Dzisiaj jest niedziela 25 czerwca 2017, imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (24563) SPORT FORUM FIRMY (5476) PRACA (53) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
17 / 15oC
Jutropogoda
19 / 13oC
Pojutrzepogoda
21 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl
POLECANE:
Powiatowe Dni Rodziny i Seniora, czyli międzypokoleniow ... (2)Medyk Konin jedzie na Wyspy Brytyjskie. Trudne losowani ... (16)
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościPoseł o nowej RIO. Czy to niszczenie samorządu ter ...

Poseł o nowej RIO. Czy to niszczenie samorządu terytorialnego?

Dodano: 19.06.2017 12:40

Obawy, co do przyszłości samorządności w Polsce wyraził poseł Tomasz Nowak z PO. Podczas konferencji poinformował o nowej ustawie dotyczącej Regionalnej Izby Obrachunkowej, która może się przyczynić do zniszczenia idei samorządu terytorialnego.

- RIO bada obecnie legalność funkcjonowania samorządu, czyli czy się zgadzają rachunki – mówił T. Nowak. - Po wprowadzeniu przez PiS ustawy (trafiła do senatu) prezesów, zastępców i członków rad kolegiów będzie mianował premier. Wszyscy dotychczasowi odwołani zostaną w trybie dwumiesięcznym. Nowa RIO będzie badała nie tylko czy samorząd działa legalnie pod względem formalnym, ale także czy działa gospodarnie i celowo. Czy cele są zgodne z nie wiadomo czym: linią rządu, urzędnika RIO, PiS? - Zastanawiał się poseł PO. - W rezultacie w razie podważenia celowości działania, premier będzie mógł odwołać prezydenta, powołać komisarza i wziąć władzę.

Swój komentarz dodał obecny na konferencji Adam Szejnfeld, obecnie europoseł z Wielkopolski, który odwiedził Konin. - Traktuję to rozwiązanie jako jedno z najgorszych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że to pozakonstytucyjna zmiana ustroju w Polsce, polegająca na likwidacji samorządu, o który tak walczyliśmy. Samorząd z mocy statusu prawnego nie podlega władzy administracyjnej. Konstytucyjna kontrola nad samorządem może dotyczyć legalności działań. PiS chce aby rozstrzygano nie tylko kwestie legalności, ale także kwestie celowości, a to jest zniszczenie autonomii samorządu terytorialnego. Samorządności i podlegania obywatelom. Teraz za mieszkańców będzie decydowała władza w Warszawie. To jest złamanie konstytucji, idei, przepisów. To jest zniszczenie samorządu terytorialnego w Polsce. 

  • Poseł o RIO. Czy to niszczenie samorządu terytorialnego?

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

 

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:Tomasz Nowak,   poseł PO,   samorząd terytorialny,   RIO,   Adam Szejnfeld,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

Chcesz być powiadamiany o nowych komentarzach w tej dyskusji?

POPULARNE KOMENTARZE

u la laaaa..gruncik pali sie pod nogami, to trzeba atakować :D w koncu ktos was sprawdz, skoro wyborcy nie mogą. A poza tym, retorycznie, jest jakis uczciwy w PO?
Dodano: 19.06.2017 13:51    Przez: ~sad
To jest naprawa tego co Wy PO i ZSL żeście zniszczyli przez te 8 lat waszych rządów.Teraz Wam wracają możenia o zgarnianiu kasy którą żeście omawiali na cmentarzach i stacjach benzynowych?Mafia paliwowa,afera marszałkowska,Amber Gold z synusiem Tfu!!!SSka w roli głównej ,czy o to Wam chodzi?
Dodano: 19.06.2017 13:55    Przez: ~rachunek sumienia
Obroncy regionu sie znalezli PLATFUSY...Przypomnijcie jak za waszych nierzadow postapiliscie z kopalnia i elektrownia.Wszystko prywatyzowaliscie,aby swoje kabzy nabic,spolki potworzyc,a ludzi do swoich spolek pozatrudniac jak niewolnikow na smieciowkach i wydluzyc im jeszcze wiek emerytalny.WON do roboty darmozjady!
Dodano: 19.06.2017 15:30    Przez: ~zprywatyzowany
A te wszystkie afery PO odbieranie dzieci rodzicom odbieranie mieszkań wyprzedaź zakladow pracy za grosze grabiez pieniedzy z FE afery to było konstytucyjne? Nikogo o zdanie nie pytaliscie podniesienie wieku emerytalnego
Dodano: 19.06.2017 15:05    Przez: ~Miś
Guru PO z fryzura ala kuper labedzia przyjechal do pOsla nowaka :) :) :)
Dodano: 19.06.2017 15:41    Przez: ~antybolek

KOMENTARZE

u la laaaa..gruncik pali sie pod nogami, to trzeba atakować :D w koncu ktos was sprawdz, skoro wyborcy nie mogą. A poza tym, retorycznie, jest jakis uczciwy w PO?
Dodano: 19.06.2017 13:51    Przez: ~sad
Bezczelne typy!
Dodano: 19.06.2017 20:57    Przez: ~WON
To jest naprawa tego co Wy PO i ZSL żeście zniszczyli przez te 8 lat waszych rządów.Teraz Wam wracają możenia o zgarnianiu kasy którą żeście omawiali na cmentarzach i stacjach benzynowych?Mafia paliwowa,afera marszałkowska,Amber Gold z synusiem Tfu!!!SSka w roli głównej ,czy o to Wam chodzi?
Dodano: 19.06.2017 13:55    Przez: ~rachunek sumienia
Nie, nie o to chodzi, ale czy PISomatołek jest w stanie to pojąć?
Dodano: 19.06.2017 14:03    Przez: ~AT
POsieł otwarcie geby POsieła POwoduje smród jak z dupy lemura,troska ze strony partyji aferałów złodzieji i barachła jest zenujaca.
Dodano: 19.06.2017 21:36    Przez: ~adam
szachermachery trollują...
Dodano: 19.06.2017 14:42    Przez: ~zaq
A te wszystkie afery PO odbieranie dzieci rodzicom odbieranie mieszkań wyprzedaź zakladow pracy za grosze grabiez pieniedzy z FE afery to było konstytucyjne? Nikogo o zdanie nie pytaliscie podniesienie wieku emerytalnego
Dodano: 19.06.2017 15:05    Przez: ~Miś
idź za swoim małym idolem - choćby do piekieł bram.
Dodano: 19.06.2017 15:23    Przez: ~dup_sko
Partia PiSdzielców ,która najmocniej krzyczała o kradzieży pieniędzy z OFE przez POmatołów teraz sama dokończy tą kradzieży .Tyle w temacie bo jestem obiektywny.
Dodano: 19.06.2017 15:26    Przez: ~Mąciwoda
Obroncy regionu sie znalezli PLATFUSY...Przypomnijcie jak za waszych nierzadow postapiliscie z kopalnia i elektrownia.Wszystko prywatyzowaliscie,aby swoje kabzy nabic,spolki potworzyc,a ludzi do swoich spolek pozatrudniac jak niewolnikow na smieciowkach i wydluzyc im jeszcze wiek emerytalny.WON do roboty darmozjady!
Dodano: 19.06.2017 15:30    Przez: ~zprywatyzowany
Guru PO z fryzura ala kuper labedzia przyjechal do pOsla nowaka :) :) :)
Dodano: 19.06.2017 15:41    Przez: ~antybolek
Oj,grunt się pali pod nogami....Nowi sprawdzą i znajdą przetargi ....
Dodano: 19.06.2017 19:21    Przez: ~Lipka
W końcu ktoś te samorządy pogoni i nie będzie przygotowania , że to ten rok będzie kontrolowany a to taki a taki dokument o la la la oby to tylko uchwalili. Super sprawa. Tylko emerytow z tych RIO wymienić jeśli nie to nic się nie zmieni .
Dodano: 19.06.2017 19:28    Przez: ~konininuanin
Palant i Obłudnik w akcji
Dodano: 19.06.2017 19:51    Przez: ~grzegorz
To jest stek bzdur władza w Warszawie nie będzie nami w Koninie rządzić,skad taki pomysł czy PO nie ma już co wymyślać?bo cały czas tylko wojuja i tylko koryto ich interesuje a co zrobiliście?kupa zakładów posprzedawana w głowie się nie mieści a teraz, jeszcze coś chcecie? To do Niemiec do Tuska idźcie całe Po a gdzie zielone wyspy?a pakowanie ludzi do worków od śmieci po 5 rąk czy głów po katastrofie smoleńskiej to też nic a kto przy tym był nasza wspaniała Kopacz ależ ziemię przekonali! wiecie co to jest wstyd,o większych aferach az wstyd nawet mówić.Z reszta niech PiS robi porządek.
Dodano: 19.06.2017 20:37    Przez: ~Amen
sp***ralajcie do Argentyny do swoich wujków