Dzisiaj jest sobota 19 października 2019, imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17886) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (46) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
12 / 12oC
Jutropogoda
17 / 13oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Wypadek w Brzeźnie. Pracownik utknął na wysokości ... (0)Piłkarska kolejka: Czy Górnik w końcu wygra na wła ... (0)

Wojewoda liczy straty po burzy, która przeszła nad Wielkopolską

Dodano: 14.08.2017 15:51

Wielkopolska. Jedna osoba poniosła śmierć, wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych jest zniszczonych.Trwa odbudowa uszkodzonych linii energetycznych. 

Taki bilans strat po piątkowej nawałnicy przedstawiono podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hofmann. W spotkaniu z szefami służb, inspekcji oraz instytucji bezpośrednio zaangażowanych w działania ratownicze wziął udział wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

W efekcie nawałnicy, w miejscowości Trzecianów w gminie Borek Wlkp. w wyniku odniesionych obrażeń śmierć poniosła dziś jedna osoba. Kobieta została przewieziona do szpitala w Lesznie po uderzeniu belką w stodole. Mimo starań lekarzy nie udało się jej uratować. Burze, które przeszły między innymi nad Wielkopolską, spowodowały ogromne zniszczenia w infrastrukturze energetycznej. Trwa odbudowa linii średniego napięcia pomiędzy Wrześnią a Gnieznem. Prace naprawcze wymuszają konieczność wyłączeń zasilania. Bez prądu w Wielkopolsce pozostaje nadal około 6800 odbiorców.

- Ostatnie dni były dla Wielkopolan naprawdę trudne. Teraz jak najszybciej musimy podjąć szereg działań, które umożliwią funkcjonowanie osobom poszkodowanym przez żywioł – mówił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski. - Nawałnice, które przeszły nad województwem są testem sprawnego działania państwa oraz poszczególnych służb – jak na razie test ten udało się zdać – dodał.

Jak powiedział wiceminister ds. energii Andrzej Piotrowski, który podziękował za współpracę i zaangażowanie osób biorących udział w zwalczaniu skutków nawałnic, niezwykle istotna była dobra wymiana informacji i wzajemna pomoc. Cały czas zbierane są informacje od poszkodowanych w celu udzielania im pomocy finansowej. Do dziś wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o zasiłek w wysokości do 6 tys. złotych na łączną sumę ponad 12 mln zł. W środę środki finansowe trafią za pośrednictwem wojewody na konta samorządów. Uruchomiona zostanie także pomoc w formie zasiłków na kwoty 20 tys. i 100 tys. zł na odbudowę domów. Trwa szacowanie strat – samorządy na bieżąco przesyłają do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego informacje.

W ramach akcji ratowniczej strażacy interweniowali ponad cztery tysiące razy, prawie siedemset budynków jest uszkodzonych. Odnotowano czterysta podtopień domostw. Policja interweniowała ponad 150 razy, głównie w przypadku kolizji spowodowanych najechaniem na połamane drzewa oraz w przypadku uszkodzonych pojazdów. Spośród zabytków najbardziej ucierpiała katedra w Gnieźnie, gdzie uderzenie pioruna uszkodziło poszycie dachu. Nie są znane jeszcze koszty naprawy uszkodzeń gnieźnieńskiej katedry. Znaczne szkody nawałnica wyrządziła w lasach i parkach krajobrazowych. W lasach państwowych wiatr poczynił niespotykane od lat straty, największe w powiatach gnieźnieńskim oraz pilskim. Ponad 3 tys. ha. drzewostanu zostało doszczętnie zniszczone.

Funkcjonariusze PSP przeprowadzili kontrole obozów i kolonii dla dzieci w 22 lokalizacjach. Podczas przeprowadzonych kontroli w dwóch obiektach wykazano nieprawidłowości, m.in. brak przeglądu gaśnic oraz niebezpiecznie pochylone drzewo, które zostało usunięte.

autor: Anna Pilarska

e-mail: a.pilarska@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:wojewoda wielkopolski,   Zbigniew Hofmann,   burza nad Wielkopolską,   straty,  

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Modły by się przydały, ale dla ciebie o rozum.
Dodano: 14.08.2017 17:01    Przez: ~kkk
Po co mu rozum wystarczy ,że ma smartfona i kolegów gimnazjalistów.
Dodano: 14.08.2017 20:19    Przez: ~Marek
pic na wodę... informacje były z dużym wyprzedzeniem, sms-y (jak ktoś ma zarejestrowane numery w starostwach ) w radiu, telewizji a nawet faxem firmy i zakłady dostawaly info z IMiGW !!!!!
Dodano: 14.08.2017 20:28    Przez: ~pic na wode
Na pewno obecny wojewoda sprosta zadaniu a nie będzie opowiadał że ,, woda ma to do siebie że kiedyś spłynie do morza" jak Bronek Bul Komoruski w czasie POwodzi.
Dodano: 15.08.2017 08:25    Przez: ~osp
Dobrze że umie liczyć bo to rzadkość u władz
Dodano: 14.08.2017 20:12    Przez: ~Jezuita

KOMENTARZE

Taki pis-wojewoda zapewne ogłosi modły za pokrzywdzonych i zbiórkę pieniędzy przez caritas.
Dodano: 14.08.2017 16:48    Przez: ~Q
Modły by się przydały, ale dla ciebie o rozum.
Dodano: 14.08.2017 17:01    Przez: ~kkk
Po co mu rozum wystarczy ,że ma smartfona i kolegów gimnazjalistów.
Dodano: 14.08.2017 20:19    Przez: ~Marek
Na pewno obecny wojewoda sprosta zadaniu a nie będzie opowiadał że ,, woda ma to do siebie że kiedyś spłynie do morza" jak Bronek Bul Komoruski w czasie POwodzi.
Dodano: 15.08.2017 08:25    Przez: ~osp
Taki pis wojewoda umie liczyć ? Czy zatrudnia specjalistów ?
Dodano: 15.08.2017 11:42    Przez: ~Kazik
Zatrudnił najlepszego ekonomistę w Polsce Ryszarda Petru z Nowoczesnej.
Dodano: 15.08.2017 18:31    Przez: ~Żart
Jedynym źródłem informacji które ostrzegło na ponad godzine przed niezwykle silna burza w regionie była prywatna strona na fb OSP Golina.
Dodano: 14.08.2017 17:55    Przez: ~PŁB
pic na wodę... informacje były z dużym wyprzedzeniem, sms-y (jak ktoś ma zarejestrowane numery w starostwach ) w radiu, telewizji a nawet faxem firmy i zakłady dostawaly info z IMiGW !!!!!
Dodano: 14.08.2017 20:28    Przez: ~pic na wode
Dobrze że umie liczyć bo to rzadkość u władz
Dodano: 14.08.2017 20:12    Przez: ~Jezuita
Ostrzeżenia imgw a system wczesnego ostrzegania to ogromna różnica . Czlowiek który wydal ostrzeżenia należy do stowarzyszenia Polskich Łowcow Burz. A jedynym możliwym miejscem była strona na fb ze względu na regulacje prawne
Dodano: 14.08.2017 20:52    Przez: ~PLB
Nie wiem jaką widzisz różnice, skoro kilka godzin przed nadejściem burzy przedsiębiorstwa mieszkaniowe dostawały info żeby zabezpieczyć budynki.
Dodano: 14.08.2017 23:48    Przez: ~heh
Na kolanach do lichenia a nie straty liczy.
Dodano: 14.08.2017 21:13    Przez: ~Jareczk
Aktualna sytuacja meteorologiczna ma sie nijak do ostrzezen z imgw . mcs miał sile tropikalnego huraganu i rozpoczął swój żywot w południowej wielkoplsce. Prognoza pogody i ostrzeżenia 2 stopnia to smiech. Trzeba umieć czytać naturę na danym terenie tuz przed nadejściem nawałnicy
Dodano: 14.08.2017 21:37    Przez: ~on
taaa a od rana szedł przecie z południowej Europy... nie gadaj głupot
Dodano: 14.08.2017 23:46    Przez: ~oj
Nie ma co sie spierać bo i tak nikt nie zrozumie. Front szedł od południa europy..... O nie uśmiałem sie. Iść to możesz na pielgrzymkę do czestochowy. I tak jedynym miejscem ostrzeżenia na godzinę przed byla ta strona. A ostrzeżenie 2 stopnia w tym roku bylo wydawane po raz czterdziesty trzeci.pozdrawiam wszystkich amatorow
Dodano: 15.08.2017 11:12    Przez: ~ciemny narod
trzeba śledzić sat24 czy inne strony to byś wiedział gdzie się tworzyła komórka burzowa. hahahah a nie teraz wciskasz kit że niby nagle nad polską się utworzyła hahaha
Dodano: 15.08.2017 12:54    Przez: ~haha
Nie ośmieszaj sie. Sat to dla dzieci z przedszkola. Kończę temat
Dodano: 15.08.2017 13:12    Przez: ~ps
No kończ kończ... bo z taką wypowiedzią nic nie udowadniasz... żadnych konkretów. dlaczego tak a nie inaczej
Dodano: 15.08.2017 19:47    Przez: ~marek
Ja czytam na blogu "przyroda pogoda klimat" i wiem ,że można spodziewać się takiej czy innej pogody
Dodano: 15.08.2017 13:13    Przez: ~mm
komentarz mnie rozbroił ... ze niby nad Polską się nie utworzyła burza .Pewnie było to jeszcze w Ameryce ... dzieciak ty nie masz pojęcia o meteorologii i o tym co piszesz MCS to nie niż .. nie będę ci tłumaczył . brak wiedzy
Dodano: 15.08.2017 20:00    Przez: ~piotr
haha kolejny znawca twierdzi że burza która przyszła utworzyła się nagle nad polską haha
Dodano: 15.08.2017 20:19    Przez: ~masakrA
Becia klamczuszka pojechała do poszkodowanych w trzecim dniu, chyba dlatego że dostała z opóźnieniem dyspozycję od Jarusia. Jacy oni biedni i prości.
Dodano: 16.08.2017 06:31    Przez: ~Q
tak tak a tukownia pojechała w ten sam dzień po powodziach