Dzisiaj jest poniedziałek 25 stycznia 2021, imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17911) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / -1oC
Jutropogoda
1 / 1oC
Pojutrzepogoda
2 / -1oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Porozmawiajmy o firmach i przedsiębiorcach w pande ... (2)Boso na śniegu. Zimowa sesja tancerzy konińskiego ... (4)

To nie ich interes? Zmiana granic bez opinii radnych powiatowych

Dodano: 6.02.2017 18:34
Źródło: LM.pl

Radni powiatu konińskiego nie chcieli dyskutować o zmianie granicy między Koninem, a Starym Miastem. Z wnioskiem o opinię wystąpiła gmina, a jej wójt wyszedł z dzisiejszej sesji rozgoryczony.

Zmiany granicy administracyjnych chce miasto Konin. Chodzi o teren, na którym działa oczyszczalnia ścieków „Lewy brzeg”. Za nią PWiK płaci ok. 600 tys. zł podatku do kasy gminy Stare Miasto. Konińscy samorządowcy chcą również, żeby w granicach miasta znalazły się grunty zajęte przez część Trasy Bursztynowej, ul. Świętojańską i ul. Europejską. Konsultacje w tej sprawie zostały już przeprowadzone zarówno w Koninie jak i Starym Mieście. Ich wynik był łatwy do przewidzenia. Większość koninian opowiedziała się za zmianą granic, a większość mieszkańców Starego Miasta była temu przeciwnych.

Wniosek o wydanie opinii wpłynął też do Rady Powiatu Konińskiego. Projekt uchwały nie znalazł się jednak w programie sesji, bo nie zagłosowała za tym bezwzględna większość rajców. Za włączeniem tego punktu opowiedziało się ich 10, a 9 wstrzymało się od głosu. Takie podejście radnych zdenerwowało wójta Starego Miasta.

- Liczyłem, że powiat wie, że od 1990 roku gmina Stare Miasto jest członkiem tego powiatu. Wyrażam ogromne niezadowolenie tym, że radnym nie są bliskie problemy gmin. Przewodniczący i rada mieli ponad miesiąc, żeby zapoznać się z wnioskiem. Było wystarczająco dużo czasu. Zainteresowania nie było i o to mam pretensje jako samorządowiec – mówi Ryszard Nawrocki. - Dzisiaj jak z tego gruntu można wycisnąć kasę to się nagle ktoś obudził, że trzeba zmienić granice. Jest tu ewidentnie zamach na teren przynoszący kasę. To jest chore i dziwię się, że rada nasz wniosek odrzuciła. Ta opinia myślę, że by nam pomogła, a na pewno by nie zaszkodziła – dodaje.

Zdaniem przewodniczącego radny, Janusza Stankiewicza, wniosek o wydanie opinii był próbą wciągnięcia powiatu w konflikt.

- Interes ma w tym miasto Konin i Stare Miasto. Kto wygra ten spór, tego będą pieniądze – mówi Stankiewicz. - Mamy dobre stosunki z jednym i drugim samorządem. Nie chcielibyśmy wbijać klinem i wchodzić w ten konflikt – dodaje.

Starosta Stanisław Bielik podkreśla, że emocjonalne wystąpienie wójta podczas sesji było dla niego zadziwiające.

- Jesteśmy gotowi na rozmowę na ten temat. Rada powiatu uznała, że za mało jest poinformowana o problemie. Jutro wrócimy do tego i sprawdzimy od strony prawnej jak ma to wyglądać – mówi Bielik.

Przedstawiciele powiatu stwierdzili, że jeśli będzie taka możliwość to temat opinii o zmianie granicy między Koninem, a Starym Miastem staną na kolejnej sesji. Decyzja na szczeblu rządowym, jak poinformował wójt Ryszard Nawrocki, ma zapaść do końca marca.  

  • To nie ich interes? Zmiana granic bez opinii radnych powiatowych
  • To nie ich interes? Zmiana granic bez opinii radnych powiatowych
  • To nie ich interes? Zmiana granic bez opinii radnych powiatowych
  • To nie ich interes? Zmiana granic bez opinii radnych powiatowych

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Koniniuniuś😊 zlituj się. Przecież ta oczyszczalnia powstawała na terenie województwa konińskiego. To był więc teren wspólny. Kto wtedy mógł przypuszczać że województwa nie będzie. Nie kompromituj się.
Dodano: 6.02.2017 19:25    Przez: ~Woje woda
Konin wpompował w oczyszczalnie kilkadziesiąt milionów złotych, przez Pana Rysia o mało co nie stracił dofinansowania i Konin musiał sie ostro napocić aby skanalizować tereny do tej pory nie skanalizowane, Stare Miasto do niczego sie nie dołożyło mimo ze oczyszczalnia stoi formalnie na ich terenie ale podatki to chcą. Pan Rysio ostatnio staje sie bardzo medialny a to zmiana granic, a to jakaś kopalnia. Aby Konin mógł myślec o przyszłości to Stare Miasto tak jak Posada całe powinny byc wchłonięte.
Dodano: 6.02.2017 19:11    Przez: ~Dawid
Co robiła władza Konina przez ostatnie kilkanaście lat. Urzędnikom trudno było spojrzeć w podział administracyjny. Kierownicy w UM nagrody i premię od kilku lat otrzymywali. Za co? Może teraz gdy będzie" elitarny wydział" trochę się zmieni. Podatki w gminie są mniejsze niż w mieście. Woda i ścieki nie stanieją.
Dodano: 6.02.2017 21:27    Przez: ~dx
Konin się obudził!!!! Przecież nikt nie inwestuje nie na swoim terenie. Wszyscy wiedzą tylko nie urzędnicy miejscy. WSTYD!!!
Dodano: 6.02.2017 19:13    Przez: ~koniniuniuś
A nie jest to czasem taka sprzeczka na pokaz pod publikę? Przecież oboje i Prezydent Konina Nowicki do niedawna czołowy działacz członek SLD i Wójt Gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki czołowy działacz członek SLD.
Dodano: 6.02.2017 22:27    Przez: ~z Regionu

KOMENTARZE

Konin wpompował w oczyszczalnie kilkadziesiąt milionów złotych, przez Pana Rysia o mało co nie stracił dofinansowania i Konin musiał sie ostro napocić aby skanalizować tereny do tej pory nie skanalizowane, Stare Miasto do niczego sie nie dołożyło mimo ze oczyszczalnia stoi formalnie na ich terenie ale podatki to chcą. Pan Rysio ostatnio staje sie bardzo medialny a to zmiana granic, a to jakaś kopalnia. Aby Konin mógł myślec o przyszłości to Stare Miasto tak jak Posada całe powinny byc wchłonięte.
Dodano: 06.02.2017 19:11    Przez: ~Dawid
Chójki niech sobie Konin wchłonie. A i to wyzwanie pewnie przerośnie władze czerwonej metropolii.
Dodano: 06.02.2017 19:48    Przez: ~True
Tiaaa, a potem spotka te gminy taki sam los co Gosławice. No na pewno ludzie będą się pchali do Konina drzwiamy i oknamy :D
Dodano: 06.02.2017 20:18    Przez: ~ger
Wara od GMINY STARE MIASTO ! Czerwony baron i jego świta nieudaczników POpieranych przez POpaprańców z PO dobijają to "miasto"
Dodano: 06.02.2017 20:34    Przez: ~KONIN KONA
Nie po to wyprowadziłem się z Konina, żeby teraz Konin wprowadził się do mnie.
Dodano: 06.02.2017 21:18    Przez: ~Y.A.C
To draństwo. Gmina ma zaplanowane dochody i nagle niespodzianka. Na wzór Rosyjski, zabierzmy dochodowe tereny słabszemu. Wszystko zgodnie z prawem. Czy to jest demokracja?
Dodano: 06.02.2017 21:36    Przez: ~dx
Władza w Starym Mieście to idioci !!! Dbają tylko o własne stołki a nie o rozwój regionu.
Dodano: 07.02.2017 10:33    Przez: ~zaza
wypraszamy sobie... nie chcemy należeć do konina.
Dodano: 07.02.2017 12:36    Przez: ~Mieszkaniec Chójek.
Konin się obudził!!!! Przecież nikt nie inwestuje nie na swoim terenie. Wszyscy wiedzą tylko nie urzędnicy miejscy. WSTYD!!!
Dodano: 06.02.2017 19:13    Przez: ~koniniuniuś
Był jakiś cel budowania tam... i tylko w urzędzie wiedzą jaki... przecież Konin ma jakze wielkie tereny "inwestycyjne" hmmm
Dodano: 06.02.2017 19:18    Przez: ~heh
Koniniuniuś😊 zlituj się. Przecież ta oczyszczalnia powstawała na terenie województwa konińskiego. To był więc teren wspólny. Kto wtedy mógł przypuszczać że województwa nie będzie. Nie kompromituj się.
Dodano: 06.02.2017 19:25    Przez: ~Woje woda
ale teraz dowalileś hipokryto... zobacz sobie na mapy dawnyh gmin w powiecie koninskim
Dodano: 06.02.2017 19:42    Przez: ~do woje wódaaa
Te wóda, nie chodzi o granice gmin, a o byłe województwo. Ogarnij się.
Dodano: 06.02.2017 20:24    Przez: ~Drink drink
Co robiła władza Konina przez ostatnie kilkanaście lat. Urzędnikom trudno było spojrzeć w podział administracyjny. Kierownicy w UM nagrody i premię od kilku lat otrzymywali. Za co? Może teraz gdy będzie" elitarny wydział" trochę się zmieni. Podatki w gminie są mniejsze niż w mieście. Woda i ścieki nie stanieją.
Dodano: 06.02.2017 21:27    Przez: ~dx
do Woje_woda... stosujesz podobny tok myslenia i rozumowanie do putina... Tylko ze zamiast oczyszczalni on przywlaszczyl sobie krym hahahahahaha. Krym tez powstal na terenie ZSRR, a ze teraz jest w rekach ukrainy hahahaha
Dodano: 07.02.2017 08:23    Przez: ~putin
a co ma do tego byle województwo ?? to i tak jest na terenie tej samej gminy co w województwie konińskim i wielkopolskim. granica gminy się nie zmieniła.
Dodano: 08.02.2017 13:09    Przez: ~do woje wódaaa
kurde co wypowiedzi to inne kwoty. juz jest 700 tys ? było przecież 600
Dodano: 06.02.2017 19:16    Przez: ~oj
oj tam nie bedziemy sie klocic o glupie 100 000:)
Dodano: 07.02.2017 08:23    Przez: ~radny
Czerwona pajeczyna sie żre hehe kto ma wieksze zbooki ?
Dodano: 06.02.2017 19:23    Przez: ~Tekla
do woje wody - wtedy były grunty wspólne a dziś już nie? to ty się nie kompromituj, Takie są prawa rynku, gdyby tak było miasto nie czekałoby na decyzje rządu.
Dodano: 06.02.2017 20:14    Przez: ~koniniuniuś
Konin nie ma dobrego gospodarza. Postawili nie na swoim a teraz szukają kasy. Jakby wójt pobudował termy w St. Koninie bo rządzącym tam coś nie wychodzi jak zwykle i chciał przejąć je wraz z całym obszarem St. Konina to co wtedy?
Dodano: 06.02.2017 23:59    Przez: ~Xd
Umiejscowienie firmy PWiK z oczyszczalnią na terenach gminy miało jakiś cel. Firma nadal dobrze zarabia, bardzo długo opłacało się być na terenie gminy , co się zmieniło? Czy brakuje na duże nagrody w PWiKu dla "swoich" czy oczekiwania i potrzeby "swoich" są wyższe?
Dodano: 07.02.2017 17:39    Przez: ~dx
ceny wody nie spadną, będą kolejne pieniądze do wydania na swoich, 500 tyś co roku na premie, będzie teraz milion
Dodano: 06.02.2017 22:21    Przez: ~umkonin
A nie jest to czasem taka sprzeczka na pokaz pod publikę? Przecież oboje i Prezydent Konina Nowicki do niedawna czołowy działacz członek SLD i Wójt Gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki czołowy działacz członek SLD.
Dodano: 06.02.2017 22:27    Przez: ~z Regionu
,,Przecież"" Nowicki ,,możne" się przeprowadzić. ...
Dodano: 07.02.2017 02:00    Przez: ~l
Chorym zapewne jest p. wójt. Jak można głupstwa opowiadać że Konin chce zrobić skok na kasę skoro Konin płaci do Dm.Stare Miasto około 600 tys zł na rok. Stare miasto nie finansuje w obiekt a gruntu nie sprzeda bo kto kupi oczyszczalnię? Chyba w naturze p.wójta jest działanie przeciwko społeczeństwu Tak jest z oczyszczalnią i tak jest z Kopalnią piasku.
Dodano: 07.02.2017 14:11    Przez: ~Koninianin
Jozek to miasto zdycha. Zrob cos zeby ludziom zylo sie lepiej. zabierz sie w koncu za remont te nieszczesnej przemyslowej w kierunku bydgoszczy tam sie ktos musi zabic zebyscie zaczeli dzialac. zobacz jak wygladaja drogi w starym miescie a jak w tej dziurze...