Dzisiaj jest czwartek 19 lipca 2018, imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (25259) SPORT FORUM FIRMY (5194) PRACA (97) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
21 / 18oC
Jutropogoda
24 / 15oC
Pojutrzepogoda
23 / 17oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

PILNE:

IMGW: Intensywne opady deszczu z burzami oraz z porywistym wiatrem do 65 km/h

Polecamy:
jesteś tutaj: Strona głównaAktualnościO obozie pracy dla Żydów w Czarkowie z dr Łucją Pa ...

O obozie pracy dla Żydów w Czarkowie z dr Łucją Pawlicką-Nowak

Dodano: 15.12.2017 22:32

„Zwój domu niewoli” to dziennik, prowadzony przez rabina Aaronsona przez siedemnaście miesięcy, spędzonych przez niego w obozie pracy w ówczesnym Czarkowie, tuż przy przejeździe kolejowym dzielącym ulice Kolejową i Torową.

Dziennik ukazał się po polsku kilka miesięcy temu, po wielu staraniach dr Łucji Pawlickiej-Nowak, niezmordowanej badaczki zagłady narodu żydowskiego w naszym regionie. Dzisiaj spotkała się w Młodzieżowym Domu Kultury z osobami zainteresowanymi tą tematyką, by opowiedzieć o książce, jej wstrząsającej zawartości i drogach dochodzenia do prawdy.

Jehoszua Mosze Aaronson trafił do Czarkowa na początku marca 1942 r. z Sannik, miejscowości leżącej 130 km na wschód od Konina, razem z innymi członkami tamtejszej gminy żydowskiej oraz innych miejscowości.

Więźniowie obozu w Czarkowie byli zmuszani do katorżniczej pracy przy rozbudowie stacji kolejowej w Koninie i innych prac przy linii kolejowej Poznań-Warszawa. - Dzienne wyżywienie więźniów składało się z czarnej kawy i kromki chleba na śniadanie, a po powrocie z kilkunastogodzinnej pracy z zupy gotowanej na obierkach ziemniaków, pokrzywach lub brukwi – mówiła dr Pawlicka-Nowak.

Śmierć była tam codziennością, a życie można było stracić choćby za posiadanie surowych ziemniaków, znalezionych gdzieś na polu, lub próbę ucieczki. Ciała zamordowanych często leżały na placu obozowym po kilka dni, by zastraszyć pozostałych więźniów. Najbardziej wstrząsający jest jednak opis śmierci osiemnastoletniego Michaela Danzigera. Dwukrotnie postrzelony, leżał na placu przez dwa dni z roztrzaskaną głową. Dopiero na cmentarzu, kiedy wydawało się, że Niemcy każą pochować go żywcem, któryś z żandarmów skończył jego mękę strzałem w serce.

Spotkanie zakończyła niespodzianka, przygotowana przez Stowarzyszenie Frydhof, dla Łucji Pawlickiej-Nowak, której wręczono dwa listy z podziękowaniami za jej wieloletnie zaangażowanie w przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej, zamieszkującej te ziemie do czasu Zagłady. Listy napisali Theo Richmond, autor wspomnienia o konińskich Żydach „Uporczywe echo. Sztetl Konin”, i Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

W spotkaniu wzięła również udział Małgorzata Lipska, tłumaczka „Zwoju domu niewoli”. Książka została wydany przez Muzeum Okręgowe w Koninie i tam też można ją kupić za symboliczną kwotę.

  • O obozie pracy dla Żydów w Czarkowie mówiła Łucja Pawlicka-Nowak
  • O obozie pracy dla Żydów w Czarkowie mówiła Łucja Pawlicka-Nowak

autor: Robert Olejnik
e-mail: r.olejnik@redakcja.lm.pl, tel. 730 000 130

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.

POPULARNE KOMENTARZE

hipotezy pani lucji nowak biore z duza rezerwa kiedys mowiono o 600 000 zamordowanych zydach w chelmie nad nerem po wielu latach badan stwierdzono ze zamordowano nie wiecej niz 180 000 -200 000 zydow w ksiazkach napisano jednak nieco wiecej moj dziadek pracowal na terenie budowanego wowczas torowiska i w swych opowiesciach bardzo zalowal zydow ale jego opowiesci duzo roznily sie od tych ktore zawiera skrot ksiazki opisywanej wyzei gdy zliczymy wszystkich zamordowanych zydow we wszystkich niemieckich obozach zaglady i dodamy tych ktorym udalo sie przezyc to moze okazac sie ze liczba to duzo przewyzsza liczde zydow zamieszkujacych polske przed pierwszym wrzesnia nadmienic chce ze w tych obozach gineli tez polacy romowie obywatele polscy o korzeniach tatarskich i inne nacje narodowosciowa ale ksiazki pisze sie tylko o zydach amimo tej tragedi to oni wciaz zasiadaja w bankach swiatowych w parlamentach na calym swiecie i maja sie swetnie a tak naprawde ilu zydow bronilo kraju
Dodano: 15.12.2017 23:22    Przez: ~anty
do xxx zauwaz smialo ze polacy i zydzi tez byli wywozeni do prac przymusowych poza granice kraju
Dodano: 16.12.2017 01:31    Przez: ~anty
PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY powinna szukać terazniejszych obozów pracy.Jak ludzie sa traktowani i wykorzystywani uwiazani rodziną i kredytem dożywotnim.W obawie przed utrata pracy tyraja w tych obazach z nadzieja ze dożyja wolnosci i spokoju.
Dodano: 16.12.2017 12:51    Przez: ~RZECZYWISTOSC
w 1939 roku w ramach trzech mobilizacji w kraju powolano pod bron 1,1 miliona obywateli z grupy tej 150-tys osob stanowili zydz to zaledwie ok 18 procent ty pisales o 120-tys ja pisze 150-tys choc uwazam ze liczba ta jest wysoce przeszacowana dane pochodza z ksiazki beniamina majerczaka ja uwazam ze to malo a ty nadal uwazasz ze 18 procent to duzo ja nie jestem antysemitom ale uwazam ze nakrecanie tragedi zydow jest lekko przesadzone w porownani z ilosciom polskich obywateli pozdrawiam
Dodano: 16.12.2017 01:29    Przez: ~anty
Dlaczego żydzi szli na rzeź bez żadnego oporu? ?jedynie w sobiborze wybuchło powstanie, dzięki czemu uratowało się ok 300, a co robiły elity żydowskie w Londynie, new Yorku, !?żeby uratować swoich ziomkow! Nic lub prawie nic. A każdy wiedział, od 1942 roku napewno co się tu dzieje. ..wystarczyło np.zbombardowac Auschwitz, aby zatrzymać machinę zbrodni! !a dziś mówią ze byłyby niepotrzebne ofiary ...śmiech na sali, jakoś jak alianci bombardowali przemysł 3 rzeszy, to nikt nie mówił że przy okazji może zginąć wielu przymusowych robotników z całej Europy, !
Dodano: 16.12.2017 15:22    Przez: ~su_arez@wp.pl

KOMENTARZE

hipotezy pani lucji nowak biore z duza rezerwa kiedys mowiono o 600 000 zamordowanych zydach w chelmie nad nerem po wielu latach badan stwierdzono ze zamordowano nie wiecej niz 180 000 -200 000 zydow w ksiazkach napisano jednak nieco wiecej moj dziadek pracowal na terenie budowanego wowczas torowiska i w swych opowiesciach bardzo zalowal zydow ale jego opowiesci duzo roznily sie od tych ktore zawiera skrot ksiazki opisywanej wyzei gdy zliczymy wszystkich zamordowanych zydow we wszystkich niemieckich obozach zaglady i dodamy tych ktorym udalo sie przezyc to moze okazac sie ze liczba to duzo przewyzsza liczde zydow zamieszkujacych polske przed pierwszym wrzesnia nadmienic chce ze w tych obozach gineli tez polacy romowie obywatele polscy o korzeniach tatarskich i inne nacje narodowosciowa ale ksiazki pisze sie tylko o zydach amimo tej tragedi to oni wciaz zasiadaja w bankach swiatowych w parlamentach na calym swiecie i maja sie swetnie a tak naprawde ilu zydow bronilo kraju
Dodano: 15.12.2017 23:22    Przez: ~anty
Takk tylko nieśmiało zauważę, że w obozach ginęli Żydzi z całej Europy, a nie tylko z Polski...
Dodano: 15.12.2017 23:43    Przez: ~xXx
Trochę poczytaj to się dowiesz że w WP II RP we wrześniu 1939r służyło około 120 tysięcy obywateli polskich narodowości żydowskiej ... sam sobie odpowiedz czy to dużo czy mało ...
Dodano: 16.12.2017 00:58    Przez: ~pit
w 1939 roku w ramach trzech mobilizacji w kraju powolano pod bron 1,1 miliona obywateli z grupy tej 150-tys osob stanowili zydz to zaledwie ok 18 procent ty pisales o 120-tys ja pisze 150-tys choc uwazam ze liczba ta jest wysoce przeszacowana dane pochodza z ksiazki beniamina majerczaka ja uwazam ze to malo a ty nadal uwazasz ze 18 procent to duzo ja nie jestem antysemitom ale uwazam ze nakrecanie tragedi zydow jest lekko przesadzone w porownani z ilosciom polskich obywateli pozdrawiam
Dodano: 16.12.2017 01:29    Przez: ~anty
do xxx zauwaz smialo ze polacy i zydzi tez byli wywozeni do prac przymusowych poza granice kraju
Dodano: 16.12.2017 01:31    Przez: ~anty
Bo to głównie Żydów mordowano w sposób przemysłowy. Inne nacje to tylko niewielki procent ofiar Zagłady.
Dodano: 16.12.2017 09:02    Przez: ~Proste
PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY powinna szukać terazniejszych obozów pracy.Jak ludzie sa traktowani i wykorzystywani uwiazani rodziną i kredytem dożywotnim.W obawie przed utrata pracy tyraja w tych obazach z nadzieja ze dożyja wolnosci i spokoju.
Dodano: 16.12.2017 12:51    Przez: ~RZECZYWISTOSC
hg
Dodano: 16.12.2017 12:30    Przez: ~fz
Dużo komentarzy jest kasowane. O żydach pozwalają pisać TYLKO DOBRZE... Okupant czuwa.
Dodano: 16.12.2017 14:24    Przez: ~Matilan
Żyda nie wolno krytykować, Polaka tak, można i trzeba, w jakim my kraju żyjemy i kto w Polsce rządzi ?
Dodano: 17.12.2017 18:46    Przez: ~Pytam
Dlaczego żydzi szli na rzeź bez żadnego oporu? ?jedynie w sobiborze wybuchło powstanie, dzięki czemu uratowało się ok 300, a co robiły elity żydowskie w Londynie, new Yorku, !?żeby uratować swoich ziomkow! Nic lub prawie nic. A każdy wiedział, od 1942 roku napewno co się tu dzieje. ..wystarczyło np.zbombardowac Auschwitz, aby zatrzymać machinę zbrodni! !a dziś mówią ze byłyby niepotrzebne ofiary ...śmiech na sali, jakoś jak alianci bombardowali przemysł 3 rzeszy, to nikt nie mówił że przy okazji może zginąć wielu przymusowych robotników z całej Europy, !
Dodano: 16.12.2017 15:22    Przez: ~su_arez@wp.pl
Między nami jest różna klasa. Ty jesteś kutasem a ja mam, kutasa.
Dodano: 16.12.2017 17:01    Przez: ~Artysta
Oto prawdziwa "twarz" dyżurnego antysemity...