Dzisiaj jest sobota 16 stycznia 2021, imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (17128) SPORT FORUM FIRMY (5572) PRACA (41) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
-6 / -13oC
Jutropogoda
-12 / -15oC
Pojutrzepogoda
-11 / -11oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Siatkarska kolejka: Wilki z wiceliderem, SPS Konsp ... (0)Niepokonany lider zagra w Koninie. Trudny test prz ... (0)

Latają i fotografują. Powstanie cyfrowa mapa powiatu konińskiego

Dodano: 4.10.2017 08:54

Tysiące zdjęć lotniczych powiatu konińskiego wykonają w październiku przedstawiciele firmy z Elbląga. Zdjęcia posłużą do przygotowania cyfrowej mapy powiatu konińskiego.

Tak zwane naloty, to część projektu „wzmacnianie zastosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych w powiecie konińskim – integracja i harmonizacja baz danych oraz udostępnianie elektronicznych usług publicznych”.

Lotnicze pionowe zdjęcia fotogrametryczne posłużą do przygotowania cyfrowej mapy powiatu konińskiego. W październiku, przy sprzyjających warunkach pogodowych, latać będzie samolot Vulcanair wyposażony w wielkoformatowe kamery, które pozwolą na dokładne zobrazowanie tego, co rzeczywiście znajduje się na terenie powiatu konińskiego. – W takim zakresie zdjęć tego terenu nie wykonywano od… kilkudziesięciu lat. Podczas tych prac, na terenie powiatu konińskiego pojawi się ponad 300 fotopunktów, które będą malowane na drogach oraz wykładane np. na polach – mówi Katarzyna Rejniak, kierownik projektu.

Umowę na realizację projektu samorząd powiatu podpisał 29 sierpnia 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Faktycznie działania związane z jego realizacją rozpoczęły się już w roku ubiegłym. Głównym celem przedsięwzięcia jest usprawnienie obsługi klienta i funkcjonowania administracji samorządowej poprzez wdrożenie nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w 15 jednostkach samorządu terytorialnego (powiat koniński + 14 gmin).

Projekt, którego wartość wynosi prawie 15 mln zł, zakłada modernizację i informatyzację baz danych znajdujących się w gminnych i powiatowych zasobach geodezyjnych. Zasoby te są obecnie analogowe (czyli papierowe), co dla przeciętnego mieszkańca powiatu konińskiego realizującego np. budowę domu, oznacza konieczność wizyty w gminie i Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po realizacji projektu, wykonaniu dokładnych zdjęć lotniczych, przygotowaniu szczegółowej cyfrowej mapy powiatu oraz pomiarów w terenie, powiat i gminy dysponować będą cyfrowymi bazami danych, które pozwolą na uruchomienie e-usług, stanowiących duże ułatwienie dla geodetów i klientów urzędu w dostępie do tych zasobów. Usługa będzie się bowiem odbywać drogą on-line, bez konieczności wizyty w instytucjach. Dodatkowo powstanie geoportal aglomeracji konińskiej, łączący projekt powiatu konińskiego i miasta Konina. Będzie on internetowym oknem, przez które samorządy udostępnią mieszkańcom i inwestorom przydatne dane ze swoich baz np. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, tereny inwestycyjne, atrakcje turystyczne i ścieżki rowerowe, obiekty kultury, służby zdrowia itp.

 

 

*** *** ***

Koronawirus w Polsce stał się faktem. Bądź na bieżąco! Nie panikujemy, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

 

Regionalne informacje dot. koronawirusa znajdziecie pod adresem https://www.lm.pl/tagi/koronawirus

*** *** ***

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

Czytaj więcej na temat:powiat koniński,   mapa powiatu,   fotografia lotnicza,  DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Zrób porządek na posesji... zwłaszcza tam za wysokim płotem... niestety z góry będzie widać ;-))
Dodano: 4.10.2017 13:02    Przez: ~Pozdrawiam ;-)
Kościoły są cool
Dodano: 4.10.2017 10:58    Przez: ~Sd

KOMENTARZE

Dobrze ze Tuska nie będzie na tej mapie
Dodano: 04.10.2017 09:07    Przez: ~Al
Al dobrze ze kościoły bedzie widać
Dodano: 04.10.2017 09:48    Przez: ~pn
Kościoły są cool
Dodano: 04.10.2017 10:58    Przez: ~Sd
a gdzie ochrona danych nie wyrażam zgody by moja działka była fotografowana bez mojej zgody Moja prywatność się nie liczy???
Dodano: 04.10.2017 12:17    Przez: ~abis
Zrób porządek na posesji... zwłaszcza tam za wysokim płotem... niestety z góry będzie widać ;-))
Dodano: 04.10.2017 13:02    Przez: ~Pozdrawiam ;-)
Sąsiedzi też cię obserwuja
Dodano: 04.10.2017 17:14    Przez: ~Akop
Trzeba sprawdzić kto ma basen w ogrodzie.
Dodano: 04.10.2017 13:42    Przez: ~alik
podoba mi się ten pomysł z mapą
Dodano: 04.10.2017 15:14    Przez: ~Justa
Satelity cały czas nas obserwują na otwartej przestrzeni, a wojskowe to chyba jeszcze więcej widzą.
Dodano: 04.10.2017 16:12    Przez: ~Monitoring
15 milionów złotych? Za takie pieniadze można by naprawic przeprawe na 5 lat :)
Dodano: 05.10.2017 15:35    Przez: ~Konin
Rozumiem "naloty" i taka mapę jednak dwa lata temu latał niemal codziennie mały rolniczy samolocik podobny do Wilgi nad miejsc. Wyszyna w Gm.Władysławów i uważam że latał zbyt nisko bywało że do ziemi miał poniżej 12-15 metrów a to powodowało strach małych dzieci. A gdyby spadł kto poniesie odpowiedzialność? Prosimy o wyższe przeloty - naloty.
Dodano: 05.10.2017 18:51    Przez: ~Jabłońska
Dzieci miały frajdę, kłamczuszku.
Dodano: 05.10.2017 20:13    Przez: ~Xyz.

NAJPOPULARNIEJSZE WIDEO

UWAGA
zamknij

Próbujesz wgrać za duże zdjęcie.

Wgrywane zdjęcie nie może być większe niż 500 kB.
Spróbuj zmniejszyć zdjęcie jakimś darmowym programem np. dostępnym w systemie Windows programem Paint lub skorzystaj ze strony internetowej: zmniejszacz.pl.
Jeżeli tego nie zrobisz, ogłoszenie zostanie dodane bez zdjęć. Będziesz je mógł dodać później.