Dzisiaj jest niedziela 20 października 2019, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa WIADOMOŚCI OGŁOSZENIA (18499) SPORT FORUM FIRMY (5384) PRACA (45) KINA IMPREZY WIDEO
Login:
Hasło:
Przypomnij hasło
zamknij

POGODA

Dziśpogoda
13 / 14oC
Jutropogoda
18 / 14oC
Pojutrzepogoda
17 / 12oC
Pogodę dostarcza twojapogoda.pl

POLECANE:
Kolejna wtopa Górnika Konin. Fatalna seria u siebi ... (0)Konin. Zlot MIG-iem po raz czwarty. Grali dla Mich ... (0)

Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS

Dodano: 31.01.2018 11:21
Źródło: LM.pl

Bez protestu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odkrywki Ościsłowo. Konińscy radni przyjęli apel do rządu jednogłośnie.

Odkrywka Ościsłowo ma uratować konińską kopalnię i miejsca pracy. A przynajmniej dać czas na przygotowanie regionu do życia po likwidacji zakładu. Z prośbą o przyjęcie uchwał, stanowisk i apeli do samorządów miasta, powiatu oraz województwa zwrócił się poseł Platformy Obywatelskiej – Tomasz Nowak. Radni powiatu konińskiego i sejmik wielkopolski przegłosowały już swoje stanowiska. Dziś przyszedł czas na radnych miejskich. Jak podkreślali rajcy, apel to wyraz troski o region.

- To nasze samorządowe wołanie o to, byśmy wiedzieli jaka będzie strategia gospodarcza w odniesieniu do naszego zagłębia węglowego. Nie ma jasności, czy będzie produkcja energii, a jeśli tak to w oparciu o jaki nośnik, czy będzie to węgiel, czy też np. źródła odnawialne – mówi prezydent Józef Nowicki.

Dyskusja zapowiadała się na niezwykle gorącą, a wszystko w związku z wczorajszym oświadczeniem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że nie zamierzali oni poprzeć apelu obarczającego winą za sytuację PAK KWB „Konin” rządu na znak protestu wyciągnąć karty do głosowania. Okazało się jednak, że dziś rano udało się wypracować kompromis.

- Na spotkaniu przed sesją wyraziliśmy nasze stanowisko i przedstawiliśmy co nam się nie podoba. Udało nam się wynegocjować wszystkie kluczowe poprawki, na których nam zależało – mówi Krystian Majewski.

Chodziło przede wszystkim o wyłączenie z apelu tezy o kryzysie decyzyjnym między ministerstwem środowiska, a energii co ma wpływać na wydanie opinii o odkrywce Ościsłowie.

- Naszą rolą jest zadbać o przyszłość regionu. Nie możemy wpływać na właściciela kopalni i elektrowni, bo jego może interesować tylko strona ekonomiczna. My mamy poczucie bycia zakładnikiem tego sporu, dlatego tym apelem prosimy „dogadajcie się” - mówi Wiesław Steinke, przewodniczący Rady Miasta Konina.

Poparcie dla apelu wyrazili wszyscy radni, ponad podziałami politycznymi. Za jego przyjęciem zagłosowało 22 radnych. 

Rada Miasta Konina i Prezydent Miasta Konina apelują:

          Radni Rady Miasta Konina oraz Prezydent Miasta Konina zgromadzeni na XLVI Sesji Rady Miasta Konina w dniu 31 stycznia 2018 roku zwracają się do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP oraz Parlamentarzystów RP z apelem o podjęcie niezbędnych decyzji politycznych dla uruchomienia przedsięwzięcia pn. „Wydobycie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z odkrywki Ościsłowo przez PAK KWB Konin SA”, a także opracowania i przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla całego obszaru Wielkopolski Wschodniej.

         Wyrażamy głębokie zaniepokojenie spodziewaną sytuacją gospodarczo-społeczną subregionu konińskiego w najbliższej przyszłości. Od przeszło dwóch lat oczekujemy na decyzje Rządu RP odnośnie zezwolenia na uruchomienie wydobycia węgla brunatnego z odkrywki Ościsłowo przez PAK Kopalnię Węgla Brunatnego Konin SA. To stawia pod dużym znakiem zapytania przyszłość konińskiej energetyki, a co za tym idzie utrzymanie 7% produkcji energii elektrycznej w skali kraju. Ponadto, bezpośrednio zagraża całemu regionowi lawinowym wzrostem bezrobocia i kryzysem społeczno-gospodarczym.

           Pierwszą barierą dla powstania odkrywki Ościsłowo był brak zgody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze na rzecz budowy odkrywki Ościsłowo. Wnioski w tej sprawie złożyły władze gmin, na obszarze których odkrywka ma powstać, co zostało poparte przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Z apelem do Rządu RP odnośnie odrolnienia ziem wystąpiła również Rada Miasta Konina wraz z Prezydentem Miasta Konina. Po przeszło rocznym oczekiwaniu Minister Rolnictwa wydał decyzję zezwalającą na przeznaczenie niezbędnych ziem na cele nierolnicze.

          Istotnym warunkiem powstania nowej odkrywki jest zintensyfikowanie procesów decyzyjnych między Ministrem Energii i Ministrem Środowiska a właścicielem dotyczących decyzji środowiskowej. Kolejnym warunkiem koniecznym dla produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego jest zapewnienie ze strony producenta odpowiednich procesów kompensacyjnych na rzecz środowiska naturalnego.

             Odkrywkę buduje się kilka lat. Obecnie jesteśmy w dwuletnim „niedoczasie”. Po 2020 roku w regionie zabraknie paliwa dla ZE PAK SA. Stąd, równoważąc sprawy przyrodniczo-środowiskowe z potrzebami przemysłu, niezbędna jest błyskawiczna decyzja – czy dalej produkujemy energię elektryczną w ZE PAK SA i neutralizujemy straty środowiskowe, czy rezygnujemy z produkcji z ryzykiem poniesienia zarówno strat społeczno-gospodarczych, jak i środowiskowych.

         Subregion koniński potrzebuje około 15 lat na przeprowadzenie transformacji gospodarczej. Przemysł węglowy w dłuższej perspektywie nie będzie siłą napędową zmian i rozwoju. Jednakże dokonywanie zmian społeczno-gospodarczych nie powinno odbywać się kosztem ludzi. W tym przypadku istnieje szansa na zmiany bez tragedii bezrobocia i zapaści społeczno-gospodarczej, a tą szansą jest utrzymanie przez następne kilkanaście lat dobrze funkcjonującego przemysłu energetycznego. Jest to ważne zarówno dla przyszłości subregionu konińskiego, jak i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

            Apelując o decyzję Rządu RP w sprawie odkrywki Ościsłowo mamy świadomość, że czasu jest bardzo mało i mogą wystąpić poważne problemy z zaspokojeniem potrzeb paliwowych Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Obawiamy się ponadto, że decyzja może okazać się negatywna, a wówczas dojdzie do likwidacji znacznej części przemysłu energetycznego w subregionie konińskim. W takim przypadku domagamy się podjęcia zintensyfikowanych działań w kierunku opracowania oraz przyjęcia programu gospodarczo-kompensacyjnego dla Wielkopolski Wschodniej, na podobnych warunkach, jakie przyjęto dla ratowania gospodarki na Śląsku. Subregion koniński zbyt długo oparty był na przemyśle ciężkim i zapłacił za to zbyt wysoką cenę społeczną i środowiskową, aby pozostawiono go bez wsparcia. Czerpano z tego regionu to co najlepsze i zabezpieczano dzięki temu bezpieczeństwo energetyczne kraju.

          Dlatego też Radni Rady Miasta Konina i Prezydent Miasta Konina apelują do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP i Parlamentarzystów RP o niezwłoczne podjęcie działań ratunkowych dla subregionu konińskiego i całej Wielkopolski Wschodniej, w celu zapobieżenia kryzysowi społeczno-gospodarczemu w regionie.

  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS
  • Konin. Apel w sprawie odkrywki Ościsłowo bez protestu PiS

 autor: Aleksandra Braciszewska - Benkahla

 e-mail: ab@firma.lm.pl

Chcesz nas zainteresować tematem? Czekamy na sygnały/materiały. Piszcie na alert@lm.pl.

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

KOMENTOWAĆ MOGĄ TYLKO OSOBY ZALOGOWANE

max 1000 znaków (0)
max 28 znaków (0)

Twój komentarz może zostać przeczytany przez tysiące osób. Wydawca portalu LM.pl spółka LM LOKALNE MEDIA Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za jego treść. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach. Zgodnie z ust. 16 Regulaminu Twój komentarz może zostać opublikowany nie tylko na tej stronie, ale również w innych mediach.
Komentarze nie na temat są usuwane.

POPULARNE KOMENTARZE

Brawo dla wszystkich radnych za porozumienie. Tylko tak można coś osiągnąć!!!
Dodano: 31.01.2018 11:54    Przez: ~Arekon
NAJWAŻNIEJSZ JEST ODKRYWKA A NIE TA BŁAZENADA Z GŁOSOWANIEM
Dodano: 31.01.2018 11:50    Przez: ~konin
Ponawiam pytanie: dlaczego Poseł Nowak z PO nie pisał takich pism w obronie, kiedy sprzedawano kopalnię, skoro w wywiadzie dla portalu BiznesAlert z dnia 8 stycznia 2018 roku stwierdził „Moim zdaniem było to niepotrzebne. …dokonało się to w sposób chaotyczny, a jednym z powodów były personalne, błahe tarcia między elektrownią a kopalnią.” Dlaczego wówczas milczał? Przecież, kiedy sprzedawano KWB Konin (2012 rok) Poseł Nowak był Przewodniczącym Nadzwyczajnej Komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Milczenie to pamiętam do dziś.
Dodano: 31.01.2018 13:15    Przez: ~Wilk
Kopalnia nie jest już własnością państwa przez miedzy innymi tych panów którzy teraz zaciekle walczą o kopalnie, ja się pytam gdzie byli ci oto politycy jak prywatyzowano kopalnię z bezcen, gdzie dobro nasze wspólne które tworzyli nasi dziadkowie poszło w prywatne ręce za cenę złomową?? Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt że Pan Solorz nie ma zamiaru zrekultywować ziemi jak wcześniej robiła to kopalnia państwa, tylko gra politycznie na zwłokę i decyzję o braku zgody zwala na obecny Rząd co jest w moim przekonaniu żałosne.
Dodano: 31.01.2018 11:58    Przez: ~Były pracownik KWB KONIN
Wy wszyscy anty.... co wy wiecie o kopalni większość z Was nawet na oczy nie widziała odkrywki a grubo się wypowiadacie... większość z Was mówmy szczerze zazdrości nam terminowych i dość dobrych zarobków, wcześniejszej emerytury, różnych dofinansowań itp... najlepiej siedzieć i narzekać... jak kopalnie zamkną to Konin zapłacze... bo nie tylko chodzi o elektrownie czy kopalnie lecz o firmy z nimi współpracujące, a jest ich sporo...
Dodano: 31.01.2018 15:41    Przez: ~Pracownik KWB Konin

KOMENTARZE

NAJWAŻNIEJSZ JEST ODKRYWKA A NIE TA BŁAZENADA Z GŁOSOWANIEM
Dodano: 31.01.2018 11:50    Przez: ~konin
Jak wielka jest POgarda POmunu dla swojego elektoratu kiedy kreca dile i lody z lubościa dziekuja losowi za ciemny zabobonny tepy elektorat.
Dodano: 31.01.2018 12:05    Przez: ~Kiki
kompromis to zalatwilismy my internaci na forach lm gdy krytykowalismy pomysl radnych a wlasciwe slowo to bezradnych pis- moja prosba to tych pomyslodawcow protestv aby przed podieciem swoich decyzji mocno sie nad nimi zastanowili
Dodano: 31.01.2018 12:11    Przez: ~anty
Poparcie dla tej inwestycji w regionie i głosy internautów pod informacją o tych "wygibasów" przed głosowaniem powinna dać wiele do myślenia Regionalnemu PiSowi. Bez tego tematu nie myślcie o wygraniu wyborów.
Dodano: 31.01.2018 12:16    Przez: ~Wyborca
Jeśli nie zrozumiemy, że jako społeczność powinniśmy się trzymać razem to będą nas rozgrywać jacyś ludzie "skądś" np. sponsorowane z zagranicy fundacje przeciwne odkrywce.
Dodano: 31.01.2018 12:19    Przez: ~stąd
Jeszcze apel do PiS żeby temat wrzucić wyżej bo bez tego i tak lipa. Ile można czekać, ta odkrywka powinna być już dawno realizowana.
Dodano: 31.01.2018 12:26    Przez: ~Dana
Ponawiam pytanie: dlaczego Poseł Nowak z PO nie pisał takich pism w obronie, kiedy sprzedawano kopalnię, skoro w wywiadzie dla portalu BiznesAlert z dnia 8 stycznia 2018 roku stwierdził „Moim zdaniem było to niepotrzebne. …dokonało się to w sposób chaotyczny, a jednym z powodów były personalne, błahe tarcia między elektrownią a kopalnią.” Dlaczego wówczas milczał? Przecież, kiedy sprzedawano KWB Konin (2012 rok) Poseł Nowak był Przewodniczącym Nadzwyczajnej Komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych. Milczenie to pamiętam do dziś.
Dodano: 31.01.2018 13:15    Przez: ~Wilk
Po co ta batalia o Ościsłowo,przecież jest węgiel w Adamowie przygotowany do wydobycia,który można przewieść ciężarówkami do jedynej która wkrótce pozostanie tj.elektrownia Pątnów.Dziwne że Ci politycy nie robią nic żeby Kopalnia wreszcie naprawiła wszystkie wyrządzone szkody i wypłaciła odszkodowania.
Dodano: 31.01.2018 13:15    Przez: ~mieszkaniec tych ziem.
Ty Leśnik tak dla oscislowo??? To inaczej się podpisz bo coś tu nie gra!!!
Dodano: 31.01.2018 13:17    Przez: ~Lipa
kopalnia już dawno powinna być zamknięta, jej okres żywotności jest sztucznie przedłużany. Ciekawe czy ktoś dalej bedzie za PAKiem jak zachoruje na raka płuc. Zachorowania na raka w naszym regionie są bardzo wysokie na tle kraju, domyslcie się dlaczego. Wystarczy w google wpisać ,,open poznan epidemia nowotworów mapy"
Dodano: 31.01.2018 13:49    Przez: ~nie dokarmiac raków
Problem jest w tym że Józek rządzi w mieście i stara ekipa. Nic nie zrobili przez tyle lat.
Dodano: 31.01.2018 13:49    Przez: ~Komuno wróć
Jezu! Ile ja takich filmów w telewizji oglądam gdzie jajogłowy beton z innej epoki zgodnie głosuje przeciw interesowi społecznemu wbrew etyce ludzkiej dla własnej wygody. Sieroty z Nakazami pracy....
Dodano: 31.01.2018 14:44    Przez: ~ziutek
Brawa za rozsądną decyzję - sprawa dla regionu ważna ponad podziałami. Jak najwięcej takich oświadczeń.
Dodano: 31.01.2018 15:11    Przez: ~Woda
Precz z odkrywką. Tylko atom i odnawialne źródła energii.
Dodano: 31.01.2018 20:24    Przez: ~Maksiu
NIE DLA OŚCISŁOWA, tam tylko i wyłącznie chodzi o ciepłe posadki dla pewnej, małej grupki ludzi, bo przecież ta emerytura na 50 urodziny, za którą reszta ludzi musi zapłacić pracując do 65 roku. NIE DLA OŚCISŁOWA
Dodano: 01.02.2018 02:20    Przez: ~mieszczuch
Chłopaki z pis ogłaszają, że wygrali z posłem bo zagłosowali na jego apel? To jest właśnie logika pis. Wygrali choć przegrali. To cos na wzór wygranej kaczyńskiego z tuskiem w brukseli 27 do 1..... Bareja by sie w tym pogubił :)
Dodano: 01.02.2018 09:30    Przez: ~kryspin
Brawo dla wszystkich radnych za porozumienie. Tylko tak można coś osiągnąć!!!
Dodano: 31.01.2018 11:54    Przez: ~Arekon
Ale zaopatrzenie dalej będzie mam nadzieję,? bo co ja zrobię, mam jeszcze dwa domy do wybudowania
Dodano: 01.02.2018 02:39    Przez: ~PAK SERWIS
Kopalnia nie jest już własnością państwa przez miedzy innymi tych panów którzy teraz zaciekle walczą o kopalnie, ja się pytam gdzie byli ci oto politycy jak prywatyzowano kopalnię z bezcen, gdzie dobro nasze wspólne które tworzyli nasi dziadkowie poszło w prywatne ręce za cenę złomową?? Drugim bardzo ważnym aspektem jest fakt że Pan Solorz nie ma zamiaru zrekultywować ziemi jak wcześniej robiła to kopalnia państwa, tylko gra politycznie na zwłokę i decyzję o braku zgody zwala na obecny Rząd co jest w moim przekonaniu żałosne.
Dodano: 31.01.2018 11:58    Przez: ~Były pracownik KWB KONIN
Zobacz jakie to dziwne. Poszło twoim zdaniem za cenę złomu, a prokuratura jakoś nie chce tego potwierdzić. Może jednak za dużo pisowskich plotek się nasłuchałeś
Dodano: 31.01.2018 20:37    Przez: ~realista
To się radni PiSu nakrzyczeli, nagrozili, karty mieli wyciągać! No i ładnie, grzecznie zagłosowali. Oj dziadzia Czarnecki da wam po uszach łobuziaki. Ale odkupicie swoje winy 11 lutego na zatorzu. Amen
Dodano: 31.01.2018 12:02    Przez: ~Glośno_głośno-jeszcze_gł
To co my tam mamy po tej prawicowo-konserwatywno-nacjonalist stronie Rady Miasta Konina? PiS, Gowina, Kukiza, "niezależnych"? Twarda opozycja.
Dodano: 31.01.2018 12:06    Przez: ~na twardo
Zgoda buduje, niezgoda rujnuje !!! Tak trzymać i nie popuszczać !!( nawet w spodnie!)
Dodano: 31.01.2018 12:07    Przez: ~erwin
No ładnie się zachowali studenci ojca rydzyk i syn swojego ojca, że poparli inicjatywę PO
Dodano: 31.01.2018 12:10    Przez: ~lala
Brawo dla PO i posła Nowaka za połączenie tak różnych opcji. W samorządzie nie ma miejsca na podziały, trzeba działać dla mieszkańców i miasta. Tylko czy rzad cos z tym zrobi. to jest pytanie
Dodano: 31.01.2018 12:31    Przez: ~sered
Dla PO i Nowaka to POgarda a nie brawa !!!!!
Dodano: 31.01.2018 16:06    Przez: ~aktorka
Wy to sobie możecie.....A właściciel wie swoje, że nie zrobi kompensacji bo mu się nie opłaca i tyle. Taniej zostawić ten węgiel. Nie będzie odkrywki na 100%
Dodano: 31.01.2018 13:01    Przez: ~Prym
Kompensacja jest zależna od "widzi mi się" urzędnika czyli Państwa nie ma się co oszukiwać - sprawa polityczna a nie merytoryczna.
Dodano: 31.01.2018 14:06    Przez: ~Post
Post Widzę, że sie nie orientujesz. Mialem okazje czytac wypociny kopalni dot kompesacji. Takich bzdur to sie nie spodziewalem. Przy takim podejściu kopalni....nikt nie odważy się przepchnac.
Dodano: 31.01.2018 14:30    Przez: ~Prym
Prym a ja miałem okazję czytać nie tylko materiały kopalni ale też "śliskie" uzasadnienia RDOŚ - tam jest niemal wprost napisane, że odkrywka powinna powstać ale... no właśnie nie ma woli kogos z góry, gdybyś popytał to byś wiedział jak jest
Dodano: 31.01.2018 15:09    Przez: ~Post
PIS zachował się godnie,ale powinni poruszyć niebo i ziemie poprzez swoje pośrednictwo dać zgodę ,ale zawrzeć umowę z Solorzem już z wpłaconym wadium na konto rekultywacji , no i niech spełni to co obiecał przy zakupie Kopalni. To wtedy zobaczymy , czy mu zależy na regionie. Sprawa następna radni PIS to już musicie pilnie działać , żeby powstał duży zakład w KONINIE na kilka tysięcy miejsc. Ponoć mamy wzrost gospodarczy według naszego premiera , przecież my też jesteśmy ścianą wschodnią województwa Wielkopolskiego. Wtedy możecie marzyć o wygranej w wyborach.A Poznań to tylko do Wrześni, a Konin to tylko znają jak coś złego się dzieje złego. Tyle się nami przejmuje Państwo i Wojewoda.A ci co żądzili w Koninie i żądzą niech spokojnie idą na emerytury ,lub się usuną, i nie przszkadzają , dziwne że są tylko aktywni przed wyborami.
Dodano: 31.01.2018 13:07    Przez: ~Koniniak
Koniniak mylisz pojęcia. W myśl prawa rekultywacja to nie to samo co kompensacja przyrodnicza.
Dodano: 01.02.2018 07:54    Przez: ~Leśnik
1 z 3
123>>