Koło. Dwie nowe wystawy w Muzeum Technik Ceramicznych

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:muzeum technik ceramicznych,   muzeum Koło,  

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.