Dzisiaj jest niedziela 24 stycznia 2021, imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17604) SPORT FORUM FIRMY (5574) PRACA (51) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
1 / 0oC
Jutropogoda
0 / -1oC
Pojutrzepogoda
0 / 0oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Tradycja podtrzymana. Samorządowcy wspólnie kolędo ... (1)Konin. Muzeum zaprasza do stworzenia wystawy z klo ... (0)

Oczyszczalnia za granicą. Radni wnioskują do MSWiA o zmianę

Dodano: 27.03.2017 17:57

Radni Konina jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia do MSWiA o zmianę granic miasta.

Zmiana granic między Koninem a sąsiednią gminą Stare Miasto była jednym z punktów nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Po krótkim przypomnieniu argumentów za zmianą granic, chodzi głównie o miejską oczyszczalnię ścieków Lewy Brzeg, która zahacza o teren sąsiedniej gminy i tam trafiają podatki, radni jednogłośnie zadecydowali, że należy wystąpić z takim wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wniosek został poprzedzony konsultacjami społecznymi zarówno w Koninie (za zmianą) jak i w gminie Stare Miasto (bez zmian). Teraz wniosek trafi do zaopiniowania przez wojewodę wilekopolskiego, a następnie do ministerstwa, które podejmie decyzję. Chodzi przede wszystkim o zmodernizowaną oczyszczalnię Lewy Brzeg, za którą miasto odprowadza podatki do sąsiedniej gminy - ok. 605.000 złotych rocznie. Dlatego prezydent rozpoczął procedurę zmiany granic, aby włączyć całą oczyszczalnię do miasta, skoro gmina Stare Miasto w żaden sposób się do niej nie dokłada. 

 

  • Oczyszczalnia za granicą. Radni wnioskują do MSWiA o zmianę
  • Oczyszczalnia za granicą. Radni wnioskują do MSWiA o zmianę

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.



DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

A czy jak Miasto nie bedzie juz płacić za użytkowanie gruntu takiej kasy to woda i ścieki beda tańsze?Bo znając tych cud radnych i prezydenta cenę jeszcze pójdzie w górę bo trzeba będzie zatrudnić dodatkowe prezesa do zarzadzania teren i zrobic kolejna trafioną inwestycja
Dodano: 27.03.2017 20:28    Przez: ~Kat
Będziemy mieli kawałek sąsiedniego księstwa!
Dodano: 27.03.2017 19:35    Przez: ~koluś
Generalnie miasto wybudowało sobie oczyszczalnię przewymiarowaną jak na swoje potrzeby, a teraz obrazą się i szantażuje ościenne gminy, bo one nie chcą podłączyć się do ich oczyszczalni i całkowicie uzależnić się od widzimisie radnych i prezydenta Konina. Oczyszczalnie trzeba było budować z uwzględnieniem wielkości miasta (wychodzi megalomania podobnie jak ze spalarnią). A teraz miasto ma oczyszczalnie o której chwali się ze może obsłużyć Konin i ościenne gminy i co z tego????
Dodano: 27.03.2017 20:53    Przez: ~xyz
trza było ruszyć mózgownicą prze budową oczyszczalni ,a teraz to morda w kubeł,płacić i nie dyskutować ,a swoją drogą jak można coś budować na gruncie sąsiada
Dodano: 27.03.2017 19:44    Przez: ~wieśniak
Zabrakło zdrowego rozsądku z lokalizacją oczyszczalni jako firmy miejskiej. Konin już umiera i myto za wjazd do miasta tylko szybciej Konin uśmierci. ZUS i skarbówkę można załatwić on-lin.
Dodano: 27.03.2017 20:06    Przez: ~dx

KOMENTARZE

Będziemy mieli kawałek sąsiedniego księstwa!
Dodano: 27.03.2017 19:35    Przez: ~koluś
trza było ruszyć mózgownicą prze budową oczyszczalni ,a teraz to morda w kubeł,płacić i nie dyskutować ,a swoją drogą jak można coś budować na gruncie sąsiada
Dodano: 27.03.2017 19:44    Przez: ~wieśniak
Mięśniaki,mam nadzieję że będziesz płacił myto za wjazd do Konina jak przyjdziesz do urzędu,a parking przed urzędem 5x droższy niż inni,takim twoim tokiem myślenia idac,mogles sobie w gminie wybudować urząd skarbowy,powiatowy i ZUS,a jak tego nie zrobiłeś to jak napisałeś morda w kubeł i placic za korzystanie
Dodano: 27.03.2017 19:55    Przez: ~normalnie myślący
Zabrakło zdrowego rozsądku z lokalizacją oczyszczalni jako firmy miejskiej. Konin już umiera i myto za wjazd do miasta tylko szybciej Konin uśmierci. ZUS i skarbówkę można załatwić on-lin.
Dodano: 27.03.2017 20:06    Przez: ~dx
do normalnie myślący - intelektualisto wielkomiejski, ani ZUS, ani urząd skarbowy czy też PUP nie są urzędami miejskimi, więc się nie rozpędzaj. Urząd Skarbowy to teraz KAS a ta ma także swoje biura w Modle, Nie zapomnij o prokuraturze sądach etc. I jeszcze jedno ZUS jest właścicielem swoich terenów, sądy i prokuratura chyba też, a pozostali płacą miastu za wynajem nikt im tego darmo nie daje.
Dodano: 27.03.2017 20:57    Przez: ~xyz
Xyz to dlaczego ich niema na wsi "stare miasto",widzę że niektórym ferio przyslonilo półkule mózgowe i racjonalne myślenie,zrozumcie w końcu że nikt nie chce płacić za coś nie mając korzyści,niech Ministerstwo osądzi
Dodano: 27.03.2017 21:53    Przez: ~zyx
zyx - ale problem leży tylko i wyłącznie w tym że w "wielkim mieście" byłym wojewódzkim są odpowiednie budynki (czytaj biurowce), a dlaczego są????? Nie dlatego że włodarze miasta z ostatniego 25-lecia je wybudowali. Żaden z tych budynków nie powstał po przemianach (z wyjątkiem budynku ZUS - ale tutaj miasto nie dołożyło złotówki). Skąd wyniósł się urząd celny do Modły? Ile powstało zakładów w Koninie????. Twoja i miasta argumentacja jest tak trochę na zasadzie....wezme postawię sobie na twojej działce garaż a później cię wywłaszczę. Oczyszczalnię można było kiedyś pobudować np. 500m bliżej starówki (po drugiej stronie obecnej przeprawy) i byłaby na terenach Konina, ale nie, postawiło się gdzie było najwygodniej, a teraz jak trzeba płacić za "wynajem" terenu to robi się wszystko żeby sobie go przywłaszczyć.
Dodano: 27.03.2017 22:21    Przez: ~xyz
Kilka lat temu obecny przewodniczący rady miasta, w ramach kampanii wyborczej wyskoczył z obwodnicą Chorznia - podniosło się larum ludzi mieszkających przy ulicy (dawna do CPN) na Nowym Dworze, ze przeniesie im się ruch pod okna. Tyle tylko, że żaden z mieszkających nie chce zauważyć, że takie plany dotyczące obwodnicy były już w odniesieniu do tej ulicy od dawna (w założeniach ma być tam dwupasmówka) i budując się tam powinni się z tym liczyć (widziały gały co brały). Co robił wtedy kandydat na prezydenta. Wymyślił, że obwodnica z przedłużenia zakładowej nie skręci w lewo za nasypem kolejowym tym co idzie do bazy paliwowej, tylko pójdzie dalej i wyjdzie w Kraśnicy (kawałek za Wesołkiem), nie pytając właścicieli ziemi co oni na to, mało tego decydując w tych planach, o ziemi, która nie znajduje się w granicach administracyjnych Konina, Ale co tam grunty najpierw się zagarnie a później prawem kaduka wywłaszczy.
Dodano: 27.03.2017 22:29    Przez: ~xyz
grunt jest miasta, tylko na terenie gminy Stare Miasto :)
Dodano: 29.03.2017 08:49    Przez: ~xxx
A gdzie inwestorzy i miejsca pracy? Zajmujeta sie oczyszcaniem sciekow zamiast zalatwiac lukier. Rada won do pracy dla mieszkancow a nie bonusy dla siebie.
Dodano: 27.03.2017 19:48    Przez: ~Osiol z parku
Zawsze łatwiej zabrać słabszemu sąsiadowi. Może w zamian niech miasto odda jakąś inną dochodową lokalizację. Wypracowanie konsensusu a nie zabieranie na siłę.
Dodano: 27.03.2017 19:57    Przez: ~dx
A czy jak Miasto nie bedzie juz płacić za użytkowanie gruntu takiej kasy to woda i ścieki beda tańsze?Bo znając tych cud radnych i prezydenta cenę jeszcze pójdzie w górę bo trzeba będzie zatrudnić dodatkowe prezesa do zarzadzania teren i zrobic kolejna trafioną inwestycja
Dodano: 27.03.2017 20:28    Przez: ~Kat
Generalnie miasto wybudowało sobie oczyszczalnię przewymiarowaną jak na swoje potrzeby, a teraz obrazą się i szantażuje ościenne gminy, bo one nie chcą podłączyć się do ich oczyszczalni i całkowicie uzależnić się od widzimisie radnych i prezydenta Konina. Oczyszczalnie trzeba było budować z uwzględnieniem wielkości miasta (wychodzi megalomania podobnie jak ze spalarnią). A teraz miasto ma oczyszczalnie o której chwali się ze może obsłużyć Konin i ościenne gminy i co z tego????
Dodano: 27.03.2017 20:53    Przez: ~xyz
To nie miasto Konin odprowadza podatek od nieruchomości do Starego Miasta a PWiK w Koninie.
Dodano: 27.03.2017 21:32    Przez: ~podatnik
Za mało mądrych głów w UM??? A może geodeta i urbanista się pomylili??? To jest niedorzeczne aby włazić z buciorami na teren sąsiada! Zastraszanie że jak nie to ministerstwo sie tym zajmie, dziecinada. Za chwilę stwierdzimy że można wejść na teren Niemiec albo Czech - skoro to takie proste to czemu nie..
Dodano: 27.03.2017 22:11    Przez: ~Łowca absurdu
Poczytaj sobie trochę historii - przecież to nie miasto zdecydowało o lokalizacji oczyszczalni, tylko władza wyższa.
Dodano: 28.03.2017 07:40    Przez: ~aaa
Coś tu śmierdzi.... Budżet Konina na rok 2017 w pozycji "Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem" czyli to co miasto z nas zdziera, wskazuje kwotę w wysokości ponad 146 000 000 zł. Podatek za tą oczyszczalnie to 0.5% tej kwoty. To mniej więcej tak, jakby osobę o najniższej pensji krajowej obciążyć miesięcznie kwotą 7,50 zł. Nie twierdzę, że to nic nie znaczy, ale w skali tej pozycji budżetowej to miejsce po przecinku, a w całym budżecie miasta jest pomijalna.... Moim zdaniem, nakłady na referenda, opinie prawne, zaangażowanie pracowników w całe to zamieszanie ze zmianą granic miast, ma jakieś drugie dno...