Dzisiaj jest poniedziałek 26 sierpnia 2019, imieniny: Marii, Natalii, Sandry WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18934) SPORT FORUM FIRMY (5346) PRACA (61) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 20oC
Jutropogoda
28 / 22oC
Pojutrzepogoda
29 / 22oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Przełamanie Majera, wygrana Górnika! Trzy czerwone ... (0)Medyk wciąż liderem, choć z AZS Wrocław nieźle się ... (0)

Konin. Wojewoda podważył powołanie dyrektora Gimnazjum nr 6  

Dodano: 18.01.2017 15:38

Wojewoda wielkopolski podważył powołanie przez prezydenta Konina nowego dyrektora Gimnazjum nr 6 po tragicznym w skutkach pobiciu jednego z uczniów.

Powraca sprawa Gimnazjum nr 6 w Koninie, gdzie doszło do pobicia jednego z uczniów, który przeszedł później poważne operacje głowy. W konsekwencji, mimo oporu środowiska pedagogicznego, prezydent Konina odwołał Ludmiłę Woźniak ze stanowiska dyrektora tej szkoły i powołał na jej miejsce Marcina Sypniewskiego. Miało to uspokoić atmosferę, która powstała wokół konińskiego gimnazjum po przykrym incydencie. Wojewoda wielkopolski rozpoczął postępowanie, a następnie stwierdził "nieważność zarządzenia prezydenta Konina z 14 listopada 2016 roku w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6 ze względu na istotne naruszenie prawa". W uzasadnieniu wojewody wielkopolskiego czytamy.

Prezydent Konina powierzył stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 6 Marcinowi Sypniewskiemu na czas od 14 listopada 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2017 r. W toku prowadzonego postępowania nadzorczego organ nadzoru stwierdził, że w przedmiotowej sprawie doszło do naruszenia przepisu art. 36 a ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty poprzez powierzenie stanowiska dyrektora szkoły osobie nie uprawnionej.

Organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Ustalono, że Pan Marcin Jan Sypniewski, w dniu powierzenia stanowiska dyrektora tj. 14 listopada 2016 r. nie był wicedyrektorem Gimnazjum nr 6, nie był również nauczycielem tej szkoły. Należy zatem uznać, że tym samym nie zostały spełnione ustawowe przesłanki powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6. Zdaniem organu nadzoru pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, z uwagi na treść wyżej wskazanego przepisu nie można powierzyć osobie, która nie jest nauczycielem danej szkoły. Ponadto organ nadzoru podkreśla, że przepis art. 36 a ust. 5 ustawy o systemie oświaty jest wyjątkiem od zasady powoływania dyrektora w drodze konkursu, co uzasadnia stosowanie ścisłej i literalnej jego wykładni. Wyraźnie wskazuje, że przy powierzaniu obowiązków pierwszeństwo przypada bezwzględnie wicedyrektorowi. Tylko w szkołach, w których to stanowisko nie jest obsadzone powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora można nauczycielowi tej szkoły.

Od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje skarga za pośrednictwem wojewody wielkopolskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

 - Uprzejmie wyjaśniam, że na ręce Pana Prezydenta Józefa  Nowickiego, w dniu 16 stycznia 2017 r., wpłynęło zawiadomienie Wojewody Wielkopolskiego o wszczęciu postępowania nadzorczego w sprawie stwierdzenia nieważności Zarządzenia Nr 155/2016 z dnia 14 listopada 2016 roku, w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 6 Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Janusza Kusocińskiego w Koninie. Zarządzenie to zostało dostarczone Wojewodzie Wielkopolskiemu w dniu 21 grudnia 2016 r. Sprawa aktualnie jest w toku i czekamy na rozstrzygnięcie nadzorcze

- poinfomował Sławomir Lorek, zastępca prezydenta Konina. 

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Świetnie Sz.P Wojewodo. Tu w Koninie zawsze były przekręty na stanowiska Dyrektorów. Pan Lorek szkoda gadać. Ten Pan nigdy nie powinien piastować tego stanowiska. Do tego grona trzeba jeszcze dodać Panią Kierownik Wydziału Oświaty. Ta Pani już od dawna jest emerytką i jej miejsce jest w domu.
Dodano: 18.01.2017 16:47    Przez: ~lk
Pan Lorek w temacie oswiaty jest kompletnie nie przygotowany. Wstyd.
Dodano: 18.01.2017 16:05    Przez: ~Lumpikier
Władze miasta bronią 4liter Lorka, który nie chciał powołać zastępcy pani dyrektor.
Dodano: 18.01.2017 16:05    Przez: ~mariusz
Czy prezydent placi ze swojej kieszeni? Czy moze jest to kasa z naszych podatkow?
Dodano: 18.01.2017 16:41    Przez: ~Pn
Ale nie wolno powoływać ludzi nie nadających się na dyrektora nie chcianych przez grono pedagogiczne oraz uczniów.To grozi następnymi problemami. Przecież światek jest mały i wiadomo kogo prezydent powołał.Śmiech na sali.Nie wiedzieli co z nim zrobić to go wpakowali na minę.Zresztą PO zawsze go tak pakowała. Nie ma jak to Pan Lorek był dyrektorem. Ale niestety nie zdążył wychować porządnych zastępców i ma problem. Trudno on sam zapomniał dobrze reprezentować grona nauczycielskiego jak i młodzieżowego. Pewnie zapomniał, że można być dalej "normalnym"Niech żuci te barwy polityczne lub wraca do szkolnictwa.
Dodano: 18.01.2017 16:22    Przez: ~rodzic

KOMENTARZE

Niech bekna za Sypniewskuego. Widac jak znaja prawo. Oby poprzednia dyrektorka jeszcze wygrala w Sadzie Pracy i bedzie cacy.
Dodano: 18.01.2017 15:56    Przez: ~Pn
Hejt gimbazy uważam za otwarty.
Dodano: 18.01.2017 16:11    Przez: ~Ylev
za nim problem sie rozwiaze gimnazja przestana istniec tak zadecydowal pis
Dodano: 18.01.2017 16:32    Przez: ~anty
Prawo to orawo i nie jest wazne czy gimnazja znikna czy nie. Lorek powinien o tym wiedzuec jako byly dyrektor i obecnie organ nadzorujacy.
Dodano: 18.01.2017 16:44    Przez: ~Pn
Czy ewa t. Tez sie tu uczyla?
Dodano: 18.01.2017 16:54    Przez: ~ciekawski
Mój syn chodzi do tego gimnazjum a wcześniej chodziła córka i muszę przyznać, że dopiero teraz widać dyrektora w tej placówce , który nie ucieka przed rodzicami a jak byłem na wywiadówce to przyszedł na zebranie przedstawił się porozmawiał to jest dyrektor odpowiedzialny i byłoby to z wielką szkodą dla tej placówki gdyby miał odejść.Wiem też od innych rodziców, że dzieci czują się bezpieczniej a tak znów wróci komuna do tej szkoły
Dodano: 18.01.2017 22:44    Przez: ~Rodzic
Ale już nigdy nie powinna być dyrektorem
Dodano: 18.01.2017 23:10    Przez: ~Kur
Czyżby Rodzic to Dariusz,obecny wice...?
Dodano: 18.01.2017 23:56    Przez: ~Ciekawski
Oj Panie Lorek, i coś pan dobrego narobił???znów pół Polski będzie o nas mówiła!!!!
Dodano: 19.01.2017 00:46    Przez: ~wstyd x 2
~Rodzic, ten człowiek nie powinien być zgodnie z prawem dyrektorem. A to, że się lansuje niekoniecznie jest jego plusem. I te dwa etaty w dwóch szkołach jak ktoś wcześniej tu sygnalizował też NIE jest to ok. Tak się nie powinno robić...
Dodano: 19.01.2017 07:02    Przez: ~Pn
Gdyby pan Sypniewski był z Pisu nie byłoby tematu z że jest z PO to jest przekroczenie prawa i sprawiedliwości. W konteksie likwidacji gimnazjów pan Sypniewski może tylko zyskać wracając do macierzystej jednostki
Dodano: 19.01.2017 08:21    Przez: ~absur
Ostatnio jeden radny drugiemu radnemu, umorzył postępowanie o wygaszenie mandatu przed radą miasta, chociaż nie miał do tego żadnego prawa. Uważał, że tak trzeba, bo rodzina jest najważniejsza. Z oszustwem mieszkańcy mogą nadal żyć. Takie jest to miasto właśnie!
Dodano: 19.01.2017 09:15    Przez: ~xyz
~absur to pp co bral posadę dyrektora? Mogl spokojnie uczyc w swojej szkole. Tym bardziej, ze gimnazja beda likwidowane. W gim6 zapewne byl wicedyrektor wiec jemu zgodnie z prawem należało powierzyc na ten niespelna rok stolek dyrektora. No chyba, ze chodzilo o jedna linijke wiecej w CV - dyrektor brzmi dumnie...
Dodano: 19.01.2017 11:04    Przez: ~Pn
Ale na pewno ewa t. sie tu nie uczyla?
Dodano: 19.01.2017 15:27    Przez: ~5ka
Jeden tłuk, niejaki MK wypuścił bąka i zgraja półgłówków się jara. Prezydent może przenieść nauczyciela do szkoły, w której jest kryzys i powołać go na dyrektora i tak zrobił.
Dodano: 19.01.2017 16:00    Przez: ~Emerytowany z G-6
~Emerytowany z G-6 czytałeś tekst?
Dodano: 19.01.2017 18:14    Przez: ~Pn
Pan Lorek w temacie oswiaty jest kompletnie nie przygotowany. Wstyd.
Dodano: 18.01.2017 16:05    Przez: ~Lumpikier
Był dyrektorem w liceum to przepisy powinien zbac. Szczegolnie, ze teraz ma fuche nadzorujacego...
Dodano: 18.01.2017 16:39    Przez: ~Pn
Właśnie ! POwinien znać przepisy! On tylko zna się na trwaniu w POlitycznym układzie z czerwoną konińską kliką -lizus jeden.
Dodano: 18.01.2017 17:10    Przez: ~Antysprzedawczyk
A pan Lumpikier w temacie poprawnej pisowni , też jest nieprzygotowany. (Nie z przymiotnikami piszemy razem)
Dodano: 18.01.2017 18:38    Przez: ~poprawny
Powinien i pewnie zna. Ale przede wszystkim przepisy powinni znać pracownicy z wydziału oświaty i prawnicy urzędu. I pewnie też znają. Tylko że urzędnicy robią co im się każe nawet jak to jest naciągane czy bezsensowne
Dodano: 18.01.2017 19:38    Przez: ~taka prawda
Jak już krytykujesz innych to chociaż błędów nie rób. Nieprzygotowany piszemy razem! Zalecam więcej pokory albo tzn. przygotowania :)
Dodano: 19.01.2017 12:53    Przez: ~Marta
Władze miasta bronią 4liter Lorka, który nie chciał powołać zastępcy pani dyrektor.
Dodano: 18.01.2017 16:05    Przez: ~mariusz
To on powinien beknac glowa za te szopkę.
Dodano: 18.01.2017 16:39    Przez: ~Pn
Uważam ,że nikt w tej szkole nie poradził sobie z problemem i dlatego trzeba właśnie kogoś z zewnątrz.Tylko szkolnictwo ma takie durne przepisy.Karta nauczyciela to też EWENEMENT,dlatego szkoły schodzą na dno,/chciałam napisać na Psy/ ale to są bardzo mądre zwierzęta.
Dodano: 18.01.2017 16:12    Przez: ~zkz
Przepisy sa jakie sa i czy ci sie to podoba czy nie to trzeba sie do nich stosować.
Dodano: 18.01.2017 16:40    Przez: ~Pn
Tak właśnie i radzi sobie z tym naprawdę dobrze to komuś to już nie pasuje
Dodano: 18.01.2017 22:50    Przez: ~Obi
Prezydent płaci i Prezydent decyduje.Ile razy wojewoda był w tej szkole????? albo u Prezydenta?
Dodano: 18.01.2017 16:13    Przez: ~zkz
Czy prezydent placi ze swojej kieszeni? Czy moze jest to kasa z naszych podatkow?
Dodano: 18.01.2017 16:41    Przez: ~Pn
Ile razy prezydent był w tej szkole? (Pytam o Józefa)
Dodano: 18.01.2017 20:23    Przez: ~Kaśka
Ale nie wolno powoływać ludzi nie nadających się na dyrektora nie chcianych przez grono pedagogiczne oraz uczniów.To grozi następnymi problemami. Przecież światek jest mały i wiadomo kogo prezydent powołał.Śmiech na sali.Nie wiedzieli co z nim zrobić to go wpakowali na minę.Zresztą PO zawsze go tak pakowała. Nie ma jak to Pan Lorek był dyrektorem. Ale niestety nie zdążył wychować porządnych zastępców i ma problem. Trudno on sam zapomniał dobrze reprezentować grona nauczycielskiego jak i młodzieżowego. Pewnie zapomniał, że można być dalej "normalnym"Niech żuci te barwy polityczne lub wraca do szkolnictwa.
Dodano: 18.01.2017 16:22    Przez: ~rodzic
Dokladnie. Przepis mowi o wicedyrektorze lub nayczycirlu z tej a nie innej szkoly. I taki przepis sie stosuje. A kto lsmie prawo powinien poleciec ze stolka i byc oskarzony.
Dodano: 18.01.2017 16:42    Przez: ~Pn
Dyrektor powinien być menadżerem. Nauczyciele muszą uczyć! Jedna wielka banda
Dodano: 19.01.2017 05:59    Przez: ~Mariusz9876
Rodzic broni, bo ma w tym swój interes, to jasne. Czysta propaganda. Fakty są takie, że była Pani dyr jest świetna w tym co robi i nadal powinna sprawować swoją funkcję, podobnie jest jeśli chodzi o wicedyrektora. Moje dzieci również chodzą do tej szkoły i całą sytuację ze zwolnieniem dyrektorki uważam za absurd.
Dodano: 19.01.2017 18:12    Przez: ~......
Brak wiedzy na lementarnym poziomie i kolesiostwo.
Dodano: 18.01.2017 16:41    Przez: ~Angela
Świetnie Sz.P Wojewodo. Tu w Koninie zawsze były przekręty na stanowiska Dyrektorów. Pan Lorek szkoda gadać. Ten Pan nigdy nie powinien piastować tego stanowiska. Do tego grona trzeba jeszcze dodać Panią Kierownik Wydziału Oświaty. Ta Pani już od dawna jest emerytką i jej miejsce jest w domu.
Dodano: 18.01.2017 16:47    Przez: ~lk
Ta towarzyszka też ma swoje korzonki w sld.
Dodano: 18.01.2017 17:13    Przez: ~PZPR
Może wreszcie Pan prezydent cofnie zgodę panu dyrektorowi gim6. Ten pan dyrektor dalej pracuje w gimnazjum nr 3!! To jest kpina ludzie nie mają roboty a taki dwa stanowiska piastuje. Może ktoś się za to wreszcie weźmie.
Dodano: 18.01.2017 17:21    Przez: ~obserwator
Tak nie powinno byc!!!!
Dodano: 18.01.2017 20:13    Przez: ~Pn
W gim 3 nic nie robił, stwarzał pozory, ze pracuje...może wreszcie ktoś się temu dobrze przyjrzy, kpina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodano: 18.01.2017 21:35    Przez: ~anonim
I niech pracuje a komu to przeszkadza widocznie jest dobrym nauczycielem i napewno lepszym dyrektorem bo to widać, oczywiście jak ma ktoś tam dziecko tak jak ja to może się na ten temat wypowiadać i myślę, ze jest juz za nim wielu pracujących tam nauczycielu bo widzą, że zależy mu na tym Gimnazjum
Dodano: 18.01.2017 23:21    Przez: ~rodzic
~rodzic jak sobie wyobrazasz zeby w jednej szkoke uczyc a w drugiej byc dyrektorem? Tak go wczesniej chwaliles, ze chodzi po szkole, doglada etc a jak to ma sie do tego, ze jedzie do drugiej szkoly i uczy w niej jako szeregowy nayczyciek? Bo tsk to rozumiem. Czy to jest ok wg ciebie??? Bo wg mnie jest to CHORE!!!
Dodano: 19.01.2017 07:08    Przez: ~Pn
Rodzic, powiem ci - g... wiesz. Nauczyciele są za byłą dyrektor, była świetnym dyrektorem i została zwolniona bezpodstawnie! A tych trzech czy czterech to zwykłe szuje
Dodano: 19.01.2017 14:25    Przez: ~k
Lansdirektore z Sp6 jest z tej samej opcji. Wiadomo o co chodzi.
Dodano: 18.01.2017 17:41    Przez: ~nepotyzm
Ty nepotyzm pensje masz od pisania komentarzy na LM powtarzasz się przy każdym artykule i tym się zdradzasz nędzny pismaku PISu :(
Dodano: 18.01.2017 22:54    Przez: ~dobry obserwator
W 2011 roku było coś już na żeczy kiedy lansdirektore był na celowniku rodziców. Odsyłam na informacje w Google.
Dodano: 19.01.2017 07:39    Przez: ~Nepotyzm
Nepotyzm masz dużo laików coś faktycznie jest na żeczy.
Dodano: 19.01.2017 07:58    Przez: ~Natalka
Ciekawe w czym była taka świetna...